Stan zaawansowania projektów wiatrowych w Polsce

© pixabay.com

Udostępnij:

Obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Wśród nich około 90% ma już zawarte umowy przyłączeniowe z Operatorami Sieci Dystrybucyjnych lub Operatorem Sieci Przesyłowej.

Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego i Przesyłowego w ostatnich latach wydawali znacznie mniej warunków przyłączeń do sieci. Przeprowadzone przez IEO badania barier dla inwestycji OZE wykazały, że do kluczowych problemów są zaliczane długotrwałe procesy decyzyjne związane z uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci, ale jest wystarczająco dużo projektów, które mają ważne umowy przyłączeniowe, a ich ważność ma być też dodatkowo przedłużona w procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE.Przyszłośc projektów

Łączna moc projektów gotowych do realizacji wynosi 1,5 GW. Projekty te w większości uzyskały pozwolenie budowlanego przed wejściem w życie ustawy antywiatrakowej. Pozwolenia te są ważne do połowy 2021 r., co daje im możliwość wzięcia udziału w tegorocznej aukcji. Zapowiedzi Ministerstwa Energii wskazują, że aukcja w 2019 r. dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej powyżej 1 MW będzie miała łączną moc 2,5 GW. IEO uważa, że wiele z tych projektów ma szansę zostać zrealizowanych przed wygaśnięciem pozwoleń budowlanych.Farma Wiatrowa Potęgowo

Największym z budowanych obecnie projektów aukcyjnych jest Farma Wiatrowa Potęgowo, o łącznej mocy przyłączeniowej około 320 MW. Projekt podzielono na Potęgowo Wschód o mocy 101 MW oraz Potęgowo Zachód o mocy 220 MW. Inwestorem tego projektu jest spółka celowa Potęgowo Mashav, której właścicielem jest Mashav Management. Inwestycja jest finansowana przez pięć banków m. in. Pekao SA, którego udział przekracza 20 % oraz EBOiR – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Budowa Farmy Wiatrowej Potęgowo ma zakończyć się do końca 2020 r. podobnie jak zdecydowana większość zidentyfikowanych przez IEO projektów aukcyjnych.

Źródło: IEO

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również