Studenci z PCz zbudowali najlepszy łazik marsjański

łazik marsjański, University Rover Challenge, PCz, © URC

Udostępnij:

Najlepszy marsjański łazik został zbudowany przez studentów z Politechniki Częstochowskiej. Ekipa polskich studentów zwyciężyła w zawodach University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni Utah w USA.

Sukces PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej staje się ważniejszy jeśli dodamy, że pokonali oni broniącego tytułu mistrza z 2017 roku, zespół projektantów Mars Rover z Missouri University of Science & Technology w Stanach Zjednoczonych. A na trzecim miejscu podium stanęła ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej.Jak podaje organizator URC w tym roku akademickim w projektach zgłoszonych na konkurs wzięło udział ponad 1000 studentów z 12 krajów. Z 95 drużyn do finałowego etapu zaproszono 36, które ścigały się bezpośrednio na pustyni Utah.

Największą trudność dla wszystkich ekip sprawiły zadania związane z serwisowaniem sprzętu. Zespoły i ich łaziki były zobowiązane do załadowania kanistra do lądownika i przeprowadzenia szeregu skomplikowanych procedur wymaganych do "wypuszczenia" tego lądownika z Marsa z powrotem na Ziemię.

To właśnie w tym zadaniu najlepiej wypadł PCz Rover Team. Podczas tego zadania wędrowcy musieli poruszać się po trudnym terenie otaczającym MDRS, aby pobrać narzędzia i dostarczyć je symulowanym astronautom w terenie.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa zespoły z naszego kraju - Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

 Źródło: URC

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również