Sukces studentów łódzkich w Japonii

© Politechnika Łódzka

Udostępnij:

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej ze swoim robotem ratunkowym zajęła drugie miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention (robotyka na wypadek wystąpienia katastrofy w zakładzie przemysłowym) w czasie World Robot Summit. Jest to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. W trzech halach Tokio Big Sight odbyły się targi technologiczne oraz międzynarodowy konkurs robotów mających służyć ludziom. Studenci z Polski pokonali 9 drużyn z całego świata.

- Konkurs był bardzo wymagający. Codziennie mierzyliśmy się z dwoma zadaniami, które polegały na odczytaniu stanu mierników, przekręceniu pokręteł i zaworów, odnalezieniu uszkodzonych urządzeń, czy przeprowadzeniu analizy ścian w poszukiwaniu szczelin, ubytków i rdzy. Zaczynaliśmy pracować o 9 rano, kiedy hale były otwierane. O 22.00 miejsce zawodów było zamykane, więc po tej godzinie kontynuowaliśmy prace w hotelu - opowiada Mateusz Kujawiński, lider drużyny Raptors. Przez cztery dni trwały eliminacje, w których do udziału w finale wyłoniono 4 najlepsze zespoły. Drużyna Raptors była drugą drużyną, która awansowała.

- Finał był połączeniem wcześniejszych zadań i zaskoczył kilkoma niespodziankami. Dodatkowo pojawiły się rury do przesunięcia oraz zagrodzone przejazdy i zamknięte pojemniki, które w pewnym momencie były otwierane, aby robot mógł podjąć próbę odnalezienia pracownika fabryki. Nasz start był powtarzany, ponieważ za pierwszym razem sędziowie błędnie przygotowali arenę. Ponad 12 minut straciliśmy na odkręcenie i ustawienie ciśnienia, podczas gdy docelowo miały to być 3 pełne obroty pokrętła, co zajęłoby nam maksymalnie 5 minut. Druga próba poszła nam bezproblemowo. Wykonaliśmy wszystko tak jak zaplanowaliśmy - mówi Łukasz Kędzierski, zastępca lidera drużyny. 

Drużyna z Politechniki Łódzkiej utrzymała 2. miejsce i Raptorsi stanęli na podium. Sukces jest tym większy, że drużyna po raz pierwszy startowała w zawodach nastawionych na ratownictwo w przestrzeniach przemysłowych. Zawody te odbywają się w znacznie ograniczonej przestrzeni, co jest dużym utrudnieniem.

Czytaj też: Studenci z PCz zbudowali najlepszy łazik marsjański

- Budujemy modułowy robot mobilny i sprawdzamy jego możliwości podczas zawodów. Startowaliśmy jeszcze w kategorii Standard Test Method, ale nasz łazik był zbyt duży w stosunku do przygotowanych aren. Wiedzieliśmy, że nie mamy tutaj szans na wygraną, dlatego bardziej skupiliśmy się na pierwszej kategorii. Wykazaliśmy się kreatywnością i technicznym myśleniem. Gdy okazało się, że nie możemy zmierzyć dronami stanu gazów w pojemnikach, do których można było dostać się tylko na wysokości 2,5 metra, zamontowaliśmy długą "wędkę" do naszego manipulatora i opuściliśmy czujnik. Raptors zawsze da radę - dodaje Marcin Kowalski, mechanik
Źródło: Politechnika Łódzka

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również