Superkomputer wesprze misje kosmiczne

HPE, Nasa, superkomputer, misja kosmiczna, księżyc © TechSpot

Udostępnij:

HPE ogłosiło, że zaprojektowało nowy superkomputer Aitken, który zostanie wdrożony przez NASA podczas przyszłych misji na Księżyc.

HPE od dawna współpracuje z NASA. - Wspólnie kontynuujemy tworzenie innowacyjnych technologii HPC w celu rozwinięcia przestrzeni kosmicznej i odkryć naukowych, które zwiększają ogólną wydajność i redukują koszty - powiedział Bill Mannel, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w HPE. - Jesteśmy zaszczyceni, że zaprojektowaliśmy nowy superkomputer, który pomoże w kolejnych podróżach na księżyc - dodaje. Aitken w szczególności będzie wspierać program Artemis NASA w zakresie obliczeń, modelowania i symulacji wjazdu, opadania i lądowania na Księżycu. Aitken jest produktem czteroletniego, wieloetapowego partnerstwa między HPE i NASA Ames Research Center.


Innowacyjne urządzenie opiera się na platformie HPE SGI 8600 HPC. W ubiegłym roku HPE dostarczyło siedem superkomputerów do Departamentu Obrony, z których wszystkie pochodzą z serii SGI 8600. Ponadto NASA Ames jest również właścicielem Electry, superkomputera opartego na HPE SGI 8600, który obecnie zajmuje 37 pozycję na liście Top500.

© TechSpot


TOP w kategorii


#Robotyka, montaż i obsługa

NASA misja kosmiczna księżyc HPE superkomputerAitken będzie się składał z 1150 węzłów, z których każdy będzie wykorzystywał dwa 20-rdzeniowe procesory Intel Xeon drugiej generacji i interkonekty Mellonox InfiniBand. Łączna liczba Aitkena wynosi 46 080 rdzeni i 221 TB pamięci w 1150 węzłach dla 3,69 petaflopów o szczytowej wydajności.

Aitken będzie umieszczony w NASA Ames, którego w nowo otwartym centrum. Nowe urządzenie oparte jest na konstrukcji Modular Data Center (MDC) i może pomieścić 16 modułów. Aitken pomoże w lądowaniu astronautów na południowym biegunie księżyca.

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również