System Kogifi oparty na technologii AR/VR wspiera pracowników o szczególnych potrzebach

System szkoleniowy AIDAR LMS wrocławskiej firmy Kogifi, opracowany przy użyciu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (AR/VR), znalazł dodatkowe zastosowanie poza podstawową funkcją edukacji kadr. Jako partner rządowego Programu Dostępność+, firma wdraża to rozwiązanie także w celu aktywizacji i zapewnienia dostępu do pracy osobom o szczególnych potrzebach.

AIDAR LMS to autorski system szkoleniowy oparty na technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR). Dzięki rozwiązaniu możliwe jest przeniesienie linii produkcyjnych, podzespołów, a nawet całych fabryk i firm do wirtualnego świata. Umożliwia to naukę poprzez interakcję z obiektami w VR, a także wspiera trening w AR już w miejscu pracy. 

Wdrożenie rozwiązania, w dużym skrócie, polega na tworzeniu bazy wiedzy danego przedsiębiorstwa, a następnie na przeniesieniu jej do światów AR oraz VR. Efektem są niecodzienne, ciekawe szkolenia z elementami grywalizacji, pozwalające na efektywny transfer wiedzy i doświadczenia w obrębie organizacji oraz stały, uporządkowany rozwój pracowników – mówi Marek Czarzbon, dyrektor innowacji z Kogifi. – Co istotne, system „uczy się” dzięki wykorzystaniu w nim sztucznej inteligencji (AI), co pozwala na stałą aktualizację zebranej bazy wiedzy. 

AIDAR LMS umożliwia trening z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności odwiedzania siedziby firmy lub hali produkcyjnej. Mowa tu także o tak nieoczywistych procesach, jak nauka kierowania dźwigiem, spawania, pracy manualnej na linii produkcyjnej oraz skomplikowanych procesów wytwórczych.

AR/VR na rzecz Dostępności+

Poza podstawową funkcją wspierającą edukację kadr w firmach, AIDAR LMS jest także wykorzystywany do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz innych pracowników o szczególnych potrzebach, w ramach partnerstwa Kogifi w rządowym Programie Dostępność+. Partnerzy Programu są zobowiązani do współpracy w celu realizacji założeń inicjatywy, czyli działania na rzecz umożliwienia samodzielnego i niezależnego funkcjonowania wszystkim osobom, także tym o szczególnych potrzebach, np. niepełnosprawnym. Jedną z akcji podjętych przez Kogifi w kontekście Programu Dostępność+ jest współpraca z fabryką Mercedesa w Jaworze, gdzie produkowane są silniki spalinowe i elektryczne. Firma wdrożyła tam stanowiska do treningu pracowników w rzeczywistości rozszerzonej VR. 

Przenieśliśmy cały silnik do VR – z dokładnością do jednej śrubki – i umożliwiamy poznanie kolejnych etapów jego montażu. Model komputerowy świetnie symuluje rzeczywistą masę silnika, wzmacniając pamięć mięśniową pracownika, co z kolei przekłada się na szybsze opanowanie przez niego składu krok po kroku – mówi Marek Czarzbon. – Nasz system jest także wdrażany w procesie wirtualnej aktywizacji pracowników fabryki w Jaworze. Daje on bowiem szansę także osobom o szczególnych potrzebach na zdalną pracę

Firma przywołuje tu jako przykład specjalistę utrzymania ruchu w jednej z niemieckich fabryk, który kilka lat temu uległ wypadkowi i uszkodził kręgosłup. Po wypadku nie był w stanie dalej pracować, ale dzięki specjalnemu systemowi rozszerzonej rzeczywistości uzyskał taką możliwość. Na jego domowym komputerze została zainstalowana aplikacja, która dała mu dostęp do pracy. Po drugiej stronie znajduje się pracownik w okularach rozszerzonej rzeczywistości, dzięki któremu wspominany specjalista dokładnie widzi swoje stanowisko pracy. W fabryce koledzy dostają od niego cenne wskazówki. Nic nie ogranicza im rąk. Mogą wykonywać instrukcje eksperta przekazywane głosem i w formie hologramów.

Win-win dla firmy i pracowników

System AIDAR LMS daje szansę na zdalną pracę, szkolenia i spotkania dla pracowników o szczególnych potrzebach, jak i na doraźne dzielenie się wiedzą dzięki technologii „digital twin” (cyfrowa prezentacja obiektów fizycznych). Mowa tu jednak nie tylko o osobach niepełnosprawnych, ale i o tych z ograniczoną mobilnością np. ze względu na sytuację rodzinną czy zdrowotną. Wykorzystanie technologii AR/VR pozwala na usprawnienie pracy zdalnej osób tymczasowo wykluczonych ze względu na chwilową chorobę czy konieczność opieki nad dzieckiem. Pozwala także na efektywny powrót do sprawności zawodowej np. pracownicom po urlopie macierzyńskim. Jest też narzędziem wspierającym utrzymanie kontaktu z branżą oraz bieżącą aktualizację wiedzy pracowników pozostających poza firmą, nie mówiąc o tak istotnym budowaniu więzi z pracodawcą. 

Z perspektywy pracodawcy, wykorzystanie technologii AR/VR oznacza dla firmy zwiększenie puli potencjalnych pracowników. Z kolei dla osób o szczególnych potrzebach to szansa na dostęp do miejsc pracy, które były dotychczas wykluczone np. ze względu na bariery architektoniczne – podsumowuje Marek Czarzbon z Kogifi.

Źródło: Kogifi

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę