Szachy w rękach robota

© igus GmbH

Udostępnij:

Szachy to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń umysłowych, a teraz przyjemność z rozgrywania partii czerpać będzie można nie tylko poprzez grę z przeciwnikiem, ale również samemu. Projektem "Chess Buddy", który stanowi część pracy dyplomowej, Sebastian Jahn oraz Julian Krydl opracowali nową generację robota przystosowanego do gry w szachy. Roboty te w bezpośredni sposób odpowiadają na ruchy przeciwnika-człowieka i same niezależnie od niego przesuwają figury.

Napędzane silnikiem, wewnętrzne części Chess Buddy składają się z dwóch aluminiowych wałków o wysokiej precyzji, na których bezsmarowne łożyska ślizgowe drylin R, dzięki elektromagnesowi umożliwiają płynne i ciche przesuwanie figur szachowych.Rozegranie partii szachów od zawsze wymagało obecności dwóch graczy. W przypadku braku jednego z graczy, projekt Chess Buddy opracowany przez Sebastiana Jahn'a i Juliana Krydl'a może przyjść z pomocą. W centrum technicznym, w Szkole Mechatroniki opracowali oni robota przystosowanego do gry w szachy - projekt ten stanowił część ich pracy dyplomowej. Celem ich projektu było zaprojektowanie robota zdolnego do przesuwania figur na szachownicy, jak również rozpoznawania ruchów wykonanych przez człowieka oraz wycofania się z błędnych ruchów. Studenci sami podjęli się zarówno opracowania jak i budowy robota. Podczas procesu budowy, inżynierowie zdecydowali się zamontować robota pod szachownicą.

prowadnica liniowa drylin zapewnia ruchy wykonywane przez magiczną rękę

Aby umożliwić przesuwanie figur szachowych Julian Krydl oraz Sebastian Jahn wybrali te zawierające magnes. Główną zaletą jest możliwość umieszczenia ich za pomocą elektromagnesu pod szachownicą w dwuosiowym systemie liniowym. Po pierwszym użyciu głośnych prowadnic recyrkulacyjnych łożysk kulkowych stosowanych w systemach liniowych, Sebastian Jahn zwrócił się o wsparcie do młodych inżynierów (Young Engineers Support) z igus. Wynikiem wspólnej pracy pomiędzy młodymi inżynierami a mobilną grupą wsparcia od igus była decyzja o zastosowaniu aluminiowych wałków o dużej precyzji z łożyskami polimerowymi drylin RJMP. Zapewniają one płynną i delikatną pracę ze względu na brak konieczności ich smarowania. Silnik krokowy Nema 17 napędza system liniowy. Aby rozpoznać rodzaj ruchu wykonanego przez przeciwnika, Chess Buddy odczytuje je za pomocą czujników Halla. Czujniki te wykrywają, czy magnes jest umieszczony na polu, czy nie, a następnie obliczają trakcję. Kolejne szachowe ruchy robota są sterowane przez program komputerowy i realizowane przez układ liniowy. Poziom trudności robota może być dostosowany do poziomu umiejętności człowieka, co sprawia, że robot przystosowany do gry w szachy idealnie sprawdza się jako partner treningowy

Udostępnij:

Drukuj
Informacja prasowa
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również