Tauron wykorzystuje sztuczną inteligencję

Tauron, sztuczna inteligencja, programy rozwojowe,  diagnostyka urządzeń, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój © Tauron

Udostępnij:

Tauron na coraz większą skalę wykorzystuje sztuczną inteligencję w realizacji projektów rozwojowych. Szczególnie jest to widoczne w obszarze dystrybucji, gdzie takie rozwiązania funkcjonują już o sferach obsługi klienta, rozpoznawania usterek linii energetycznych czy też diagnostyki urządzeń.

- Jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, wdrożyliśmy w ubiegłym roku system Wirtualnego Agenta, który wspiera proces przyjmowania i rejestracji zgłoszeń awarii sieci energetycznej. Oprócz tradycyjnych konsultantów, zgłoszenia na linii alarmowej 991 przyjmują wirtualni agenci. Pozwala to na jednoczesne przyjmowanie i rejestrowanie kilkuset zgłoszeń telefonicznych. Oprócz wirtualnego agenta, chcemy także wprowadzać inne narzędzia w zakresie obsługi klienta, oparte na sztucznej inteligencji. Przede wszystkim chodzi o system CRM automatyzujący i wspomagający procesy w zakresie sprzedaży, marketingu czy obsługi klienta – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron.Dział dystrybucji pracuje także nad stworzeniem prototypu systemu, który pomoże zarządzać transformatorami. W projekcie chodzi przede wszystkim o to, by skutecznie diagnozować urządzenia w okresie ich użytkowania. Dzięki zebranym danym pomiarowym, system będzie w stanie wytypować te transformatory, które kwalifikują się do przeprowadzenia remontów, jeszcze przed fizycznym wystąpieniem usterki. Pozwoli to lepiej planować remonty, obniżyć ilości likwidowanych urządzeń, ograniczyć koszty napraw i usuwania awarii.

Tauron poszukuje także możliwości wykorzystania elementów sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania usterek występujących w napowietrznych liniach energetycznych, na podstawie informacji i obrazu otrzymanych podczas oblotów linii. Przeprowadził również pierwsze testy takiego rozwiązania z jednym ze start-upów. Jest to obiecująca technologia, wymaga jednak dalszych badań i rozwoju.

Ponadto spółka jest w trakcie budowy zaawansowanego systemu, który będzie lokalizował odbiorniki zaburzające parametry energii elektrycznej oraz oceniał ich indywidualną emisję. Celem projektu jest ocena wpływu takich odbiorników na jakość przesyłanej energii elektrycznej. Innym przedsięwzięciem jest przygotowanie platformy zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Oba projekty, jak również ten dotyczący diagnostyki transformatorów, są realizowane ze wsparciem funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Działanie 1.2.

Źródło: Tauron

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również