Te ogniwa słoneczne wytworzą energię nawet podczas deszczu

Fotolia

Inwestycja w panele fotowoltaiczne z ekonomicznego punktu widzenia ma sens tylko na tych obszarach, gdzie światło słoneczne utrzymuje się przez wiele miesięcy w roku. Na terenach, gdzie bardziej powszechne jest zachmurzone niebo, taka inwestycja traci sens. Jednak może się to niebawem zmienić. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej opracowali nowy typ paneli solarnych, który może generować prąd także podczas deszczowej pogody.

Zespół naukowy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) zbudował ogniwa słoneczne, zwane biogenicznymi, które przetwarzają światło na energię przy pomocy żywych bakterii. Nie jest to pierwsza tego typu technologia, ale tym razem udało się stworzyć ogniwa słoneczne, które są w stanie wygenerować prąd silniejszy niż wcześniejsze rozwiązania i które działają równie sprawnie przy jasnym, jak i słabym świetle.

Takie rozwiązanie może być krokiem w kierunku szerszego zastosowania energii słonecznej na obszarach o słabym nasłonecznieniu, np. na terenie państw w północnej Europie.

Ogniwa słoneczne są podstawowymi elementami paneli słonecznych i to one są odpowiedzialne za przekształcanie światła w energię elektryczną. Poprzednie wysiłki zmierzające do budowy biogenicznych ogniw słonecznych skupiły się na wydobyciu naturalnego barwnika, który bakterie wykorzystują do fotosyntezy. Jest to dość kosztowna metoda, która obejmuje toksyczne rozpuszczalniki i może powodować degradację barwnika.

Naukowcy UBC pozostawili barwnik w bakteriach, a w zamian wyhodowali genetycznie zmodyfikowane bakterie E.coli, aby wytworzyć duże ilości likopenu - barwnika, który m.in. nadaje pomidorom czerwono-pomarańczowy kolor i jest szczególnie skuteczny w zbieraniu światła w celu konwersji na energię. W tym celu bakterie zostały pokryte minerałem, który mógłby działać jako półprzewodnik. Takie rozwiązanie okazało się ponad dwukrotnie bardziej wydajne od podobnych technologii opracowanych przez innych naukowców.

Co ważne, panele solarne oparte o bakterie E.coli nie tylko pozwolą wytwarzać energię elektryczną przy zachmurzonym niebie, ale będą łatwiejsze i tańsze do wyprodukowania od standardowych paneli. Wciąż jednak niezbędne jest dopracowanie tej technologii, by proces ten nie zabijał bakterii.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę