Technologiczne Pomorze wciąż się rozwija

sztuczna inteligencja, Digital Poland, technologia, AI © pixabay

Udostępnij:

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji są coraz szerzej wykorzystywane zastosowanie w różnych dziedzinach życia – od obsługi klienta, przez korzystanie z pomocy wirtualnych asystentów, aż po medycynę. Według raportu opublikowanego przez Digital Poland, Gdańsk zajmuje drugie po Warszawie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o ilość firm wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji. 

Mianem sztucznej inteligencji określa się wszystkie systemy wykazujące inteligentne zachowanie, tzn. zdolność do analizowania danych pobieranych ze środowiska i podejmowania na ich podstawie autonomicznych działań.Czym jest AI?

AI, inaczej sztuczna inteligencja, to dział nauki oparty przede wszystkim na logice i informatyce, którego zadaniem jest tworzenie inteligentnych modeli zachowań i programów komputerowych, służących do przeprowadzania takich symulacji. System oparty na AI potrafi prawidłowo interpretować dane zewnętrzne i na ich podstawie uczyć się wykorzystywania tej wiedzy w celu wykonywania określonych zadań. Obecnie sztuczna inteligencja ma wiele gałęzi i zastosowań. Należą do nich zagadnienia, takie jak rozpoznawanie mowy, rozpoznawanie obrazów, tworzenie sieci neuronowych, maszynowe tłumaczenie tekstów, programowanie maszyn czy tworzenie inteligentnych interfejsów. AI ma coraz większe znaczenie w gospodarce.Nlightnin Production – jeden z liderów w kwestii wykorzystania AI

W ostatnim czasie jednym z ciekawszych przedsięwzięć związanych z AI nie tylko na Pomorzu jest projekt zrealizowany przez firmę Nlightnin Production z Sopotu. System NlightVR™ to narzędzie wspierające leczenie nowotworów poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. AI zbiera ogromną ilość danych z organizmu pacjenta, a ich analiza pozwala na wywołanie odpowiedniej reakcji zwrotnej przez układ immunologiczny. Terapia stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Bez sztucznej inteligencji takie podejście nie byłoby możliwe.

Projekty prowadzone w Voicelab

W Trójmieście dynamicznie rozwija się w sektor nowych technologii. Wśród tutejszych firm, które pracują ze sztuczną inteligencją, są m.in. VoiceLab, wykorzystujący AI do rozpoznawania i rozumienia mowy, czy Nlightnin Production, tworzący rozwiązania wspierające terapię chorób nowotworowych. Na mechanizmach sztucznej inteligencji opiera się także SentiOne – wielokanałowa platforma do obsługi klienta, wprowadzająca na rynek boty, które konwersują z klientem we wszystkich kanałach kontaktu (social media, czat, kanał głosowy itp.).

Przyszłość AI na Pomorzu

Sztuczna inteligencja mocno obecna jest również na trójmiejskich uczelniach, zwłaszcza na Politechnice Gdańskiej, na której większość kierunków studiów ma ją w swoim programie. Studenci i doktoranci realizują m.in. projekty poświęcone terapii autyzmu u dzieci, rozpoznawaniu języka migowego czy weryfikowaniu tożsamości na podstawie zachowania. Dzięki takiemu naukowemu zapleczu firmy pracujące nad wykorzystaniem AI mają tu doskonałe warunki do rozwoju swojej działalności.

Źródło: livemorepomerania

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również