Tesla prezentuje magazyn energii MegaPack

Tesla

Tesla wprowadziła oficjalnie na rynek alternatywę dla tradycyjnych elektrowni, wykorzystujących paliwa kopalne. Megapack pozwoli przechowywać energię na przemysłową skalę. 

Magazyn energii Tesli ma pojemność 3000 kWh i moc 1500 kW i jest zbudowany na bazie ogniw Li-ion. Według producenta gęstość przechowywanej w nim energii jest wyższa o 60% niż w przypadku konkurencyjnych systemów. Ponadto pakiety Tesla Megapack można rozbudowywać w połączone zestawy, dzięki czemu osiągają one pojemność rzędu milionów kWh.

Megapack wzorowany na oryginale

Rozwiązanie przechowujące energię było wzorowane na największej na świecie baterii litowo-jonowej stworzonej przez Teslę dwa lata wcześniej w Australii Południowej w Hornsdale. W tym celu amerykański producent wykorzystał baterie Tesla Powerpack, które pozwoliły osiągnąć 129 MWh pojemności i oddać 100 MW mocy. Konstrukcja zdała egzamin, ponieważ dzięki niej udało się zaoszczędzić prawie 40 milionów dolarów w pierwszym roku swojego działania oraz zwiększono wydajność regionalnej sieci elektrycznej.

W grupie siła

Po tak udanym eksperymencie Tesla skonstruowała dedykowany na rynek masowej produkcji energii Megapack. Jest on w pełni zautomatyzowany, wyposażony w moduły akumulatorowe, system zarządzania temperaturą, falowniki dwukierunkowe i odpowiednie sterowniki. Pojedynczy Megapack magazynuje do 3 MWh energii, a jego falowniki są o pojemności 1,5 MW. To jednak nie jest ich pełnia możliwości, ponieważ według Elona Muska Tesla może stworzyć elektrownię złożoną z wielu Megapacków o mocy 250MW i pojemności 1 GWh na obszarze 3 akrów w mniej niż 3 miesiące. Dla porównania wybudowanie tradycyjnej elektrowni na paliwo kopalne tej wielkości zajęłoby cztery razy więcej czasu.

© Tesla

Megapacki można podłączyć do źródeł energii odnawialnej, czyli turbin wiatrowych czy elektrowni słonecznych. Oczywiście do urządzeń dostarczone jest oprogramowanie, które odpowiednio zarządza gromadzoną energią.

Tesla planuje, że Megapacki będą działały także w ramach projektu Moss Landing w Kalifornii jako zrównoważona alternatywa dla elektrowni gazowych typu peaker. Uruchamiają się one bowiem, gdy lokalna sieć energetyczna nie zapewnia wystarczającej mocy, by zaspokoić szczytowe zapotrzebowanie. Konwencjonalne rozwiązania tego typu są bardzo kosztowne i nieefektywne, na co technologia Tesli ma być cudownym remedium.

Źródło: Tesla

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę