The Business Booster - człowiek w sercu transformacji energetycznej

pixabay - jarmoluk

Uczłowieczanie transformacji energetycznej jest głównym tematem zbliżającego się wydarzenia The Business Booster organizowanego przez EIT InnoEnergy. W tym roku liderzy innowacji energetycznych spotkają się w dniach 3-4 października 2019 r. w Paryżu.

Zaprezentowane zostanie ponad 150 najnowocześniejszych technologii i możliwości inwestycyjnych, a ponad 800 uczestników z 40 krajów będzie mogło wziąć udział w debatach panelowych na żywo i sesjach interaktywnych. Obecni będą przedstawiciele start-upów, przemysłu i środowisk finansowych, rządowych i regulacyjnych.

Budowa i utrzymanie systemu oświetlenia 

Jednym z polskich projektów jest start-up Gradis z Krakowa, który przedstawi oprogramowanie do budowy i utrzymania systemu oświetlenia zewnętrznego do optymalizacji zużycia energii w miastach. Podczas pracy wykorzystano tu zaawansowane algorytmy samouczące się i rozproszone do całkowitego przejęcia procesów związanych z projektowaniem, automatyzacją, zarządzaniem i kontrolą nowoczesnego oświetlenia ulicznego. Rozwiązania te wdrażane są w Polsce i za granicą, gdzie pozwalają na oszczędności w wysokości 21% - Przesuwamy tę granicę. Przy połączeniu systemu i serwisu Gradis oraz zastosowaniu lamp LED, jesteśmy w stanie wygenerować aż do 80% oszczędności w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem – zauważa Kamila Kotulska, dyrektor ds. marketingu w Gradis.

Z kolei start-up z Poznania zademonstruje swój wkład w zapobieganie postępującej degradacji otoczenia – autorskie, przełomowe urządzenie do gospodarki odpadami. - Bin-e to jeden kosz, który automatycznie zidentyfikuje, posegreguje i skompresuje śmieci, a w przypadku zapełniania, wyśle powiadomienie do firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów – wyjaśnia działanie Jakub Luboński, prezes Bin-e. Autorzy projektu podchodzą już do pierwszych komercyjnych wdrożeń zagranicznych, a w przyszłości chcieliby zagościć w domu przeciętnego Kowalskiego. - W miarę jak społeczeństwo przechodzi do modelu zrównoważonej energii, teraz bardziej niż kiedykolwiek udana dekarbonizacja wymagać będzie umieszczenia konsumenta w centrum transformacji energetycznej - zauważa Jakub Miler, Prezes InnoEnergy Central Europe.

Transformacja w energetyce

Wraz z tą zmianą pojawia się nowy nacisk na uchwycenie i wykorzystanie ludzkiej strony transformacji energetycznej. Aby zainspirować delegatów, Mary Robinson, pierwsza kobieta Prezydent Irlandii i były specjalny wysłannik ONZ ds. zmiany klimatu, nakreśli sytuację podczas przemówienia inauguracyjnego. Podczas dwóch dni TBB, przedstawione zostanie pięć kluczowych obszarów zmian:
• zapotrzebowanie na nowe kompetencje,
• zróżnicowanie i kreatywne podejście jako źródło innowacji,
• „poziom gotowości konsumenta”,
• nowe role prosumentów,
• rola obywateli.

Wśród światowych liderów innowacji w energetyce, głos zajmą takie postaci, jak: Lord Deben, przewodniczący komisji ds. zmian klimatycznych, François de Rugy, minister ekologii we Francji, prof. Eric Stark Maskin z Uniwersytetu w Harvardzie, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, dr Cyrus Wadia, zastępca prezesa ds. zrównoważonego biznesu i innowacji w Nike, Ambroise Fayolle, zastępca prezesa w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EIB) i Christel Heydemann, prezes Schneider Electric we Francji.

- Wydarzenie The Business Booster jest katalizatorem innowacji w sektorze energetycznym, a teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, powinniśmy skoncentrować się na ludzkiej stronie transformacji w energetyce. Ludzie z każdego zakątka świata przyjeżdżają tu, aby współpracować w obliczu największego wyzwania ludzkości z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Podczas gdy innowacje technologiczne i regulacje są kluczowe, są nimi także kreatywność i zróżnicowane podejście w roli konsumentów, jaką mają do odegrania w dostosowaniu się do udanej transformacji energetycznej – powiedział Diego Pavia, prezes EIT InnoEnergy. Wydarzenie The Business Booster umożliwia firmom wystąpienia na scenie, aby bezpośrednio zaprezentować innowacyjne rozwiązania obecnym inwestorom i przedstawicielom branżowym. Rejestracja na wydarzenie jest już otwarta.

Źródło: InnoEnergy

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę