Toyota to nie tylko samochody. To także roboty

Toyota

Choć główną gałęzią działalności Toyoty jest naturalnie motoryzacja, to jednak japoński koncern prowadzi prace badawcze także w innych dziedzinach. Jedną z nich jest robotyzacja. Podczas konferencji IROS 2018 w Madrycie Japończycy zaprezentowali roboty domowe Human Support Robot (HSR).

HSR, jeden z pomysłów Toyoty na zapewnienie większej swobody poruszania się i większej samodzielności ludziom z ograniczeniami ruchowymi, to część większego projektu Toyota Partner Robots. Toyota prowadzi go z myślą o tym, aby zaangażować roboty w opiekę medyczną, rehabilitacyjną i pielęgniarską, pomoc w codziennym życiu w domu oraz w transport na krótkich dystansach. Obecnie roboty HSR służą głównie do opieki nad osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi za pomocą trzech funkcji: podnoszą przedmioty z ziemi, sięgają po przedmioty, które znajdują się poza zasięgiem użytkownika oraz komunikują się z rodziną i opiekunami użytkownika. Roboty HSR zostały zaadaptowane jako standardowa platforma w międzynarodowych konkursach robotycznych, takich jak RoboCup@Home czy World Robot Summit (WRS).

Toyota jest przekonana, że mobilność to zagadnienie, które wykracza poza świat motoryzacji. Dla japońskiego koncernu istotna jest swoboda poruszania się bez względu na wiek czy stan zdrowia. W dążeniu do realizacji wizji mobilności dla wszystkich Toyota wspiera budowę zintegrowanego społeczeństwa, które szeroko korzysta z rozwiązań ułatwiających ludziom zmierzenie się z ich ograniczeniami. Firma otwiera się na współpracę z europejskimi ośrodkami badawczymi, aby przyspieszyć rozwój robotów HSR za pośrednictwem HSR Developer’s Community.

System HSR Developer’s Community został uruchomiony we wrześniu 2015 r. Jest to otwarta platforma, z której mogą korzystać partnerzy na całym świecie. Dzięki niej organizacje uczestniczące w badaniach nie muszą opracowywać własnego robota ani podstawowego oprogramowania dla robotów. Mogą się skupić na rozwijaniu nowych pomysłów i rozwiązań oraz na testowaniu ich w łatwo dostępnym środowisku. Z HSR Developer’s Community korzysta obecnie 44 partnerów z 12 krajów.

Ponadto Toyota wspiera w prowadzeniu badań nad robotyką pięć europejskich uczelni – Uniwersytet Techniczny w Eindhoven w Holandii, Uniwersytet w Bremie, Bonn-Rhein-Sieg University of Applied Sciences, Uniwersytet Oksfordzki oraz francuski Uniwersytet Techniczny Belfort-Montbeliard.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę