Toyota zbuduje inteligentne miasto

inteligentne miasto © Toyota

Udostępnij:

Woven City nie będzie miasteczkiem z filmu science-fiction, choć na pierwszy rzut oka, można by odnieść takie wrażenie. W tym realnym, choć eksperymentalnym miejscu Toyota będzie chciała przetestować najnowsze inteligentne technologie cyfrowe, urbanistyczne oraz związane z bezemisyjną energią i, naturalnie, transportem.

Miasteczko Woven City, którego budowa w pobliżu góry Fuji właśnie ruszyła, powstaje  na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie to zarządzany cyfrowo miejski ekosystem integrujący ludzi, przyrodę i różne cyfrowe technologie. Jego projekt został zaprezentowany w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas i, jak widać, władze japońskiego koncernu postanowiły go zrealizować.

Energia z wodoru i autonomiczne pojazdy

Miasteczko wyróżnia nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych, standardowe stosowanie technologii inteligentnych domów oraz robotów domowych, a także jedyny w swoim rodzaju układ ulic, chodników i zielonych promenad, tworzących oryginalny splot. Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Toyota pokazała projekt Woven City w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas.Miasto powstaje dzięki współpracy Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Budowa eksperymentalnego miasta została rozpoczęta podczas uroczystości z udziałem gubernatora prefeitury Shizuoka, burmistrza Susono City, przedstawicieli lokalnych społeczności oraz Akio Toyody, prezydenta Toyoty i Jamesa Kuffnera, CEO Woven Planet.

Inteligentne miasto w praktyce

Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym, lecz w pełni funkcjonalnym miastem, w którym zamieszkają pracownicy Toyoty, ochotnicy i naukowcy. Dzięki temu pozwoli sprawdzić w praktyce działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Budowa Woven City to przygotowanie na nową epokę urbanistyczną, opartą na technologiach i danych w chmurze. Projekt ten zademonstruje, jak tworzyć przestrzeń miejską skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

budowa inteligentnego miasta Toyoty

Po zakończeniu budowy miasteczka początkowo zamieszka w nim około 360 osób, w tym seniorzy, rodziny z dziećmi oraz naukowcy i wynalazcy. Docelowo w Woven City zamieszka ok. 2000 osób – zarówno zwykłych mieszkańców, jak i naukowcy, którzy będą w nim testować nowe technologie.Źródło: Toyota

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również