Udało się stworzyć projekt obwodu niewymagającego elektryczności

obwód © Pixabay

Udostępnij:

Naukowcy z MIT stworzyli projekt obwodu, który do działania nie wymaga elektryczności. Amerykanom udało się to osiągnąć za pomocą fal magnetycznych i spintroniki.

Dzięki obwodom wykorzystującym fale magnetyczne możliwe byłoby stworzenie znacznie bardziej wydajnych komputerów. Te, których używamy dzisiaj, pobierają dużo prądu do przetwarzania informacji i przechowywania wszystkich danych, a także wytwarzają bardzo dużo ciepła. Dlatego naukowcy szukają alternatywnych źródeł zasilania ich i taką znacznie bardziej wydajną alternatywą są obwody wykorzystujące fale magnetyczne.


Naukowcy stworzyli urządzenia oparte na magnetyzmie, które nie wymagają prądu i nie generują ciepła. Specjalne urządzenia spintroniczne poprawiają właściwości fal spinowych, czyli takich, w których ruch cząsteczek elementarnych odbywa się wokół własnej osi.

Kierunki spinów mają wpływ na całkowite namagnesowanie danego materiału, a inżynierowie z MIT stworzyli architekturę obwodu, która umożliwia zmianę przechodzenia fal spinowych bez dodatkowych komponentów ani prądu.


TOP w kategorii
Takie spiny mogą zostać wykorzystane do skomplikowanych obliczeń komputerowych, takich jak np. Szybka transformacja Fouriera, ale naukowcy chcą także, by technologia była używana także do podstawowych zadań.

Źródło: Interesting Engineering

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również