Udało się stworzyć projekt obwodu niewymagającego elektryczności

obwód © Pixabay

Udostępnij:

Naukowcy z MIT stworzyli projekt obwodu, który do działania nie wymaga elektryczności. Amerykanom udało się to osiągnąć za pomocą fal magnetycznych i spintroniki.

Dzięki obwodom wykorzystującym fale magnetyczne możliwe byłoby stworzenie znacznie bardziej wydajnych komputerów. Te, których używamy dzisiaj, pobierają dużo prądu do przetwarzania informacji i przechowywania wszystkich danych, a także wytwarzają bardzo dużo ciepła. Dlatego naukowcy szukają alternatywnych źródeł zasilania ich i taką znacznie bardziej wydajną alternatywą są obwody wykorzystujące fale magnetyczne.Naukowcy stworzyli urządzenia oparte na magnetyzmie, które nie wymagają prądu i nie generują ciepła. Specjalne urządzenia spintroniczne poprawiają właściwości fal spinowych, czyli takich, w których ruch cząsteczek elementarnych odbywa się wokół własnej osi.

Kierunki spinów mają wpływ na całkowite namagnesowanie danego materiału, a inżynierowie z MIT stworzyli architekturę obwodu, która umożliwia zmianę przechodzenia fal spinowych bez dodatkowych komponentów ani prądu.

Takie spiny mogą zostać wykorzystane do skomplikowanych obliczeń komputerowych, takich jak np. Szybka transformacja Fouriera, ale naukowcy chcą także, by technologia była używana także do podstawowych zadań.Źródło: Interesting Engineering

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również