Udany pierwszy lot StratoLaunch, czyli największego samolotu świata

StratoLaunch

StratoLaunch, czyli największy na świecie samolot, jeśli weźmiemy pod uwagę rozpiętość skrzydeł, ma za sobą pierwszy udany lot. Docelowo samolot ten będzie wykorzystywany jako nośnik dla rakiet, które będą wynosić na orbitę okołoziemską średniej wielkości satelity.

Samolot został skonstruowany i wybudowany przez firmę Scaled Composites. Składa się on z dwóch połączonych kadłubów Boeinga 747-400, dzięki czemu rozpiętość skrzydeł tego kolosa wynosi aż 117 m. Dla porównania Airbus A380 ma rozpiętość wynoszącą 80 m. Długość StratoLauncha wynosi natomiast 72,6 m i pod tym względem dłuższy jest np. Boeing 747-8 o długości 76 m.

Gotowy do lotu StratoLaunch będzie ważył nawet 600 ton (A380 do 575 ton), a do jego napędu wykorzystanych zostanie aż sześć silników odrzutowych o ciągu 265-282 kN, stosowanych w jumbo-jetach Boeing 747.

© StratoLaunch

StratoLaunch nie będzie wykorzystywany jako samolot do transportu osób. Problemem byłyby z pewnością lotniska, gdyż samolot ten potrzewałby pasa startowego o długości 3,7 km. Będzie on służył jako swego rodzaju platforma, z której startować będą rakiety wynoszące satelity na orbitę okołoziemską. Jeśli plany się powiodą, będzie to tańszy i bardziej efektywny sposób umieszczania satelitów na orbicie niż wystrzeliwanie ich z powierzchni Ziemi.

Jak poinformowała firma po pomyślnie zakończonym locie, cały test zakończył się bezproblemowo. StratoLaunch wystartował z lotniska na pustyni Mojave w Kalifornie i wylądował w tym samym miejscu po 2,5-godzinnym locie, podczas którego maszyna osiągnęła 5182 m wysokości oraz prędkość 304 km/h.

© StratoLaunch

Firma Stratolaunch została założona w 2011 r., a jej założycielem był nieżyjący już Paul Allen, przyjaciel Billa Gatesa, z którym stworzył firmę Microsoft.

Źródło: StratoLaunch

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę