Udany testowy lot pierwszej polskiej rakiety

Space Forest

Choć wydawało się, że w kwestii podboju kosmosu polski przemysł może służyć wyłącznie jako dostawca poszczególnych podzespołów, to jednak przykład gdyńskiej firmy Space Forest pokazuje, że możemy odgrywać w tej materii większą rolę. W listopadzie odbyły się dwukrotnie testy najnowszej rakiety o nazwie BIGOS 4, na bazie której ma powstać suborbitalna rakieta z kategorii SIR o nazwie Perun.

Podczas testów przeprowadzonych na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim rakieta rozpędziła się do prędkości 2 Ma (dwukrotna prędkość dźwięku), w ciągu 50 sekund wzbiła się na wysokość 1000 m i pokonała łączny dystans 15 km. Testowy lot służył do przetestowania komunikacji z rakietą przy użyciu autonomicznego systemu śledzenia i transmisji danych RASEL, przetestowania właściwości aerodynamicznych w warunkach znacznie rozrzedzonego powietrza, a także sprawdzenia, ile w rzeczywistości paliwa zostanie zużyte podczas takiego lotu.

Rakieta BIGOS 4 mierzy 5,5 m wysokości i ma w najszerszym miejscu 20 cm średnicy. Pozbawiony materiału pędnego pojazd waży 65 kg, zaś jego masa startowa wynosi 100 kg. Jej konstrukcja może być w 100% odzyskana i gotowa do ponownego użycia w czasie do 72 godzin od poprzedniej misji.

Co ważne, uzyskany pułap 15 km podczas testowego lotu w ubiegłą niedzielę nie oznacza wcale maksymalnych możliwości rakiety, ale wynika z ograniczeń powierzchniowych poligonu w Drawsku Pomorskim.

Pierwszy testowy lot miał miejsce na początku listopada i odbył się na lotnisku wojskowym w Babich Dołach koło Gdyni.

Rakieta BIGOS 4 jest modelem zbudowanym w skali 1:2. Wersja finalna ma zostać oddana do komercyjnego użytku w 2022 r. Polska Agencja Kosmiczna już prowadzi rozmowy z potencjalnymi firmami, które miałyby wybudować w Polsce kosmodrom.

Rakieta PERUN będzie rakietą suborbitalną, która będzie w stanie wynieść do 75 kg ładunku na pułap 150 km. Rakieta ta będzie mierzyć 11 m długości i będzie ważyć 325 kg bez paliwa, a po zatankowaniu do pełna masa rakiety wyniesie 925 kg.

Źródło: Space Forest

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę