W Arabii Saudyjskiej powstanie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna

elektrownia słoneczna w Maroko © ArcelrMittal

Udostępnij:

200 gigawatów mocy ma mieć największa na świecie elektrownia słoneczna, która powstanie w Arabii Saudyjskiej. To ponad 2 razy więcej niż łączny potencjał wszystkich obecnych na świecie elektrowni wykorzystujących energię słoneczną i aż 200-krotnie więcej od największego tego typu obiektu.

Inwestycja ta jest realizowana wspólnie z japońskim koncernem SoftBank, który już od pewnego czasu realizuje podobne projekty w różnych rejonach świata. Według wstępnych zapowiedzi Japończycy są w stanie zainwestować nawet 25 mld dolarów w przeciągu najbliższych kilku lat.Władze największego na Półwyspie Arabskim kraju zamierzają zainwestować do 2030 r. w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych ok. 200 mld dolarów. W tym celu wdrożony został rządowy program energetyki odnawialnej, zgodnie z którym już do 2020 r. instalacje wykorzystujące energię odnawialną zapewnią w skali roku 3,45 GW mocy, a do 2030 r. 9,5 GW. Dzięki tym inwestycjom udział OZE w krajowych potrzebach energetycznych wzrośnie do ponad 10%. Dziś prawie 2/3 energii zapewniają elektrownie gazowe, a pozostałe potrzeby uzupełniano ropą.

Inna duża inwestycja w energię odnawialną obejmuje budowę farmy wiatrowej o mocy 400 MW, która będzie kosztować ok. 500 mln dolarów. Inwestycję tę realizują wspólnie francuski koncern energetyczny EDF oraz spółka Masdar z Abu Zabi. Docelowo farma ta ma zapewnić energię dla około 70 tysięcy gospodarstw domowych w skali roku.

Dodajmy jeszcze, że Arabia Saudyjska rozpoczęła także przymiarki do energetyki jądrowej. W planach jest budowa 16 nowych reaktorów do 2035 r.Źródło: BiznesAlert, gramwzielone.pl

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również