W Nawrocku uruchomiona nowa farma wiatrowa

©

Udostępnij:

Grupa RWE oddała do użytku farmę wiatrową w Nawrocku koło Szczecina. Park wiatrowy o mocy ok. 7 MW będzie dostarczać zieloną energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 15 tys. gospodarstw domowych.

Budowa trzech turbin wiatrowych Nordex (typ N117) rozpoczęła się blisko rok temu i dobiegła końca w kwietniu br. Farma wiatrowa Nawrocko jest częścią klastra obejmującego istniejące elektrownie wiatrowe Wysoka I i II. 25 turbin wiatrowych o łącznej mocy ok. 62 MW będzie obsługiwanych i serwisowanych przez jeden zespół RWE.RWE Renewables dysponuje już dużym doświadczeniem w działalności w Polsce i będzie zarządzać 12 lądowymi farmami wiatrowymi o łącznej mocy 380 MW. Najmłodsza jednostka wytwórcza w portfelu odnawialnych źródeł energii RWE jest dowodem na ambicje rozwojowe tej firmy w Polsce.

Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla rozbudowy naszej działalności i cieszę się z wymiernych postępów osiąganych przez nas zespół – mówi Anja-Isabel Dotzenrath, CEO RWE Renewables. – Polska należy do naszych głównych rynków w Europie i chcielibyśmy się przyczynić do rozwoju energetyki wiatrowej w waszym kraju, i to zarówno w obszarze lądowych, jak i morskich elektrowni wiatrowych

Już w październiku 2019 r. spółka RWE Renewables nabyła serię czterech morskich projektów budowy farm wiatrowych w polskiej, środkowej części Bałtyku, realizując tym samym swoje plany wejścia na polski rynek offshore i rozbudowy działalności w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Te cztery projekty, które znajdują się na różnych etapach rozwoju, są zlokalizowane na Ławicy Słupskiej na Morzu Bałtyckim. W najbliższych latach będą prowadzone dalsze prace rozwojowe, a budowa może się rozpocząć już w 2023 r.

Polski rynek oferuje duży potencjał w zakresie morskiej energii wiatrowej, a my proponujemy obecnie obiecujące projekty o łącznej mocy 1,8 GW. Jesteśmy w pełni zaangażowani w inwestowanie w morską energetykę wiatrową w Polsce ze względu na jej znaczące korzyści dla polskiej gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa – podkreśla Anja-Isabel Dotzenrath.

RWE ze swoim portfelem farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy ok. 9 GW jest jednym z największych podmiotów na rynku energetyki odnawialnej. Do roku 2022 spółka zamierza zainwestować w dalszą rozbudowę odnawialnych źródeł energii 5 mld euro netto, a suma ta może jeszcze znacznie wzrosnąć w wyniku udziału partnerów. Plany rozwoju RWE koncentrują się na kluczowych rynkach w Europie i Ameryce Północnej oraz w regionie azjatycko-pacyficznym.Źródło: Grupa RWE

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również