W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni solarnych w Europie

Pixabay

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i jedna z większych w Europie w ogóle. Powstająca elektrownia słoneczna w pobliżu miasta Turek docelowo ma produkować ok. 3% energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Za jej budowę będzie odpowiedzialna spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, we współpracy z chińskim partnerem.

Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na gruntach zdegradowanych działalnością górniczą. Projekt ma być realizowany z udziałem China Sinogy Electric Engineering i jej partnera, Strategic Swiss Partners. Inwestycja dostarczy 600 MW mocy wytwórczej, czyli 630 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ograniczyć CO2

Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko – mówi Jacek Rusiecki, COO Energia Przykona.

Jak podkreśla Jacek Rusiecki, tereny wschodniej Wielkopolski wyjątkowo sprzyjają lokalizacji elektrowni solarnych. Okolice planowanej inwestycji powoli stają się „hubem elektrowoltaicznym” w Polsce.

Co to oznacza dla Polski?

Ta ogromna inwestycja ma przyczynić się do realizacji zadań w ramach Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku, których celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Docelowo 20% energii ma pochodzić właśnie ze źródeł odnawialnych i o taką samą wartość ma wzrosnąć także efektywność energetyczna kraju.

- Inwestycja będzie miała wpływ na wzrost zatrudnienia. Sam region może stać się w przyszłości kuźnią talentów, w zawodach pożądanych z perspektywy rozwoju technologii, co będzie miało pozytywne efekty w przyszłości. Osoby pracujące w projekcie będą m.in. zdobywać kompetencje z obszaru wsparcia technologicznego i optymalizacji produkcji energii elektrycznej, przesyłu i sprzedaży oraz ochrony środowiska – wylicza Jacek Rusiecki z Energia Przykona.

Kiedy początek budowy?

Budowa ma ruszyć już niedługo, ponieważ pierwsze dwa etapy projektów mają pozytywną decyzję środowiskową. W październiku tego roku ma zostać zawarta umowa o przyłączeniu instalacji tych etapów do sieci elektroenergetycznej, a deweloper ma nadzieję uzyskać pozwolenie na ich budowę na początku 2020 roku.

Nasz projekt zlokalizowany jest na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą prowadzoną w pobliżu, która spowodowała znaczne obniżenie wód gruntowych. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. To najlepszy sposób na wykorzystanie potencjału tego obszaru, zapewniający liczne korzyści w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i ekologicznym – podkreśla Jacek Rusiecki z Energia Przykona.

Źródło: Głos Wielkopolski

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę