Widoczny wzrost rozwoju fotowoltaiki w Polsce

Deloitte, budownictwo, nowe technologie, © pixabay.com

Udostępnij:

Ubiegły rok wywołał wielkie boom w dziedzinie fotowoltaiki, a moc w instalacjach PV przekroczyła próg 1 GW. Patrząc na przyrost nowych mocy znajdujemy się na piątym miejscu w Europie. W ramach programu Mój Prąd dofinansowano ponad 27 tys. instalacji PV.

Fotowoltaika to jeden z najszybciej rosnących sektorów OZE w Polsce i na świecie. Podczas gdy jeszcze w 2016 r. moc zainstalowana w źródłach PV wynosiła 100 MW, na koniec 2018 r. sięgnęła już 500 MW, a w październiku ubiegłego roku – według informacji PSE – przekroczyła próg 1 GW. Tempo przyrostu nowych mocy instalacji fotowoltaicznych wynosi ok. 150% rocznie, a Instytut Energii Odnawialnej prognozuje, że w 2020 r. fotowoltaika może stać się drugą najważniejszą mocą w Polsce.

Rok do roku rynek fotowoltaiki rośnie. Już 2019 r. okazał się rekordowy pod względem liczby instalacji PV i mocy zainstalowanych. Spodziewamy się, że rok 2020 jeszcze ten rekord pobije. Mam nadzieję, że kolejne lata napędzane zaistniałą modą też okażą się bardzo dobre dla branży mówi Dawid Cycoń, prezes ML System. 

Wzrost pozycji

Według przytaczanego przez IEO raportu SolarPower Europe w ubiegłym roku Polska znalazła się już na piątym miejscu w Europie pod względem rocznego przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Ubiegły rok był zresztą pod tym względem rekordowy: w Europie zainstalowano 16,7 GW, co oznacza ponad 100% wzrost w porównaniu z 8,2 GW na koniec 2018 r. Prym wiodły Hiszpania (wzrost o 4,7 GW), Niemcy (4 GW), Holandia (2,5 GW), Francja (1,1 GW). Jak podaje IEO, w Polsce potencjał fotowoltaiki wciąż jest co najmniej 100 razy większy od obecnego wykorzystania.

Na tle rynków światowych Polska jest w środku stawki pod względem mocy zainstalowanych w fotowoltaice. Jednak w ostatnim czasie program Mój Prąd i inne systemy wsparcia, projekty parasolowe, projekty wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych powodują, że szybko nadrabiamy dystans do krajów wysoko rozwiniętych. Upłyną jeszcze lata, zanim dogonimy kraje rozwinięte, takie jak Włochy, Hiszpanię, Niemcy czy Francję mówi Dawid Cycoń.

Spadek cen

Rosnąca popularność fotowoltaiki w Europie to m.in. efekt spadających kosztów technologii i faktu, że energia ze słońca jest tańsza niż z innych źródeł. Rozwój napędzają także unijne cele klimatyczne. Do tej pory 8% stawka podatku VAT obowiązywała tylko dla instalacji na dachach budynków, w pozostałych przypadkach wynosiła 23%. Po nowelizacji stawka dla wszystkich mikroinstalacji do 50 kW została ujednolicona do 8%.

Skorzystają na tym przykładowo właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają problem z przegrzewającym się tarasem. Będą mogli zbudować sobie zadaszenie tarasu, które jednocześnie będzie pełnić funkcję generatora energii. Dzięki zmianom na fotowoltaikę mogą też zdecydować się rolnicy, którzy najczęściej mają dużo wolnej powierzchni obok budynków – mówi Dawid Cycoń.


Źródło: Newseria

Udostępnij:

Drukuj


TOP w kategoriietAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również