Wirtualizacja mediów

Red Hat

W ciągu nadchodzących miesięcy będziemy świadkami pojawienia się nowej generacji stacji telewizyjnych, wynikającej z zastosowania aplikacji skonteneryzowanych – uważa Werner Gold, emerging solutions evangelist, telecoms, EMEA, Red Hat.

W czasie wydarzeń związanych z transmisją telewizyjną w 2018 r. (NAB czy IBC), w Stanach Zjednoczonych kontenery (ang. container) i mikrousługi (ang. microservices) stanowiły słowa kluczowe, wypowiadane niemal przez wszystkich. Branża transmisyjna wdraża bowiem definiowaną programowo infrastrukturę, platformy kontenerowe stanowią wspólne tworzywo, na bazie którego możliwa jest szybsza budowa i skalowanie aplikacji.

W przypadku usług OTT (ang. Over The Top) i VOD (ang. Video On Demand), większość aplikacji już teraz jest uruchamiana w kontenerach, co pozwala firmom na uruchamianie mikrousług w celu dostarczania oprogramowania wysokiej jakości w szybszy sposób. Konwergencja branży telekomunikacyjnej i transmisyjnej sprawia, że kolejną granicą jest udane wdrożenie kontenerów zdolnych do transmisji multicast dla telewizji linearnej.

Multicast – ze zdolnością dystrybucji tego samego pakietu danych w różnych lokalizacjach jednocześnie – stanowi swoiste panaceum na opóźnienia podczas transmisji sportowych i nadawania wiadomości. Podmioty, które jako pierwsze wdrożyły te rozwiązania, jak Swisscom czy południowokoreański CJ Hello, już uruchamiają swoje zdolne do transmisji multicast linearne stacje telewizyjne osadzone na technologii OpenStack.

Odpowiednie technologie kontenerów są nadal rozwijane przez społeczność Kubernetes. Prawdopodobnie osiągną one gotowość do zastosowania w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy. Następnie będziemy świadkami wczesnych wdrożeń konteneryzowanej infrastruktury dla tradycyjnej telewizji, zintegrowanej ze zdolnościami multicast.

Możliwości „one-click”, czyli szybkie tworzenie nowych kanałów, stanowią najbardziej ekscytujący wynik wykorzystania tej technologii. W ten sposób przecierane są szlaki dla nowych modeli biznesowych, np. umożliwienie widzom korzystanie z wielu kanałów w trakcie wydarzeń sportowych. Kanały te będą mogły na przykład oferować różne ujęcia danego wydarzenia, bądź umożliwiać transmisję równolegle odbywających się potyczek i zmagań.

W 2019 roku dostawcy treści i usług będą uczyć się tego, jak wykorzystać technologie konteneryzowane i wzmocnienie multicast w kontenerach w celu świadczenia usług wideo. Organizacje będą dążyć do zwiększenia zwinności (agile) i oszczędności, większej skalowalności w środowiskach hybrydowych i wielochmurowych. Celem będzie również strategiczne wykorzystanie automatyzacji i zarządzania zadaniami, co pozwoli odciążyć zasoby niezbędne do napędzania innowacji.

 

Źródło: Red Hat

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę