Wprowadzenie produktów na rynek dzięki modułowi rozpoznania twarzy

Farnell

Farnell rozpoczął dostawy łatwego w montażu, niewielkiego modułu wizyjnego typu HVC (Human Vision Component), produkowanego przez firmę Omron Electronics Components. Moduł ten ma możliwość łączenia w sobie różnych funkcji obrazowania oraz dostępny jest zarówno z obiektywem szerokokątnym, jak i teleobiektywem, by dopasować się do różnych potrzeb użytkowników.

HVC to modułowa jednostka obrazująca z kamerą, która potrafi rozpoznawać ludzki wyraz twarzy, płeć, wiek, spojrzenie oraz wykrywać mruganie. Model HVC-P2 jest w stanie dokonywać rozpoznawania 10 razy szybciej niż poprzednia generacja HVC. Wprowadzono w niej dziesięć rodzajów funkcji analizy obrazów, by umożliwić ocenę stanu człowieka w różnych sytuacjach, a więc np. w celu wykrywania twarzy, wykrywania ciała człowieka, wykrywania dłoni, oceniania kierunku ustawienia twarzy, oceniania kierunku spojrzenia, szacowania mrugnięć, wieku, płci i wyrazu twarzy (dostępne jest pięć definicji wyrazów twarzy: neutralny, szczęśliwy, zdziwiony, zły i smutny) oraz do samego rozpoznawania twarzy. Na moduł HVC-P2 składają się: kamera i oddzielna płytka, podłączona do kamery za pomocą elastycznej, płaskiej taśmy. Dzięki temu można ją zamontować np. na krawędzi płaskiego wyświetlacza. Moduł może przekazywać na swoim wyjściu obraz o rozdzielczości 160 × 120 pikseli, 320 × 240 pikseli, lub w nie przesyłać żadnego obrazu, a jedynie rozpoznane informacje i oszacowane wartości.

- Inżynierowie – projektanci wciąż stają przed zadaniami wdrażania w swoich projektach najnowszych technologii, które często wymagają specjalistycznej wiedzy, jeśli chce się daną funkcję zaimplementować od zera. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym wyzwaniem jest skorzystanie z modułowych komponentów, które pozwalają na dodanie nowych funkcji bez posiadania bogatego doświadczenia w skomplikowanych dziedzinach, takich jak np. rozpoznawanie twarzy - powiedział Cliff Ortmeyer, global head of technical marketing w firmie Farnell.

Kluczowe cechy modułu

• rozdzielczość sensora obrazu równa 1600 × 1200,
• dostępne wersje z teleobiektywem lub obiektywem szerokokątnym: w przypadku teleobiektywu zakres detekcji w poziomie wynosi 54°, a w pionie 41°; w przypadku obiektywu szerokokątnego, zakres detekcji w poziomie wynosi 94°, a w pionie 76°,
• napięcie zasilania wynosi 5 VDC ±10%; pobór prądu nie przekracza 0,4 A,
• zakres temperatur pracy wynosi od 0 °C do +50 °C (bez kondensacji pary lub zamarzania),
• łatwość montażu oraz niewielkie wymiary modułu pozwalają rozbudować różnorodne urządzenia o funkcje rozpoznawania obrazów,
• dostępność danych na temat obrazów w formacie RAW (8-bitowy, z danymi Y),
• rozmiar płytki z kamerą to 25 mm x 25 mm, a płytki z obwodami analizującymi obrazy to: 45 mm x 45 mm.

Moduł Omron Human Vision Component jest dostępny w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sklepie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku.

Źródło: Farnell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę