Yamaha z nowym systemem wizyjnym RCXiVY2+

©

Udostępnij:

Yamaha Motor Europe ogłosiła, że z dniem 1 czerwca 2020 wprowadza na rynek system wizyjny – RCXiVY2+, wyposażony w nową funkcję „wykrywania skupisk” (ang. blob). Funkcja umożliwia rozpoznawanie i szybkie zliczanie wielu obiektów o nieregularnych kształtach, takich jak żywność czy odzież. System został wyposażony w nową wysokowydajną kamerę, a dzięki większym możliwościom przetwarzania danych jego czas rozpoznawania jest nawet o 45% krótszy niż w obecnym modelu iVY2.

Cechą systemu wizyjnego Yamaha Motor jest jego integracja z robotami poprzez włączenie kart sterowania wizją, oświetleniem i śledzeniem do kontrolera robotów serii RCX3. Ta zmiana umożliwia sterowanie robotem, przetwarzanie obrazu, sterowanie oświetleniem i kontrolę przenośnika z programu robota, co znacznie skraca czas konfiguracji urządzenia. Dodanie funkcji wykrywania skupisk sprawia, że system może teraz pracować z takimi produktami, jak żywność i odzież - które zwykle mają większe różnice w kształcie i rozmiarze w porównaniu z produktami przemysłowymi – rozszerza jego zakres zastosowań.

Wykrywanie skupisk w RCXiVY2+

Słowo „skupisko" lub angielskie „blob” przywołuje na myśl obraz amorficznej bryły lub masy. Funkcje wykrywania skupisk wykonują zdjęcia w skali szarości (w tym z wahaniem światła i cienia) rejestrowane przez kamery i stosują pewne kryteria wartości progowej, przekształcając je cyfrowo na gradację czerni i bieli. Ta metoda wykrywania może następnie rozpoznać obecność lub jej brak, liczbę, rozmiar i inne wartości wyszukiwanych nieregularnych obiektów.

Funkcja wykrywania skupisk RCXiVY2+ potrafi rozpoznać wyszukiwane obiekty od dwóch do dziesięciu razy szybciej niż w przypadku funkcji wykrywania krawędzi w poprzednich modelach. Zmiana ta oznacza, że nowy model może obsługiwać takie zadania jak rozpoznawanie obecności i szybkie zliczanie wielu elementów o nieregularnych kształtach, takich jak artykuły spożywcze i odzież. RCXiVY2+ w połączeniu z robotem SCARA idealnie sprawdza się do śledzenia szybko poruszających się obiektów. Ponadto Szybkość wyszukiwania została poprawiona od 8 do 45% dzięki zastosowaniu bardziej wydajnego procesora. Ponadto zastosowanie wysokowydajnej kamery poprawiło liczbę pikseli i liczbę klatek na sekundę.

Inne cechy systemu wizyjnego RCXiVY2+

  • Bardzo precyzyjna kalibracja kamery jest wykonywana za pomocą łatwego w użyciu kreatora.
  • Rejestracja elementu roboczego (produktu) to tylko trzy kroki - pobranie obrazu, ustawianie konturów i rejestracja pozycji detekcji. 
  • Program wizyjny jest obsługiwany przy użyciu programu robota. Nie ma potrzeby konwertowania współrzędnych.
  • Kamery mogą pracować w ruchu – zamontowane na robocie. Współrzędne są automatycznie konwertowane uwzględniając ruchy robota i położenie kamery. 
  • System może zarejestrować 254 typy elementów roboczych (produktów), co oznacza, że przejście na inny typ produktu następuje po prostu poprzez zmianę numeru.
  • Dzięki oprogramowaniu RCXiVY2+ Studio i zewnętrznemu monitorowi możliwe jest bieżące sprawdzanie pracy systemu – wykrywania elementów roboczych w trybie automatycznym czy też wykrywania znaczników referencyjnych podczas kalibracji.Źródło: Yamaha Motor Europe

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również