Za sprawą ministerialnego programu „Przemysł 4.0” wspólne przedsięwzięcie instytucji ze świata nauki, biznesu i administracji otrzyma dotację w wysokości ośmiu milionów złotych. – Przechodzimy do kolejnej fazy realizacji polityki innowacyjnej  w Polsce. W poprzedniej kadencji wypracowaliśmy fundamenty ekosystemu. Teraz przychodzi czas na intensywną pracę, związaną m.in. z podnoszeniem kompetencji cyfrowych Polaków. W tym celu uruchamiamy Huby Innowacji Cyfrowych. Przez najbliższe dwa lata, będą one dla przedsiębiorców, innowatorów i studentów, miejscem dostępu do wysokiej jakości usług   szkoleniowych doradczych i demonstracyjnych. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyniesie to erupcję kreatywności i pomysłów, które znajdą swoją niszę rynkową i odniosą sukces – zauważa minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ericsson odpowiada za budowę radiowej sieci dostępowej (RAN) w technologiach 4G i 5G. Firma dostarczy rozwiązania sieci rdzeniowej wraz z systemem zarządzania, a także zapewni utrzymanie infrastruktury. Wydzielona i niezależna sieć telekomunikacyjna, obejmie swoim zasięgiem kluczowe budynki Kampusu Politechniki Łódzkiej. Budowa sieci rozpoczęła się jeszcze w listopadzie 2019 r., a jej uruchomienie planowane jest w drugim kwartale 2020 r.

Hub Innowacji Cyfrowej 5G będzie świadczył obsługę przedsiębiorców z sektora MŚP działających lub zainteresowanych działalnością w obszarze technologii 5G. Poza tym Hub 5G będzie pełnił rolę publicznego centrum innowacji, które połączy wszystkie podmioty w łańcuchu wartości technologii 5G. Podmiotami działającymi w ekosystemie 5G są dostawcy infrastruktury i technologii oraz operatorzy sieci i izby handlowe,organizacje badawcze, technologiczne i innowacyjne, a także placówki naukowe. – Powołanie konsorcjum tworzącego Hub Innowacji Cyfrowej znacznie przybliża nas do realizacji ambitnego projektu, jakim jest zbudowanie pilotażowej sieci 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej – powiedział prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.  - Chcę podkreślić, że będąca w konsorcjum firma Ericsson, jest bardzo ważnym członkiem ICT Polska Centralna Klaster, do którego wnosi wysokie kompetencje i know-how. Ma też doświadczenie w budowaniu stacji 5G, dlatego taki partner jest nam bardzo potrzebny. Pilotażowa sieć 5G umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych, innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym. Dopięciem całości ze strony Politechniki Łodzkiej jest budowa Centrum Kompetencji 5G i Portalu Informacyjno-Komunikacyjnego 5G.

Źródło: Ericsson