Deutsch Version english version

 

Elektrotechnika

Bezpieczna produkcja dzięki wygrodzeniom i elektroryglom 

System wygrodzeń przemysłowych, elektrorygle, klamki bezpieczeństwa to absolutna podstawa w dzisiejszych czasach w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym pracownik ma bliski kontakt z maszyną. Ograniczają one dostęp do niebezpiecznych stref operatorom maszyn, a także postronnym osobom, zapewniając dobrą widoczność wydzielonego obszaru, a przy tym pozwalają lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. W ofercie firmy INSTOM można znaleźć zarówno rozwiązania z grupy wygrodzeń przemysłowych, jak i elektrorygli, w tym klamek bezpieczeństwa.

więcej »
1200 pojazdów elektrycznych Mitsubishi dla poczty w Japonii

1200 pojazdów elektrycznych Mitsubishi zostanie wprowadzonych do eksploatacji przez Japan Post do końca marca 2021 r. Poczta Japońska zdecydowała się na wykorzystanie modelu dostawczego Mitsubishi Minicab-MiEV podczas usług pocztowych i kurierskich.

więcej »
RFID dla bezpieczeństwa procesów przemysłowych

Automatyzacja produkcji ma usprawnić cały proces, ograniczając udział człowieka, a tym samym eliminując jego potencjalne błędy. Wiąże się z tym konieczność stworzenia niezawodnych i odpornych na zakłócenia zabezpieczeń, w tym o wyeliminowanie „tamperingu”, czyli świadomego omijania zabezpieczeń w celu wymuszenia pracy urządzeń niezgodnej z zasadami bezpieczeństwa.

więcej »
Schneider Electric projektuje najnowsze szafy teleinformatyczne

Serwerownie to serce centrum danych. W 2017 r. dostarczono ok. 7,1 miliona rozwiązań serwerowych typu rack. Prognozy przewidują, że w 2022 r. liczba szaf tego typu wzrośnie nawet do 10,55 miliona. Jak będzie wzrastać ich popularność? Jakie są nowe rozwiązania? 

więcej »
Projektowanie gier za pomocą sztucznej inteligencji

Ostatnie miesiące przyniosły pojawienie się na rynku gier komputerowych pojawiło się wiele technologii, które mają charakter rewolucyjny. Prowadzi się szeroko zakrojone badania związane ze sztuczną inteligencją, która może zarówno usprawnić proces projektowania gier, jak i nauczyć komputerowych przeciwników logicznego myślenia. 

więcej »
Hurtownie elektrotechniczne: W stronę e-commerce i nowych trendów

Hurtownie elektrotechniczne korzystają z niezłej koniunktury, jaka utrzymuje się w polskim przemyśle, w tym również w branży elektrotechnicznej. Dystrybutorzy mogą liczyć na utrzymujące się duże zapotrzebowanie ze strony różnych gałęzi przemysłowych, w tym m.in. budowlano-montażowej, motoryzacji czy maszynówki, które już tradycyjnie należą do największych odbiorców produktów elektrotechnicznych.

więcej »
Globalne megatrendy i nowe technologie

Branża elektroniki przemysłowej podlega w ostatnich latach istotnym, niemalże rewolucyjnym zmianom. Dotyczy to zarówno elektroniki użytkowej, jak i elektroniki stricte przemysłowej. Zmiany te z jednej strony są następstwem globalnych trendów, jakie obserwujemy w różnych gałęziach przemysłowych, z drugiej strony zaś specyficznych uwarunkowań, jakie pojawiają się w konkretnych branżach, dla których przemysł elektroniczny pełni funkcję usługową.

więcej »
Ekosystem Nice zapewni monitorowanie bezpieczeństwa w domu

Nice wprowadza do oferty Yubii ekosystem, który umożliwi kontrolę wszystkich elementów automatyki domowej. Rozwiązanie to ułatwiając zarządzanie domem – pozwala na sterowanie nim z dowolnego miejsca, jednocześnie poprawia bezpieczeństwo. Światowa premiera Yubii odbyła się 2 lipca br. w Mediolanie. Równolegle system zostanie wprowadzony na polski rynek.

więcej »
RoboBee, czyli dron o wielkości i budowie owada

Miniaturyzacja wszystkich sprzętów, jakie ludzie znają, jest popularnym trendem. Jednak w przypadku drona skonstruowanego przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda miniaturyzacja jest czymś więcej, ponieważ urządzenie o tak niewielkich rozmiarach i ogromnych możliwościach może mieć naprawdę wiele zastosowań i nieprzewidziane konsekwencje. 

więcej »
Płytki PCB do zastosowań przemysłowych

Niepozorna płytka, która stanowi bazę dla połączeń elektronicznych, jest dziś niezwykle ważnym elementem wielu urządzeń. Przed płytką PCB, zwaną też płytką obwodu drukowanego, rysują się bardzo dobre perspektywy, a wszystko dzięki trwającej właśnie cyfrowej transformacji, w następstwie której coraz więcej przedsiębiorstw oraz osób fizycznych korzysta z elektronicznych aplikacji.

więcej »
Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa za pomocą narzędzi pomiarowych

Zagrożenia elektryczne związane z urządzeniami elektromechanicznymi są bardzo poważne, dlatego wymagania dotyczące używania środków ochrony osobistej są bardzo rygorystyczne. Jednak w jaki sposób można chronić się przed zagrożeniami spowodowanymi przez obracające się elementy maszyn?

więcej »
Przewody Ethernet dla e-prowadników z certyfikatem CC-Link IE Field

Przewody CAT5e lub CAT6 są niezbędne do wdrożenia Przemysłu 4.0 w automatyzacji. Firma igus opracowała dwa wysoce elastyczne przewody Ethernet, CFBUS.045 i CFBUS.049, przeznaczone specjalnie do stosowania w e-prowadnikach. Nowe przewody zostały przetestowane przez niezależne instytuty i otrzymały certyfikat na protokoły CC-Link IE dla regionu azjatyckiego, a także certyfikat UL, zwiększony do 600 woltów na rynek amerykański.

więcej »
Rozdzielnica cyfrowa z wartością dodaną pracy w Przemyśle 4.0

Rozdzielnica cyfrowa z okablowaniem typu „podłącz i pracuj” nie tylko poprawia dyspozycyjność systemu, ale również umożliwia dostęp do danych pomiarowych i funkcji w sieci. W ten sposób może przyczynić się do trwałej redukcji kosztów produkcji. Dzięki różnorodności modułów interfejsów - które są już wbudowane lub mogą być później doposażone - integracja rozdzielnicy z istniejącymi lub przyszłymi strukturami komunikacyjnymi jest bardzo prosta. 

więcej »
Pierwsze na świecie radio laserowe

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda po raz pierwszy użyli laserowego półprzewodnika do wysyłania i otrzymywania sygnałów radiowych. Hybrydowe urządzenie elektroniczno-fotoniczne używa lasera do wydobycia i transmisji sygnałów mikrofalowych, co w przyszłości może zapewnić szybkość przesyłania danych na poziomie ultra-szybkiego Wi-Fi i całkowicie bezprzewodową komunikację. 

więcej »
Mierniki cęgowe – do czego służą i jak dokonać optymalnego wyboru?

Wraz z postępem technologicznym w zakresie wyposażenia elektrycznego i obwodów pojawiły się nowe wyzwania dla elektryków i techników, które wymagają większych możliwości współczesnego sprzętu pomiarowego, ale również większych umiejętności osób, które się nim posługują. Elektryk znający podstawy używania sprzętu pomiarowego będzie lepiej przygotowany do współczesnych wyzwań w zakresie pomiarów oraz wyszukiwania i usuwania awarii. Miernik cęgowy jest ważnym narzędziem powszechnie stosowanym w zestawach narzędzi używanych przez elektryków i techników.

więcej »
Nowe serwoprzewody igus - zabezpieczone nowym ekranowaniem

Celem czteroletniego rozwoju i testowania przeprowadzonego przez specjalistów od przewodów w firmie igus była łatwa obróbka przewodów, prosty montaż ekranowania, a jednocześnie zwiększenie żywotności e-prowadnika. Rezultatem jest nowa konstrukcja pary kontrolnej dla serwoprzewodów chainflex serii CF 21, 27 i 29. Zapewnia to maksymalną kompatybilność elektromagnetyczną pary kontrolnej i szybsze ekranowanie przewodu.

więcej »
5 wskazówek jak skutecznie odtwarzać dane z kopii zapasowych

Obchodzony 31 marca Światowy Dzień Backupu przypomina o znaczeniu inteligentnego zarządzania danymi oraz o konsekwencjach braku ochrony informacji. Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny Veeam Software w północnej i południowej części Europy Wschodniej, prezentuje pięć wskazówek dotyczących skutecznego odtwarzania danych z kopii zapasowych.

więcej »