Deutsch Version english version

 

Elektrotechnika

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa za pomocą narzędzi pomiarowych

Zagrożenia elektryczne związane z urządzeniami elektromechanicznymi są bardzo poważne, dlatego wymagania dotyczące używania środków ochrony osobistej są bardzo rygorystyczne. Jednak w jaki sposób można chronić się przed zagrożeniami spowodowanymi przez obracające się elementy maszyn?

więcej »
Przewody Ethernet dla e-prowadników z certyfikatem CC-Link IE Field

Przewody CAT5e lub CAT6 są niezbędne do wdrożenia Przemysłu 4.0 w automatyzacji. Firma igus opracowała dwa wysoce elastyczne przewody Ethernet, CFBUS.045 i CFBUS.049, przeznaczone specjalnie do stosowania w e-prowadnikach. Nowe przewody zostały przetestowane przez niezależne instytuty i otrzymały certyfikat na protokoły CC-Link IE dla regionu azjatyckiego, a także certyfikat UL, zwiększony do 600 woltów na rynek amerykański.

więcej »
Rozdzielnica cyfrowa z wartością dodaną pracy w Przemyśle 4.0

Rozdzielnica cyfrowa z okablowaniem typu „podłącz i pracuj” nie tylko poprawia dyspozycyjność systemu, ale również umożliwia dostęp do danych pomiarowych i funkcji w sieci. W ten sposób może przyczynić się do trwałej redukcji kosztów produkcji. Dzięki różnorodności modułów interfejsów - które są już wbudowane lub mogą być później doposażone - integracja rozdzielnicy z istniejącymi lub przyszłymi strukturami komunikacyjnymi jest bardzo prosta. 

więcej »
Pierwsze na świecie radio laserowe

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda po raz pierwszy użyli laserowego półprzewodnika do wysyłania i otrzymywania sygnałów radiowych. Hybrydowe urządzenie elektroniczno-fotoniczne używa lasera do wydobycia i transmisji sygnałów mikrofalowych, co w przyszłości może zapewnić szybkość przesyłania danych na poziomie ultra-szybkiego Wi-Fi i całkowicie bezprzewodową komunikację. 

więcej »
Mierniki cęgowe – do czego służą i jak dokonać optymalnego wyboru?

Wraz z postępem technologicznym w zakresie wyposażenia elektrycznego i obwodów pojawiły się nowe wyzwania dla elektryków i techników, które wymagają większych możliwości współczesnego sprzętu pomiarowego, ale również większych umiejętności osób, które się nim posługują. Elektryk znający podstawy używania sprzętu pomiarowego będzie lepiej przygotowany do współczesnych wyzwań w zakresie pomiarów oraz wyszukiwania i usuwania awarii. Miernik cęgowy jest ważnym narzędziem powszechnie stosowanym w zestawach narzędzi używanych przez elektryków i techników.

więcej »
Nowe serwoprzewody igus - zabezpieczone nowym ekranowaniem

Celem czteroletniego rozwoju i testowania przeprowadzonego przez specjalistów od przewodów w firmie igus była łatwa obróbka przewodów, prosty montaż ekranowania, a jednocześnie zwiększenie żywotności e-prowadnika. Rezultatem jest nowa konstrukcja pary kontrolnej dla serwoprzewodów chainflex serii CF 21, 27 i 29. Zapewnia to maksymalną kompatybilność elektromagnetyczną pary kontrolnej i szybsze ekranowanie przewodu.

więcej »
5 wskazówek jak skutecznie odtwarzać dane z kopii zapasowych

Obchodzony 31 marca Światowy Dzień Backupu przypomina o znaczeniu inteligentnego zarządzania danymi oraz o konsekwencjach braku ochrony informacji. Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny Veeam Software w północnej i południowej części Europy Wschodniej, prezentuje pięć wskazówek dotyczących skutecznego odtwarzania danych z kopii zapasowych.

więcej »
Zestaw rozwojowy IoT do połączeń z platformą usług chmurowych

Zestaw czujników UrsaLeo ze wstępnie zarejestrowanym dostępem do chmury Google udostępnia dane dzięki pulpitom, konfigurowalnym alertom, analityce, interfejsom API i wielu innym funkcjom

więcej »
Coraz popularniejsze elektroniczne urządzenia do noszenia

Branża elektronicznych urządzeń z tzw. segmentu wearables zyskuje w szybkim tempie na znaczeniu. Zegarki, okulary, odzież, poza swoimi podstawowymi funkcjami, będą mogły realizować coraz więcej dodatkowych zadań. Inwencja producentów w tym obszarze wydaje się nie mieć żadnych ograniczeń.

więcej »
Branże elektroniczna i elektrotechniczna coraz ważniejsze

Branża elektroniczna i elektrotechniczna nabiera coraz większego znaczenia i ich rola w najbliższej przyszłości powinna jeszcze rosnąć. Firmy działające w tym segmencie polskiego przemysłu stoją więc przed szansą dynamicznego rozwoju, gdyż zamówienia na elektronikę i urządzenia elektryczne będą płynęły coraz szerszym strumieniem z praktycznie wszystkich sektorów przemysłu.

więcej »
Dłuższa żywotność baterii dzięki inteligentnemu kablowi

Baterie naszych smartfonów, niestety, z biegiem czasu, wraz z kolejnymi ładowaniami, tracą swoją pojemność. To niestety proces nieunikniony, którego nie da się przy obecnych bateriach litowo-jonowych całkowicie uniknąć. Ale można ten proces nieco spowolnić, stosując inteligentne kable stworzone przez polską firmę BatteryPal.

więcej »
AMD wprowadza najpotężniejszy na świecie procesor do komputera stacjonarnego

W ubiegłym tygodniu miała miejsce oficjalna premiera najpotężniejszego na świecie procesora dla komputerów stacjonarnych – 32-rdzeniowego, 64-wątkowego procesora AMD Ryzen Threadripper 2990WX. To flagowa jednostka drugiej generacji procesorów z tej rodziny, która zapewnia nawet o 53% wyższą wydajność wielowątkową niż konkurencyjny flagowy model.

więcej »