Deutsch Version english version

 

Monitorowanie i telekontrola

Monitoring i chłodzenie – dodatkowe wyposażenie szaf sterowniczych

Szafy sterownicze są nieodzownym elementem systemów automatyki przemysłowej wykorzystywanym w różnych branżach. To od ich właściwej eksploatacji może zależeć bezpieczeństwo podpiętych do sieci urządzeń, całej instalacji, a w konsekwencji efektywność procesów produkcyjnych. Dlatego też coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju dodatkowe akcesoria, które zwiększają funkcjonalność szafy sterowniczej.

więcej »
Prognoza i zapobieganie możliwym awariom

Każda awaria maszyny lub przestój z powodu wymaganej konserwacji oznacza wymierną stratę. Nie chodzi tutaj jedynie o koszt prac naprawczych i części zamiennych, ale raczej o przychód tracony w każdej minucie bezczynności linii produkcyjnej. Inwestycja w predykcyjne utrzymanie ruchu może naprawdę okazać się strzałem w dziesiątkę, dzięki możliwości wykrywania zagrożeń maszyny jeszcze przed wystąpieniem problemu. Predykcyjne utrzymanie ruchu nie tylko zapobiega przestojom w produkcji, ale ponadto wydłuża okres eksploatacji maszyny, a nawet otwiera nowe możliwości biznesowe.

więcej »
Zminiaturyzowane modemy umożliwią zbieranie danych

Czujniki podłączone do internetu rzeczy pozwalają już śledzić obiekty niemające zasilania. Dzięki temu można sprawdzać lokalizację przesyłek, śledzić warunki w ulach czy zarządzać temperaturą i zużyciem energii w budynkach, a także raportować warunki przechowywania leków poddawanych badaniom klinicznym. Dzięki miniaturyzacji modemy mogą być instalowane w coraz mniejszych przedmiotach i produktach.

więcej »
Nowość w rodzinie kamer termowizyjnych firmy Flir

Firma FLIR Systems wprowadziła na rynek nową kamerę termowizyjną FLIR T840 należącą do zaawansowanej serii T. Wysokiej rozdzielczości model T840 ma jaśniejszy wyświetlacz oraz wbudowany wizjer pomagający kierownikom zakładów energetycznych, fabryk i innym specjalistom od termografii w znajdowaniu i diagnozowaniu niesprawnych komponentów w każdych warunkach oświetlenia, co przekłada się na uniknięcie kosztowych awarii zasilania i przestojów maszyn.

więcej »
Nowe usługi oparte na danych z kosmosu pomogą w problemach z klimatem

Efektem wzrostu emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2, jest nie tylko zanieczyszczenie tym atmosfery, ale również wzrost temperatury na Ziemi. Nic więc dziwnego, że jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, było wykorzystanie nowych technologii, w tym geobrazowania satelitarnego do prognozowania zmian środowiska.

więcej »
Smart city – czy miasta przyszłości będą bezpieczne

W ciągu ostatnich pięciu lat co piąty Polak (19%) padł ofiarą kradzieży, włamania, pobicia lub napadu – wynika z danych CBOS. Tymczasem wykrywalność przestępstw polegających na uszkodzeniu mienia w 2017 roku wyniosła jedynie 33%. Coraz istotniejsza staje się więc zarówno prewencja, jak i wykrywanie sprawców – tym bardziej, że koszty ponoszone przez policję w związku z masowymi imprezami i ich zabezpieczaniem w ubiegłym roku wyniosły już ponad 58 milionów złotych.

więcej »
Komunikator Field Xpert SMT70

Komunikator Field Xpert SMT70 jest wszechstronnym programatorem na bazie tabletu PC, przeznaczonym do konfiguracji i diagnostyki urządzeń obiektowych automatyki. Obsługuje większość standardowych protokołów przemysłowych, między innymi: HART, PROFIBUS DP/PA, Modbus, FOUNDATION Fieldbus. Otwarta architektura wykorzystywanego środowiska (Windows 10) sprawia, że komunikator, po instalacji stosownego oprogramowania, może obsługiwać także inne protokoły i modemy komunikacyjne. Wbudowany akumulator o zwiększonej pojemności zapewnia do 14 godzin nieprzerwanej pracy.

więcej »
Czujniki przemysłowe w praktyce

Czujniki nie tylko stanowią interfejs między maszyną a światem zewnętrznym, ale są podstawą funkcjonowania inteligentnych fabryk. Dlatego znajomość zasad ich działania i zakresu aplikacji jest dziś nie tyle przydatną umiejętnością, co koniecznością umożliwiającą swobodne poruszanie się w świecie nowoczesnych technologii.

więcej »
Kamery termowizyjne: szybki i niezawodny sposób testowania paneli słonecznych 

Zapewnienie jakości ma fundamentalne znaczenie dla paneli słonecznych. Bezawaryjność paneli jest wstępnym warunkiem efektywnego wytwarzania energii, długiego okresu eksploatacji i wysokiego zwrotu z inwestycji. Aby zapewnić bezawaryjne działanie, wymagana jest szybka, prosta i niezawodna metoda oceny wydajności paneli słonecznych, zarówno podczas procesu produkcji, jak i po ich zainstalowaniu. Wykorzystanie kamer termowizyjnych do oceny działania paneli zapewnia kilka korzyści.

więcej »
Jak przeprowadzać inspekcje wyposażenia przemysłowego bez jego demontażu?

Utrzymanie instalacji przemysłowych wymaga czasami przeprowadzania inspekcji komponentów w miejscach trudno dostępnych lub głęboko wewnątrz dużych, złożonych urządzeń. Technicy utrzymania ruchu wiedzą, że to czego nie widzą, może powodować groźne, kosztowne i czasochłonne problemy. Cały czas szukają oni sposobów na przeprowadzanie inspekcji wyposażenia przemysłowego bez konieczności jego demontażu.

więcej »
igus na Energetab pod znakiem bezpieczeństwa

Na tegorocznych targach Energetab w Bielsku-Białej igus zaprezentuje całą gamę swoich rozwiązań technologicznych pod hasłem przewodnim „Bezpieczeństwo gwarantowane!”. Wśród nowości zobaczyć będzie można m.in. system bezpiecznego prowadzenia przewodów do pulpitów sterujących.

więcej »
Monitorowanie kontenerów

Czy słyszeliście o sprawie z Golczewa k. Goleniowa o sześciu porzuconych kontenerach na polu pod lasem. Według rzecznika prasowego firmy, do której należały pojemniki na odzież używaną, kradzieże na północy i północnym-zachodzie Polski zdarzają się nagminnie. Pomimo iż w przypadku kontenerów tej firmy sprawa zakończyła się pomyślnie, wielu firmom brakuje informacji, gdzie zlokalizowane jest ich mienie. A tymczasem można w łatwy sposób monitorować kontenery w oparciu o technologię GPS/GSM.

więcej »
Bogatsza oferta produktów pomiarowych i monitorujących RS Pro

Oferta produktów pomiarowych i monitorujących RS Pro firmy RS Components poszerzyła się m.in. o nowe rejestratory danych z łącznością w chmurze za pośrednictwem sieci Wi-Fi, wielofunkcyjne testery instalacji, wytrzymałe multimetry, detektory wycieku gazu, mierniki wilgoci, mierniki ciśnienia i liczniki cząstek stałych.

więcej »
Wykres Gantta - ulepszona metoda wizualizacji alarmów

Wykres Gantta to narzędzie używane głównie do zarządzania projektami. Jest rodzajem wykresu słupkowego, doskonałego do zilustrowania harmonogramu projektu, bez wchodzenia w zbędne szczegóły. Ułatwia planowanie i koordynowanie pracy kilku-kilkunastu osób w przekroju czasowym.

więcej »
Telemetryka pomoże obniżyć koszt transportu

Systemy telematyczne są coraz powszechniej wykorzystywane w branży ubezpieczeniowej do indywidualnej oceny kierowców na podstawie ich stylu jazdy. Dzięki temu doświadczony kierowca może zapłacić mniej za polisę. Telematyka, która skłania kierowcę do ostrożniejszej jazdy, może też ograniczyć liczbę wypadków drogowych i związanych z nimi kosztów. W Polsce takie rozwiązania dopiero raczkują, ale możliwość ich wykorzystania analizuje już większość towarzystw ubezpieczeniowych i firm transportowych, którym telematyka pomaga w zarządzaniu flotą i redukcji kosztów.

więcej »
Nowy biurowiec Instomu

Do nowego, własnego biurowca łódzka firma Instom przeprowadziła się w maju. Nowy budynek wyposażony został niemal we wszystkie najnowocześniejsze systemy automatyki budynków. Okazuje się, że to wystarcza, by stać się bardziej atrakcyjnym pracodawcą.

więcej »
Automatica. Firma teamtechnik zaprezentuje szybką analizę danych

Dzisiejsza automatyzacja jest inteligentna - generuje ogromne ilości danych. Potrzebna jest więc szybka i łatwa analiza i monitorowanie procesów i produktów oraz ich stała optymalizacja.

więcej »