Deutsch Version english version

 

Robotyka, montaż i obsługa

Robot – rolnik, zwiększa produkcję sałaty

Firma Iron Ox otwiera swój pierwszy zakład produkcyjny w San Carlos, niedaleko San Francisco. Otwarcie to kolejny duży krok w kierunku realizacji wielkiej wizji firmy: w pełni autonomiczna farma, w której oprogramowanie i robotyka zastępują miejsce ludzkich pracowników rolnych,  których obecnie brakuje.

więcej »
Baza AI w morskich głębinach

Kolonię, w której niepodzielnie rządzić będzie sztuczna inteligencja chcą wybudować naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk – donosi South China Morning Post. Bazę, która ma się znajdować w morskich głębinach wybudują roboty.

więcej »
Marsjańskie roboty działają dzięki precyzyjnym napędom

Na Marsie mały robot wysłany przez NASA wylądował w 2004 roku. Miał on pracować przez trzy miesiące. Swoją misję pełni do dziś – w tym roku wysłał zdjęcia krateru Endeavor.

więcej »
Roboty przemysłowe

Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesny zakład produkcyjny bez pracujących w nim robotów. Jednak zrobotyzowani pracownicy nie są żadną nowością w sektorze przemysłowym. Pierwsze roboty sprzed pięciu dekad nijak mają się do ich współczesnych odpowiedników. Co więcej, to samo najprawdopodobniej będzie można powiedzieć, gdy porównamy dzisiejsze roboty z ich następcami za kilka bądź kilkanaście lat. Roboty nieustannie ewoluują, by sprostać coraz większym wymaganiom ze strony sektora produkcyjnego.

więcej »
Sukces studentów łódzkich w Japonii

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej ze swoim robotem ratunkowym zajęła drugie miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention (robotyka na wypadek wystąpienia katastrofy w zakładzie przemysłowym) w czasie World Robot Summit. Jest to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. W trzech halach Tokio Big Sight odbyły się targi technologiczne oraz międzynarodowy konkurs robotów mających służyć ludziom. Studenci z Polski pokonali 9 drużyn z całego świata.

więcej »
Otwarcie Innovation Lab firmy Omron w Polsce

Laboratorium innowacji – Innovation Lab – firmy Omron otwarte zostanie 18 października 2018 roku w Tychach. Będzie to pierwsze w Polsce takie laboratorium. Dzięki w pełni zrobotyzowanym celom produkcyjnym i wsparciu specjalistów robotyków, producenci z różnych branż będą mieli możliwość zapoznania się z technologią firmy Omron. Innovation Lab ma za zadanie odtworzyć realia środowiska produkcyjnego i umożliwić opracowywanie i testowanie innowacyjnych aplikacji wspierających wizję inteligentnej i autonomicznej produkcji.

więcej »
Toyota to nie tylko samochody. To także roboty

Choć główną gałęzią działalności Toyoty jest naturalnie motoryzacja, to jednak japoński koncern prowadzi prace badawcze także w innych dziedzinach. Jedną z nich jest robotyzacja. Podczas konferencji IROS 2018 w Madrycie Japończycy zaprezentowali roboty domowe Human Support Robot (HSR).

więcej »
Firma Elona Muska połączy ludzki mózg z komputerem

Interfejs, który pozwoliłby połączyć mózg z komputerem, a nawet globalną siecią internetową, jest od pewnego czasu celem prac różnych firm. Ostatnio do tego wyścigu dołączyła firm NeuraLink, należąca do Elona Muska, który w niedawno udzielonym wywiadzie zapowiedział, że jego firma opracowała już taki interfejs, będący nawet 10 razy lepszy niż rozwiązania konkurencyjnych firm.

więcej »
A jakbyś miał dodatkową parę rąk?

Podczas wykonywania pewnych skomplikowanych czynności dodatkowa para rąk byłaby nieocenionym skarbem. Grupa pięciu japońskich naukowców opracowała nowatorski system Fusion, który umożliwia wspólne wykonanie pewnych prac przez dwie osoby.

więcej »
OnRobot przejmuje kolejną firmę z branży robotycznej

Purple Robotics została kupiona przez firmę OnRobot, jednego z najbardziej znaczących graczy w przemyśle robotycznym. Ten zakup miał miejsce zaledwie dwa miesiące po połączeniu pod szyldem OnRobot trzech firm robotycznych z USA, Węgier i Danii, przeprowadzonego w celu stworzenia globalnego gracza silnie skoncentrowanego na rynku osprzętu do robotów przemysłowych.

więcej »
Robot Charlie opracowany do eksploracji Marsa

Jeśli na Marsie istnieje życie to tylko w Valles Marineris, największym kanionie w Układzie Słonecznym. Ma on 7000 metrów głębokości i rozciąga się na 4000 km wzdłuż równika. Eksplorować go mogą tylko roboty. Powstał więc odpowiedni projekt mający na celu opracowanie odpowiednich maszyn.

więcej »
Robot Fanuc do smażenia naleśników

Dwóch studentów z Uniwersytetu Nauk Stosowanych (HSLU) w Lucernie opracowało robota, który umie smażyć naleśniki. W ten sposób automatyzacja weszła na stoiska spożywcze popularnych w Szwajcarii targów.

więcej »