Deutsch Version english version

 

Sieci i bezpieczeństwo danych

Wydarzenia w 2020 roku, w których cyberprzestępczość wzrośnie

Wprowadzenie mikrorachunku podatkowego, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 czy okazje zakupowe (np. Black Friday) - mogą być najczęściej wykorzystywanymi wydarzeniami do przeprowadzania ataków phishingowych w Polsce, przewidują eksperci od bezpieczeństwa technologicznego firmy konsultingowej DataArt. 

więcej »
Budowa sieci 5G na Politechnice Łódzkiej

Ericsson we współpracy z Instytutem Łączności oraz Politechniką Łódzką zawarły umowę Ministerstwem Rozwoju, aby utworzyć tzw. Hub innowacji Cyfrowej. Podstawowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej.

więcej »
Hakerzy rozpętają cyberwojnę?

Scenariusz III wojny światowej w internecie należy traktować raczej jako serię pojedynczych bitew toczonych w cyberprzestrzeni. Cyberawarie należy brać pod uwagę przy szacowaniu ryzyk przez firmy. Już od kilku lat rośnie ryzyko ataków sponsorowanych przez rządy. 

więcej »
Wpływ sztucznej inteligencji na branżę cyberbezpieczeństwa

W ubiegłym roku wykryto 813 mln ataków na polskie firmy, a już ponad połowa polskich firm narażona jest na cyberataki. Cyberzagrożeń przybywa, a co więcej, pojawiają się ich nowe rodzaje wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak 5G czy internet rzeczy. Największym wyzwaniem jest jednak brak kadr, bo konkurencja o specjalistów na rynku IT jest dziś bardzo duża.

więcej »
Wzrasta częstotliwość cyberataków

Koszty gospodarki odpadami będą rosły. Dodatkowym czynnikiem napędzającym podwyżki są też rosnące ceny energii czy paliw, które przekładają się na koszty transportu. Ekspert podkreśla, że w Polsce cały system gospodarki odpadami wymaga reformy, która powinna zacząć się już na etapie edukacji konsumentów. 

więcej »
Zasady ochrony przed cyberzagrożeniami

Sztuczna inteligencja to nie sen o przyszłości. Bardzo często można się z nią spotkać podczas każdego kolejnego dnia. Znajduje zastosowanie zarówno w nauce, jak i biznesie. Wykorzystują ją też producenci zabezpieczeń sieciowych, opracowując wielowarstwowe systemy ochrony, by skutecznie walczyć z coraz częstszymi cyberzagrożeniami.

więcej »
Kraje nie są przygotowane na cyberzagrożenia

Wybory w coraz większym stopniu zależą od nowoczesnych technologii. Cyberataki stanowią coraz większe zagrożenie dla demokracji – mogą kształtować proces wyborczy czy osłabiać zaufanie obywateli. 

więcej »
Black House zabezpieczony przed cyberatakami

W pierwszym w Polsce w pełni funkcjonalnym inteligentnym domu, czyli w gliwickim Black House wdrożono rozwiązanie ELIoT ProOd firmy Cybernus Labs. Teraz użytkownicy budynku mogą bezpiecznie logować się do jego systemu zarządzania, bez obaw, że ich dane zostaną przechwycone przez hakerów i wykorzystane do przejęcia kontroli nad elementami systemów Internetu Rzeczy zastosowanymi w pomieszczeniach.

więcej »
Bezpieczeństwo sieci WiFi w przemyśle

Firma analityczna Markets&Markets przewiduje, że światowa wartość Przemysłu 4.0 do 2020 r. osiągnie astronomiczną kwotę ponad 150 miliardów dolarów. Głównymi czynnikami, napędzającymi ten rozwój, jest rosnąca popularność IIoT oraz większa koncentracja na wydajności oraz kosztach produkcji. 

więcej »
Cyberprzestępczość jako narzędzie w walce politycznej

Ataki cybernetyczne stanowią coraz częściej narzędzie w walce politycznej. Rosyjscy i chińscy hakerzy za cel ataku stawiają sobie krajowych dostawców energii w USA, Unii Europejskiej czy na Ukrainie. Paraliżują tym samym ich działanie oraz dążą do wywołania fizycznych uszkodzeń w infrastrukturze. 

więcej »
Coraz więcej cyberataków na infrastrukturę kolejową

Infrastruktura kolejowa jest kluczowa nie tylko ze względu na przewozy pasażerskie, lecz także towarowe, Liczba ataków hakerskich na infrastrukturę krytyczną, do której zalicza się transport kolejowy, rośnie gwałtownie, a problemem wciąż pozostaje bardzo długi, nawet 6-miesięczny, czas pomiędzy atakiem a momentem, w którym zostanie wykryty.

więcej »
Polska i Europa zbroją się cyfrowo przed rewolucją 4.0

Główny klucz do przeprowadzenia czwartej rewolucji przemysłowej polega na wdrożeniu skutecznych systemów cyberbezpieczeństwa, które umożliwią firmom skuteczne działanie w silnie zinformatyzowanym społeczeństwie. Odpowiedzią na wyzwania branży przemysłu 4.0 jest m.in. przyjęcie unijnej dyrektywy Cybersecurity Act.

więcej »
Hakerzy są coraz bardziej niebezpieczni

Atak cybernetyczny może być równie zabójczy jak broń nuklearna. Cyberprzestępcy atakują także w Polsce – w 2018 r. CERT Polska zanotował ponad 3,7 tys. incydentów. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i podpisana deklaracja z USA dotycząca bezpieczeństwa sieci 5G mają zmniejszyć ryzyko ataków. Sieci 5G będą miały bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. 

więcej »
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szybkiego rozwoju oraz podążająca za nim nieblokowana niczym skalowalność zasobów IT, z których mogą korzystać.

więcej »
Cyfrowe centra danych – jak podnieść ich efektywność i obniżyć koszty funkcjonowania

Szacuje się, że światowe wydatki IT na systemy centrów danych w 2019 r. mają wynieść 204 miliardy dolarów. Centra danych stanowią fundament cyfrowego ekosystemu w skład którego wchodzi funkcjonowanie Internetu, stron www, smartfonów czy płatności zbliżeniowych. Wartość polskiego rynku wyceniana jest na 1,5 mld złotych i rośnie z roku na rok w dwucyfrowym tempie.

więcej »
Raport F-Secure: Ponad 80% sektora finansowego wykryło cyberatak w ostatnim roku

81% przedsiębiorstw z branży finansowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykryło cyberatak, którego padły ofiarą, a 26% odkryło ich więcej niż 5 (w porównaniu z odpowiednio 68% i 16% w pozostałych sektorach).

więcej »
Cyfrowa tożsamość pozwala zmniejszyć skalę oszustw i cyberataków

Szacuje się, że przeciętny użytkownik internetu jest zarejestrowany w kilku usługach online. Musi więc wymyślić i zapamiętać kilka różnych loginów i haseł. Tożsamość cyfrowa może zlikwidować ten obowiązek. Wystarczą dane osobowe i informacje o samym urządzeniu, by móc automatycznie logować się do bankowości czy usług instytucji państwowych.

więcej »