Deutsch Version english version

 

Sieci i bezpieczeństwo danych

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szybkiego rozwoju oraz podążająca za nim nieblokowana niczym skalowalność zasobów IT, z których mogą korzystać.

więcej »
Cyfrowe centra danych – jak podnieść ich efektywność i obniżyć koszty funkcjonowania

Szacuje się, że światowe wydatki IT na systemy centrów danych w 2019 r. mają wynieść 204 miliardy dolarów. Centra danych stanowią fundament cyfrowego ekosystemu w skład którego wchodzi funkcjonowanie Internetu, stron www, smartfonów czy płatności zbliżeniowych. Wartość polskiego rynku wyceniana jest na 1,5 mld złotych i rośnie z roku na rok w dwucyfrowym tempie.

więcej »
Raport F-Secure: Ponad 80% sektora finansowego wykryło cyberatak w ostatnim roku

81% przedsiębiorstw z branży finansowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykryło cyberatak, którego padły ofiarą, a 26% odkryło ich więcej niż 5 (w porównaniu z odpowiednio 68% i 16% w pozostałych sektorach).

więcej »
Cyfrowa tożsamość pozwala zmniejszyć skalę oszustw i cyberataków

Szacuje się, że przeciętny użytkownik internetu jest zarejestrowany w kilku usługach online. Musi więc wymyślić i zapamiętać kilka różnych loginów i haseł. Tożsamość cyfrowa może zlikwidować ten obowiązek. Wystarczą dane osobowe i informacje o samym urządzeniu, by móc automatycznie logować się do bankowości czy usług instytucji państwowych.

więcej »
Technologia kwantowa wykorzystana w internecie nowej generacji

Rozpoczęła się produkcja systemów kwantowych, które bedą służyć do tworzenia komputerów nowej generacji. Upowszechnienie komunikacji i urządzeń kwantowych przyczyni się do powstania bezpiecznego internetu. Przyspieszy to również proces analizy dużych zbiorów danych zgromadzonych w ramach big data, pozwoli opracować niezawodne szyfry oraz udoskonalić technologię uczenia maszynowego.​ 

więcej »
Urzędy w Polsce nie postępują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa komputerowego

Ostatnia kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli pokazuje, że polskie urzędy masowo nie przestrzegają podstawowych norm bezpieczeństwa komputerowego, przez co narażają się na wyciek wrażliwych danych. Przeszło 80% placówek poddanych kontroli niewłaściwie zarządza uprawnieniami użytkowników, a w aż 57% przypadków pracownicy nie przestrzegają narzuconych norm bezpieczeństwa. 

więcej »
Cybersecurity Act wchodzi w życie

Cybersecurity Act, czyli unijna ustawa o cyberbezpieczeństwie, będzie obowiązywać od 27 czerwca. To dzięki niej powstaną ujednolicone przepisy związane z certyfikacją produktów, procesów i usług pod kątem bezpieczeństwa cyberenergetycznego. Tymczasem cyberprzestępczość staje się coraz poważniejszym zagrożeniem o globalnej skali. Koszty wynikające z tego typu przestępstw przekroczą w 2019 r. kwotę 2 bln dol.

więcej »
Sztuczna inteligencja wykorzystywana przez cyberprzestępców

Dynamiczny rozwój rozwiązań z zakresu uczenia maszynowego oraz analizy big data doprowadził do wykształcenia się wysoce zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Po tę technologię coraz częściej sięgają cyberprzestępcy, widząc w niej wartościowe narzędzie do łamania zabezpieczeń oraz wykradania danych.

więcej »
Oto najczęstsze metody cyberprzestępców wykorzystywane w Polsce

Analitycy z laboratorium FortiGuard firmy Fortinet sprawdzili, jakie narzędzia były wykorzystywane przez cyberprzestępców do ataków na działające w Polsce firmy. Za część z nich odpowiada złośliwe oprogramowanie znane na całym świecie, jak GandCrab czy Zeroaccess. Globalną karierę zrobił też opracowany w Polsce wirus o swojsko brzmiącej nazwie… Prosiak. 

więcej »
74% firm w ciągu ostatniego roku było ofiarą włamania i kradzieży danych

Trend, w ramach którego w firmach łączone są ze sobą systemy z dziedziny technologii informacyjnej (IT) oraz operacyjnej (OT), pomimo licznych zalet, niesie ze sobą również duże ryzyko pod względem cyberbezpieczeństwa. Według opublikowanego przez Fortinet raportu o bezpieczeństwie technologii operacyjnych, 74% przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku naruszenia bezpieczeństwa tych systemów.

więcej »
Czy firmy są gotowe na ryzyko utraty danych?

Jedynie 39% firm przygotowuje scenariusz naruszenia lub utraty informacji, natomiast 75% nie dysponuje kompleksowym procesem tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Może to sporo kosztować – każdy zagubiony lub skradziony dokument z poufnymi i wrażliwymi informacjami to nawet 148 dolarów straty. 

więcej »
Cyberataki: niedoszacowane ryzyko

Przetwórstwo przemysłowe przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju – zarówno pod względem inteligencji parku maszynowego, jak i efektywności procesów wytwórczych. Zmiana ta prowadzi jednak także do wzrostu ich podatności na cyberataki. Luki w systemach zabezpieczeń maszyn, a także błędy ludzkie zachęcają hakerów do włamywania się do sieci przemysłowych. Dlatego zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem nabierają dziś kluczowego znaczenia dla zapewnienia ciągłości pracy zakładu.

więcej »