Deutsch Version english version

 

Sieci i bezpieczeństwo danych

Małe i średnie firmy otoczone przez cyberprzestępców

Według danych należącego do firmy Fortinet laboratorium FortiGuard, tylko w trzecim kwartale 2018 r. liczba unikalnych wariantów złośliwego oprogramowania wzrosła aż o 43% Odnotowano także zwiększenie o 32% liczby rodzin tych szkodliwych narzędzi. Wzrost zagrożenia dla firm z sektora MŚP wynika z faktu, że cyberprzestępcy koncentrują się na skutecznych, przystępnych cenowo i gwarantujących wysoką „stopę zwrotu” atakach.

więcej »
Bezpieczeństwo firmowej chmury

Rozwiązania chmurowe jawią się już nie tylko jako pieśń przyszłości, ale także teraźniejszość. Według firmy badawczej Forrester całkowity rynek chmury publicznej osiągnął w 2018 roku wartość 178 miliardów dolarów – to ponad o 32 miliardy więcej niż rok wcześniej. Analitycy IDC natomiast przewidują, że 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z co najmniej kilku usług i platform w chmurze do 2020 r.

więcej »
Mobilny internet - 3 mld GB danych wyczerpane

Tylko w ubiegłym roku polscy użytkownicy wykorzystali w sumie ponad 3 mld GB danych – to ponad dwa razy więcej niż jeszcze w 2016 r. Do 2025 r. średnie miesięczne użycie danych w mobilnym internecie w Polsce wzrośnie już prawie 25-krotnie. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, operatorzy muszą zwiększać pojemność sieci. 

więcej »
Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu najbardziej internetowi w Polsce!

Ponad miliard GB zostało przesłanych w sieci grupy Cyfrowy Polsat w 2018 r.! To pierwszy eksabajt danych w sieci mobilnej w Polsce, z czego ponad 91% transferu odbyło się w technologii LTE i LTE Advanced, w zasięgu których jest odpowiedni 99% oraz 73% Polaków.

więcej »
Zestaw rozwojowy IoT do połączeń z platformą usług chmurowych

Zestaw czujników UrsaLeo ze wstępnie zarejestrowanym dostępem do chmury Google udostępnia dane dzięki pulpitom, konfigurowalnym alertom, analityce, interfejsom API i wielu innym funkcjom

więcej »
Zminiaturyzowane modemy umożliwią zbieranie danych

Czujniki podłączone do internetu rzeczy pozwalają już śledzić obiekty niemające zasilania. Dzięki temu można sprawdzać lokalizację przesyłek, śledzić warunki w ulach czy zarządzać temperaturą i zużyciem energii w budynkach, a także raportować warunki przechowywania leków poddawanych badaniom klinicznym. Dzięki miniaturyzacji modemy mogą być instalowane w coraz mniejszych przedmiotach i produktach.

więcej »
Multicloud, czyli wykorzystanie kilku chmur jednocześnie

Moc kilku chmur wykorzystywane jest przez multicloud, które jest złożonym środowiskiem obliczeniowym. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT.

więcej »
Pierwszy na świecie przetwornik temperatury z łączem Bluetooth

Firma Endress + Hauser wprowadziła na rynek dwa nowe przetworniki - iTemp TMT71 i TMT72. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth, przetworniki umożliwiają łatwe sprawdzenie trudno dostępnych punktów pomiarowych. Współpracują one z wszystkimi rodzajami czujników temperatury, dostarczając zaawansowanych informacji diagnostycznych, cennych dla zarządzania zasobami AKP.

więcej »
Największe cyberataki i miliardy dolarów strat

Najwyższe straty spowodowane przez cyberatak wyniosły 10 mld dolarów. W największym ataku skierowanym przeciwko jednej firmie skradziono dane miliarda użytkowników. Metody hakerów wciąż się zmieniają – od ransomware, przez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Natężenie i skala incydentów nie słabnie, a na celowniku są już nie tylko komputery, ale też smartfony, telewizory, a nawet samochody. Oto siedem przykładów cyberataków z ostatnich lat, które szczególnie zapamiętamy.

więcej »
Chmura jest już passe. Teraz nadchodzi czas edge computing

Cyfrowa transformacja niesie ze sobą coraz większe zapotrzebowanie na przepustowość sieci transmisyjnych. Czas na kolejny po chmurze etap rozwoju systemów IT – edge computing, czyli przetwarzanie danych na obrzeżach (z ang. edge) sieci jak najbliżej ich źródła. Takie rozwiązanie nie tylko odciąża sieci transmisyjne, ale umożliwia także szybsze przetwarzanie kluczowych danych.

więcej »
Samoorganizujące się molekuły mogą przechowywać dane w poszczególnych atomach

W przechowywaniu danych nieustającym celem jest znalezienie sposobów przechowywania większej ilości informacji na urządzeniach, które zajmują mniej miejsca. Ostatecznie ten cel doprowadził fizyków do złamania kodu przechowującego informacje cyfrowe w specjalnie spreparowanych molekułach, używając pojedynczych atomów jako zer i jedynek kodu binarnego.

więcej »
Huawei pomaga CMHK zbudować sieć transportową gotową do obsługi 5G

China Mobile Hong Kong Company Limited (CMHK) ogłosiła, że będzie współpracować z Huawei w celu zbudowania kompleksowej sieci transportowej gotowej do obsługi technologii 5G, obejmującej transport 5G, prywatne linie dla przedsiębiorstw oraz szerokopasmowy dostęp do Internetu dla gospodarstw domowych. Projekt ten oznacza dla CMHK przejście od świadczenia wyłącznie usług mobilnych do oferty scalającej ze sobą sieci stacjonarne i mobilne (fixed-mobile convergence – FMC) oraz wzmocnienie strategicznego partnerstwa z Huawei w zakresie budowy sieci.

więcej »