Deutsch Version english version

 

Silniki elektryczne

Rolls-Royce konstruuje najszybszy samolot elektryczny na świecie

Elektromobilność podbija branżę motoryzacyjną, jednak w przypadku lotnictwa wykorzystywanie silników elektrycznych nie jest już tak powszechne. Nad zmianą tego stanu rzeczy pracują inżynierowie z Rolls-Royce'a wraz z rządem Wielkiej Brytanii.

więcej »
Silnik na wodę? Polacy udowadniają, że to możliwe

Technologia i technika nie tylko zmieniają świat, ale także udoskonalają ten, który znamy. Innowacyjny Moduł Napędowy, stworzony przez Doriana Żarnę i Wiktora Kusia, jest właśnie takim rozwiązaniem, które dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego i pompy wysokociśnieniowej, ma szansę realnie wpłynąć na rynek motoryzacyjny i technologiczny.

więcej »
Miniaturyzacja napędów

Mariusz Snowacki współwłaściciel i dyrektor finansowy w firmie HF Inverter Polska mówi o roli i znaczeniu małych napędów w życiu codziennym i w przemyśle.

więcej »
Miniaturyzacja napędów

Krzysztof Pietrzak, area sales manager Poland w firmie Faulhaber, mówi o trendach w miniaturyzacji napędów.

więcej »
13 typowych przyczyn usterek silnika

Przerwanie izolacji uzwojenia i zużycie łożysk to dwie typowe i dość częste przyczyny awarii silnika, choć ich bezpośrednie przyczyny mogą się diametralnie różnić. Oto 13 najczęstszych powodów tego typu usterek oraz sposoby, jak je najłatwiej i najszybciej zdiagnozować.

więcej »
Silnik krokowy z magnesem dyskowym

Dzięki akwizycji szwajcarskiego producenta wysokowydajnych silników krokowych, firmy Dimatech, FAULHABER poszerzył swoją ofertę o ten typ silników o wysokiej mocy i wyższej dynamice. Podstawowa różnica pomiędzy silnikami z magnesem dyskowym a konwencjonalnymi silnikami jest bardzo niska masa wirnika silnika z dyskiem magnetycznym.

więcej »
Silniki krokowe – trendy

Silniki krokowe stosuje się głównie w aplikacjach, w których znaczenie ma precyzyjne sterowanie ruchem. Obecnie poszukuje się rozwiązań energooszczędnych o dużej dynamice, precyzji, momencie trzymającym i z mniejszymi drganiami momentu.

więcej »
Marsjańskie roboty działają dzięki precyzyjnym napędom

Na Marsie mały robot wysłany przez NASA wylądował w 2004 roku. Miał on pracować przez trzy miesiące. Swoją misję pełni do dziś – w tym roku wysłał zdjęcia krateru Endeavor.

więcej »
Prowadnik ice-chain zapobiega przestojowi w niskich temperaturach

Specjalista motion igus opracował nowy e-prowadnik o nazwie "ice-chain". Ma on zapobiec zamarzaniu systemu zasilania (np. na ukośnych windach). Formowana wtryskowo powierzchnia styku prowadnika z podłożem została ograniczona do dwóch punktów przez co szansa na zamrożenie jest znacznie mniejsza.

więcej »
Hybrydowy układ sterowania silnikiem

Firma Rittal poszerzyła swoje portfolio produktowe o innowacyjny hybrydowy układ sterowania silnikiem. Kompaktowe i wielofunkcyjne urządzenie przeznaczone jest do instalacji na systemie szyn RiLine Compact, pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w szafie oraz charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem.

więcej »
Silnik bezszczotkowy leci w kosmos

Studenci z wydziału Delft Aerospace Rocket Engineering (DARE) Poliechniki Delft (Holandia) chcą odzyskać europejski rekord wysokości: W tym celu 18 lipca w El Arenosillo w południowej Hiszpanii wyślą oni rakietę hybrydową Stratos III jak najwyżej w kosmos. Zasilaniem środka utleniającego do komory spalania steruje się przy pomocy silnika bezszczotkowego DC firmy FAULHAB

więcej »
IIoT pozwala uniknąć awarii

Według badań przeprowadzonych przez amerykański Electric Power Research Institute (EPRI) na 6000 silnikach elektrycznych, w ponad 40% przypadków do uszkodzeń silnika dochodzi z powodu awarii łożysk. Wynikają one m.in. z zanieczyszczeń, niewłaściwego smarowania czy wibracji. W jaki sposób ocenić ryzyko zakłóceń w ich pracy?

więcej »