Deutsch Version english version

 

Zasilanie

Heliogen wspierany przez Billa Gatesa bliski wykorzystania energii odnawialnej w produkcji przemysłowej

Heliogen to startup zajmujący się rozwijaniem coraz bardziej efektywnego pozyskiwania energii z promieni słonecznych, w który zainwestował sam Bill Gates. Najbogatszy człowiek świata nie pomylił się w swojej inwestycji, ponieważ firma dokonała przełomowego odkrycia.

więcej »
Nowy materiał przekształca ciepło w prąd. Może znacznie wspomóc Internet Rzeczy

Naukowcom z Uniwersytetu Wiedeńskiego udało się opracować materiał o wyjątkowo wysokich właściwościach termoelektrycznych. Dostarczy on darmową energię do niewielkich urządzeń, które można wykorzystywać m.in. w Internecie Rzeczy.

więcej »
Efektywne energetycznie instalacje sprężonego powietrza

Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu.

więcej »
Nowa metoda zarządzania energią odnawialną zmniejsza koszty i zwiększa efektywność

Wykorzystanie sieci energetycznych jest coraz większe, a w najbliższej przyszłości będzie ono stale rosnąć. Wytwarzanie energii przez farmy solarne czy powietrzne przyczynia się do ich wydajności, jednak w obliczu rosnących wymagań to może nie wystarczyć. Zespół badaczy z całego świata pod wodzą singapurskiego University of Technology and Design znalazł sposób na zwiększenie efektywności działania sieci energetycznych.

więcej »
Kable dla kolejnictwa – wiele norm i specyficznych wymagań

Rozwój transportu kolejowego, spowodowany m.in. potrzebami ekologicznymi, napędza liczne inwestycje w nowy tabor szynowy, a także w całą infrastrukturę kolejową. A to z kolei przekłada się na wzrost zapotrzebowania na wszelkiej maści kable i przewody, które wciąż w tej branży odgrywają olbrzymią rolę.

więcej »
W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni solarnych w Europie

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i jedna z większych w Europie w ogóle. Powstająca elektrownia słoneczna w pobliżu miasta Turek docelowo ma produkować ok. 3% energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Za jej budowę będzie odpowiedzialna spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, we współpracy z chińskim partnerem.

więcej »
Stacje ładowania elektryków PGE będą zasilane przez odnawialne źródła energii

Kierowcy, którzy poruszają się samochodami elektrycznymi, będą mogli również ładować je ekologiczną energią z odnawialnych źródeł. Taką możliwość jako pierwsza w Polsce wprowadza firma PGE dzięki współpracy dwóch spółek ze swojej grupy kapitałowej. Na mocy gwarancji przekazanych przez spółkę PGE Energia Odnawialna cała energia elektryczna wykorzystywana do ładowania samochodów w sieci PGE Nowa Energia pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

więcej »
Nowe zasilacze w ofercie RS Components

Firma RS Components ogłosiła dostępność nowego zestawu jednoportowych zasilaczy typu midspan Power over Ethernet produkowanych przez firmę Phihong, lidera w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań zasilania i technologii PoE.

więcej »
Certyfikowane rozwiązanie do systemów ppoż. z Polski

Poznański producent systemów zasilania gwarantowanego, firma EVER, wprowadza na rynek specjalistyczny zasilacz UZS-230V-1kW-1F. 

więcej »
Lokalizator przewodów od Beha-Amprobe do namierzania i identyfikowania

Nowy model stanowi uzupełnienie linii zaawansowanych lokalizatorów Amprobe AT-6000, w której do tej pory dostępne były dwa różne zestawy. Urządzenie kierowane jest do elektryków w obiektach komercyjnych i mieszkalnych oraz podwykonawców prac budowlanych i techników systemów HVAC, szukających łatwego w obsłudze i taniego lokalizatora przewodów; zarówno pod napięciem, jak i odłączonych od zasilania.

więcej »
Tesla prezentuje magazyn energii MegaPack

Tesla wprowadziła oficjalnie na rynek alternatywę dla tradycyjnych elektrowni, wykorzystujących paliwa kopalne. Megapack pozwoli przechowywać energię na przemysłową skalę. 

więcej »
Odkryto znacznie bardziej wydajne panele słoneczne

Panele słoneczne są dzisiaj wykorzystywane w wielu urządzeniach i produkują prąd na ogromną skalę. Nie są jednak tak efektywne, jak mogłyby być. Na szczęście naukowcom udało się stworzyć panel solarny, który może być znacznie bardziej wydajny od klasycznych rozwiązań. 

więcej »
Niedoceniane, ale niezwykle ważne

Przerwy w dostawach energii dla przedsiębiorstw produkcyjnych oznaczają często olbrzymie straty finansowe, gdyż mogą prowadzić do przerwy w produkcji, a więc zmniejszenia przychodów, utraty zapasów, uszkodzenia maszyn bądź urządzeń, a w efekcie utratę klientów. Dlatego tak ważną rolę do odegrania w procesach produkcyjnych mają obecnie różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest nieprzerwana dostawa wysokiej jakości zasilania.

więcej »
Największa farma solarna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie zadziwiają po raz kolejny. Pod stolicą kraju otwarto bowiem największą na świecie farmę solarną. 

więcej »
Niezbędne szybkie ładowanie

Szybkie ładowarki  Wprawdzie ciężko dziś mówić o boomie na samochody elektryczne (EV), ale patrząc na zachodzące zmiany w branży motoryzacyjnej chyba coraz mniej osób wątpi, że ta najbliższa przyszłość będzie należeć właśnie do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Aby tak się już teraz stało, niezbędne jest przełamanie kilku jeszcze barier. Jedną z nich jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Zwłaszcza tzw. szybkimi ładowarkami.

więcej »
Aparatura modułowa niskich napięć

Niskonapięciowa aparatura rozdzielcza ma zapewnić pewne zasilanie odbiorników energią o odpowiedniej jakości. Ma ochronić zasilane układy przed zakłóceniami, pożarem, a użytkowników przed porażeniem prądem elektrycznym. Dziś stosuje się głównie systemy modułowe przystosowane do montażu na szynie montażowej DIN.

więcej »
Ministerstwo obiecuje szybsze usuwanie awarii po burzach

Kilka tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu po burzach, które przeszły przez Polskę 10 sierpnia. Dzięki podpisanemu przez operatorów systemów dystrybucyjnych porozumieniu usuwanie masowych awarii sieci elektroenergetycznych ma być sprawniejsze, a czas przerw w dostawach prądu może być znacznie krótszy.

więcej »