Samoloty Boeing 737 8 Max uczestniczyły niedawno w dwóch katastrofach. W październiku awarię odnotował indonezyjski Lion Air (zgineło 189 osób). Kilka dni temu w kolejnym wypadku życie straciło ponad 150 pasażerów.

W obu przypadkach nie są jeszcze do końca znane przyczyny usterek. Niemniej jednak rządku wielu krajów nakazały liniom lotniczym wycofanie z siatki lotów kursów obsługiwanych przez Boeinga 737 Max, choć przynosi to wymierne straty materialne. Tak postąpiono np. w całej Unii Europejskiej, Australii i Omanie.

Pomimo tego, że nie udowodniono jeszcze bezpośredniego związku pomiędzy błędami w oprogramowaniu a śmiertelnymi wypadkami, to Boeing ogłosił wprowadzenie poprawek ponieważ „mają one na celu uczynić już bezpieczny samolot jeszcze bezpieczniejszym”. Obejmują m.in. aktualizację przepisów dotyczących sterowania lotem w systemie zwiększania charakterystyki manewrowej (MCAS), wyświetlaczy pilota, instrukcji obsługi i szkolenia załogi. 

Boeing 737 8 Max to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy. Jest to najmłodsze dziecko grupy produkowanej już od 1967 roku. W czasie jego projektowania Maxa szczególną uwagę zwrócono na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w silnikach, skrzydłach i kabinie. Konstrukcja zapewnia mniejszy opór i większą siłę nośną, przez co model spala mniej paliwa i emituje mniej dwutlenku węgla.

Pierwszy komercyjny lot tego modelu odnotowano w maju 2017 roku.

Źródło: Boeing