Tematyka wydarzeń krążyła wokół energetyki przemysłowej, systemów automatyki, sterowania i instalacji niskiego napięcia, a także wokół energii odnawialnej, elektromobilności oraz technologii energooszczędnych. Obok specjalistycznych ekspozycji targom towarzyszyły liczne konferencje. Dwudniowa konferencja dotyczyła inteligentnej energii, rozwiązań smart dla dużych aglomeracji i niewielkich miasteczek oraz zaawansowania prac nad tzw. energią jutra. Z kolei konferencja „Meet Hydrogen: H2 Wielkopolska” była okazją do zgłębienia możliwości zastosowania wodoru w gospodarce.

Po pierwsze innowacyjność

Na targach prezentowane były takie rozwiązania jak inteligentna stacja transformatorowa z magazynem energii i przyłączami do źródeł OZE oraz ładowarkami pojazdów elektrycznych, mobilna energooszczędna elektrownia dużej mocy, która jest w stanie wyprodukować energię elektryczną na potrzeby dużego koncertu plenerowego. W ofercie krajowych dostawców pojawiły się również stacje ładowania samochodów elektrycznych przystosowane do pracy w warunkach wewnętrznych, jak i ładowania pojazdów, nawet w najbardziej niesprzyjającym klimacie w zakresie temperatur od -25 do +50 ºC. Ciekawym rozwiązaniem, prezentowanym podczas targów, była folia, która służy do ogrzewania ścian, podłóg i sufitów, a następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu.

Po drugie profesjonaliści

zobacz galerię »

Targi odwiedzili profesjonalni zwiedzający m. in.: inwestorzy, deweloperzy, elektrycy, energetycy, instalatorzy, technicy, projektanci, koordynatorzy ds. zamówień oraz zarządcy nieruchomościami. Od lat swoje miejsce na Expopower mają uczniowie. W specjalnej strefie Enea Operator można było podpatrzeć energetyków przy pracy, ale też przyjrzeć się najróżniejszym doświadczeniom naukowym oraz pokazom ratownictwa przedmedycznego. Spółka prezentowała też technologię RFID, służącą do znakowania majątku sieciowego. Enea jest pierwszą w Polsce firmą, która wdraża tego typu rozwiązanie.

Produkty obsypane złotem

Złoty Medal Międzynarodowych Tarów Poznańskich jest potwierdzeniem nowoczesności oraz innowacyjności nagrodzonych produktów. Odznaczone produkty są unikatowe w swojej klasie, wykonane ze znakomitej jakości materiałów i wytworzone w oparciu o najwyższej klasy technologie. Złoty Medal Expopower 2019 otrzymały następujące produkty: inteligentna stacja transformatorowa SPS, mobilna elektrooszczędna elektrownia dużej mocy Getor Quagropack, osprzęt do budowy linii nN dla przewodów izolowanych oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych LS-4.

Źródło: Grupa MTP