Jest to projekt naukowy z pierwszą sztuczną inteligencją (AI) dla ISS. Swobodnie latający demonstrator nowych technologii ma wspierać astronautów w trakcie rutynowych prac poprzez wyświetlanie procedur lub podpowiadanie rozwiązań danych problemów. Na jego ekranie wyświetla się przyjemna twarz, a głos i sztuczna inteligencja sprawiają, że jest on „przyjacielem” członków załogi, z którym mogą oni nawiązać prawdziwy dialog. Towarzysz misji ma za zadanie, między innymi, odciążyć obowiązki związane z codzienną pracą oraz działać jako system wczesnego ostrzegania w przypadku problemów technicznych. Sztuczny pomocnik został opracowany dla Agencji Kosmicznej w Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) przez firmę Airbus w Friedrichshafen.

Asystent astronauty projektu CIMON, jest wymiarów piłki lekarskiej i waży około pięć kilogramów. W stanie nieważkości unosi się swobodnie w przestrzeni i na polecenie przemieszcza się do astronauty, który potrzebuje pomocy. Porusza się za pomocą czternastu małych śmigieł, które transportują go do wymaganej pozycji i tam zatrzymują. Napędzane są one bezszczotkowymi serwomotorami FAULHABER serii 0824 i sterowane są sterownikami prędkości serii SC1801. Wyboru silników dokonano pod kątem niezawodności oraz długiej żywotności przy zachowaniu bardzo niewielkich rozmiarów, małego ciężaru oraz niskiego zużycia energii.

Misja Horizons z astronautą z niemieckiego ESA Aleksandrem Gerstem planowana jest na czerwiec - grudzień 2018. Sztuczna inteligencja demonstratora nowych technologii została opracowana przy użyciu, między innymi, próbek jego głosu i jego zdjęć. Gerst przejdzie trzy tetsy z towarzyszem miscji: astronauta i jego pomocnik będą eksperymentować z kryształami, wspólnie układać kostkę Rubika oraz zrealizują złożony eksperyment medyczny, w którym CIMON będzie oznajmiał poszczególne kroki i służył jako „inteligentny” latający aparat fotograficzny. Po powrocie Gersta na Ziemię po zakończeniu misji, sztuczny pomocnik pozostanie na pokładzie i będzie służył pomocą kolejnym misjom.

 

Źródlo: FAULHABER