Jako pierwsza w prawdziwe laboratorium zamieniona zostanie elektrownia w Rheinische Revier. Celem tej inwestycji jest sprawdzenie w praktyce magazynowania energii w ciekłej i gorącej soli. 

100 ton ciekłej soli krąży w laboratorium testowym Tesis DLR w Kolonii. Sól jest na przemian ogrzewana w temperaturach od 250 do 560 stop. C i ponownie schładzana. 

- Magazynowanie termiczne oferuje możliwość idealnego przechowywania energii w skali gigawatogowej - wyjaśnia prof. André Thess, dyrektor Instytutu Technicznej Termodynamiki DLR. - Potrzebujemy sprawnych, wydajnych systemów magazynowania energii, które są niezależne od lokalizacji i są opłacalne. Mają one wielkie znaczenie dla przyszłego systemu energetycznego opartego na energii odnawialnej.

Tylko przy pomocy magazynowania można zrównoważyć silne fluktuacje w produkcji przyjaznej dla środowiska energii wiatrowej i słonecznej oraz zaspokoić równie dynamiczne zapotrzebowanie na energię, które się zmienia w zależności od pory dnia czy roku.

Sól, jako ewentualny środek magazynujący ma wiele zalet. Po pierwsze jest tania. Po drugie – dostępna na całym świecie. I po trzecie – może być używana w postaci płynnej w temperaturach od 170 do 560 stop. C. Pierwsza instalacja testowa Tesis (zakład do testowania ilości soli w celu przechowywania energii cieplnej) powstała we wrześniu 2017 roku  w Instytucie Technologii Termodynamiki DLR w Kolonii.

 

Źródło: elektrotechnikAUTOMATISIERUNG