Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Rząd chce przyspieszyć proces cyfryzacji społeczeństwa

W dobie dynamicznego rozwoju sektora nowych technologii coraz częściej mówi się o państwie działającym w modelu cyfrowym, w którym internet pełni rolę nadrzędnego narzędzia komunikacji między administracją publiczną a obywatelami. Ministerstwo Cyfryzacji planuje rozwijać e-usługi oraz promować innowacyjne technologie, aby upowszechnić rozwiązania z zakresu internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji, które usprawnią funkcjonowanie społeczeństwa.

więcej »
30 milionów złotych na wsparcie programu „Przemysł 4.0”

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przeznaczy 30 milionów złotych na wsparcie przedsiębiorców oraz innych instytucji w transformacji przemysłowej. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej, które w sposób ustandaryzowany będą wspierać przedsiębiorców w transformacji cyfrowej.

więcej »
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi 54 nowe ustawy

Wzrost popularności rozwiązań z zakresu internetu rzeczy oraz sztucznej inteligencji wiąże się z pojawieniem się konieczności uregulowania nowo powstającego sektora gospodarki i  zarysowanie wyzwań, z jakimi w najbliższych latach będzie zmagać się społeczeństwo. Ministerstwo Cyfryzacji planuje wypracować normy prawne, które otworzą Polskę na rozwiązania wykorzystujące potencjał sieci 5G, serwisów chmurowych czy systemów automatyzujących proces produkcji.

więcej »
Bosch inwestuje miliony w inicjatywę Cyber Valley i rozwój sztucznej inteligencji

Cyber Valley to jedna z największych europejskich inicjatyw, w ramach której nauka i biznes wspólnie rozwijają badania stosowane w obszarze sztucznej inteligencji. Do inicjatywy wspieranej przez niemiecki kraj związkowy Badenię-Wirtembergię dołączyły instytucje badawcze, fundacje i firmy.

więcej »
Gaz ziemny w ofercie Po Prostu Energia

Po Prostu Energia, czyli niezależny sprzedawca energii elektrycznej, który jest częścią szwajcarskiej grupy energetycznej Alpiq, wprowadził do swojej oferty nowy produkt – wysokometanowy gaz ziemny. Aktualnie firma oferuje sprzedaż błękitnego paliwa klientom biznesowym i instytucjonalnym z sektora MŚP.

więcej »
ABB wycofuje się z branży fotowoltaicznej

ABB i spółka Fimer podpisały porozumienie dotyczące nabycia należącego do ABB biznesu falowników fotowoltaicznych. Transakcja ma na celu poprawić perspektywy tego biznesu i pozwoli ABB skoncentrować się na innych wzrostowych rynkach.

więcej »
Pendolino przejechało już 30 milionów kilometrów

Polska linia pociągów Pendoino, od momentu rozpoczęcia kursów w barwach PKP Intercity przejechało już 30 mln km, a na pokładzie podróżowało blisko 17,5 mln osób. W tym momencie można dojechać z Trójmiasta i Warszawy do miast południowych - Wrocławia, Katowic, Gliwic i Krakowa. Oferta obejmuje również dojazdy do Kołobrzegu, Bielska-Białej, Jeleniej Góry i Rzeszowa. 

więcej »
Startup Hub Poland poszukuje innowacji za granicą

Program akceleracyjny Startup Hub: Poland Prize daje możliwość zagranicznym start-upom utworzenia w Polsce swoich zespołów. Będą one pracować nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii. Jest to okazja na zdobycie grantu i wejścia na polski rynek.

więcej »
Polska będzie stawiać na rozwiązania Internetu Rzeczy

W 2020 r. do sieci podłączonych będzie nawet 50 mld urządzeń. To perspektywa, która może stać się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Jak powinniśmy to wykorzystać?

więcej »
Największa farma solarna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie zadziwiają po raz kolejny. Pod stolicą kraju otwarto bowiem największą na świecie farmę solarną. 

więcej »
Chłodzące rozwiązania, które ratują centra danych

Konsekwencją przetwarzania coraz większych ilości danych jest stały wzrost zapotrzebowania na energię. Już w 2015 r. emisja CO₂, związana z działalnością internetową, zrównała się z poziomem generowanym przez światowy przemysł lotniczy. Rozwój technologii to jednak nie jedyny powód apetytu na energię. W czerwcu padł rekord zapotrzebowania na moc był wynikiem fali tropikalnych upałów nad Wisłą.

więcej »
Brak pracowników w sklepach? Obsługa klienta za pomocą sztucznej inteligencji

Handel detaliczny chętnie wdraża innowacje technologiczne, które pomagają zoptymalizować obsługę klientów. Ci zaś oczekują od sklepów przede wszystkim wysokiej dostępności towarów i przekazania kompleksowej wiedzy na temat oferowanych towarów. Na świecie działają już pierwsze sklepy bez kasjerów.

więcej »