Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Konserwacja na odległość

Są zawody, których mobilność jest znacznie ograniczona, a jednocześnie istnieje duża potrzeba możliwości pracy zdalnej. Taką profesją są serwisanci, którzy czasami muszą naprawić urządzenie oddalone o tysiące kilometrów. Z pomocą przychodzi jednak technologia.

więcej »
Cyfrowa replika pozwoli na perfekcyjne odbudowanie katedry Notre Dame

Pożar katedry Notre Dame wstrząsnął całym światem, gdyż w ciągu kilku godzin zniszczeniu uległy setki lat tradycji i historii. Współczesna technologia jednak jest w stanie zagwarantować, że odrestaurowana budowla będzie jak najbliższa oryginałowi.

więcej »
Nanogeneratory zasilane śniegiem działają, gdy panele słonecznie nie dają rady

Śnieg dla paneli słonecznych jest sporym utrudnieniem, gdyż przykryte pod jego warstwą nie są w stanie wytworzyć zbyt wiele energii. Zespół z University of California Los Angeles opracował jednak specjalny system, który może wytworzyć prąd bezpośrednio ze śniegu.

więcej »
Ustawa zamrażająca ceny energii znowelizowana

W ostatnim czasie znowelizowano uchwaloną w ekspresowym tempie pod koniec grudnia 2018 r. tzw. ustawę zamrażającą ceny energii elektrycznej. Pozornie nieznaczne modyfikacje mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy dotychczas faktycznie nie byli objęci ustawą.

więcej »
Trwają zmiany w kodeksie pracy

Do sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący m.in. zmian w publikowaniu ofert pracy. Wprowadzałaby ona obowiązek jawności wynagrodzenia w ofertach pracy. Już na etapie przeglądania poszczególnych opisów, kandydat mógłby zapoznać się z proponowaną wysokością wynagrodzenia brutto. Ta, mogłoby się wydawać, drobna zmiana, może znacząco wpłynąć na polski rynek pracy, co już można zauważyć po spolaryzowanych nastrojach pracodawców i ekspertów.

więcej »
Hakerzy mogą zaatakować sektor energetyczny

Cyberataki na infrastrukturę teleinformatyczną liczy się w tysiącach w każdej sekundzie. Rośnie też ryzyko cyberataków na sektor dostaw energii. Kolejne destrukcyjne ataki to tylko kwestia czasu. Szczególnie narażone są infrastruktura energetyczna, wodno-ściekowa, sektor finansowy czy ochrony zdrowia i ubezpieczeń, kluczowe dla bezpieczeństwa kraju. 

więcej »
Nowe prawa dla konsumentów energii elektrycznej

Konsumenci będą mieli dodatkowe prawa z zakresu dostępu do energii elektrycznej dzięki nowym unijnym przepisom dotyczącym dostępu do porównywarek cen i samodzielnie wyprodukowanej energii.

więcej »
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zacznie działać jeszcze w tym roku.

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości zacznie działać jeszcze w tym roku i będzie miała siedzibę w Radomiu. Rolą Fundacji jest wspieranie polskich firm w dostosowaniu się do wymagań ery przemysłu 4.0. Pomoc oferowana przez Fundację będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom danego przedsiębiorstwa.

więcej »
Rozwiązania IoT monitorują ule

Innowacyjne technologie pomogą uratować pszczoły. Będą monitorować ule i stan zdrowia owadów, zapobiegną też kradzieżom i usprawnią hodowle.

więcej »
Nowa technologia diod LED

W Instytucie Fraunhofera w Hamburgu naukowcy pracują nad całkiem nowymi, cieplejszymi białymi diodami LED, które mają być jeszcze bardziej wydajne. Diody emitujące światło umożliwiają znaczne oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła.

więcej »
Dofinansowanie z NFOŚiGW poprawi efektywność energetyczną

Na dziesięć projektów z zakresu poprawy efektywności energetycznej w polskim sektorze przedsiębiorstw Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał w ostatnim czasie prawie 30 mln zł wsparcia. Poza korzyściami dla środowiska, ekologiczne inwestycje przyniosą beneficjentom znaczne oszczędności finansowe.

więcej »
Co tam 5G. W Finlandii myślą już o 6G

Jeszcze na dobre nie zadomowiła się technologia 5G, a do naszych drzwi zaczyna się zbliżać 6G. Z taką przynajmniej prezentacją wystąpił na trwających targach Mobile World Congress w Barcelonie Uniwersytet Oulu z Finlandii.

więcej »