Deutsch Version english version

 

Gospodarka

PKN Orlen rozpoczął badanie dna Bałtyku

​Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada parametry geologiczne dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen. Na bazie pozyskanych informacji Koncern przygotuje wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej.

więcej »
Pern stworzy nowe zbiorniki w Rejowcu i Boronowie

Pern podpisał umowę z Konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock na rozbudowę Baz Paliw w Boronowie i Rejowcu. Dzięki porozumieniu powstaną dwa zbiorniki magazynowe o pojemności 32 tys. m³ każdy dla produktów naftowych kl. III w Rejowcu oraz zbiornik magazynowy 10 tys. m³ w Boronowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

więcej »
Do 2040 r. emisję CO2 można obniżyć o połowę

Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to przyszłość branży. Zgodnie z wyliczeniami ich zastosowanie w zaledwie połowie istniejących budynków, w połączeniu z innymi działaniami dekarbonizacyjnymi, pozwoli obniżyć emisje COo połowę w stosunku do obecnego poziomu.

więcej »
Bezpieczeństwo energetyczne wymaga nakładu pieniędzy

Tematyka Bezpieczeństwa energetycznego została poruszona podczas międzynarodowej konferencji pt. „NATO Eastern Flank Security. Baltic States and Poland”, zorganizowanej przez Warsaw Institue.

więcej »
Tauron rozpoczął wydobycie z trzech nowych ścian

W każdym z trzech zakładów górniczych Tauron Wydobycie uruchomiono w listopadzie nową ścianę wydobywczą. Ich zdolność produkcyjna to około 10-13 tys. ton węgla kamiennego na dobę. Uruchomienie ścian pozwoli kopalniom Grupy na zwiększenie produkcji węgla handlowego.

więcej »
Okrągły stół energetyczny z okazji jubileuszu współpracy polsko-duńskiej

Wspólne działania Polski i Dani w obszarze energetyki, realizacja projektu Baltic Pipe, a także współpraca w obszarze odnawialnych źródeł energii to główne tematy debaty w formule okrągłego stołu. Spotkanie odbyło się 25 listopada 2019 r. w Warszawie.

więcej »
Perspektywy rozwoju oświetlenia HCL

Według prognoz Global Market Insights do 2025 r. rynek Human Centric Lighting zostanie zwiększony do 6 mld $. Oświetlenie HCL popularne dotychczas jedynie w segmencie budownictwa biurowego, w kolejnych latach znajdzie swoje zastosowanie również w specjalistycznych obiektach przemysłowych – magazynach, halach produkcyjnych czy laboratoriach.

więcej »
Tauron przyłączył ponad 30 tys. odnawialnych źródeł energii

Dystrybucja w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. przyłączyła do sieci energetycznej 14,5 tys. odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 158 MW. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

więcej »
Farmę fotowoltaiczną kolejną inwestycją Grupy Energa

Grupa Energa zaczęła realizację jednego z największych projektów PV w Polsce – farmy fotowoltaicznej PV GRYF. Obiekt powstanie w gminie Przykona, obok powstającej obecnie farmy wiatrowej. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę.

więcej »
Ciepłownie powinny poprawić efektywność energetyczną

Europejskie systemy ciepłownicze muszą stać się efektywne energetycznie. Eksperci są zdania, że w 2040 r. najmniejszy koszt produkcji energii uzyska się z odnawialnych źródeł. Kluczem do wytworzenia z nich energii będą sezonowe magazyny ciepła, potrafiące utrzymać ciepło przez kilka miesięcy.

więcej »
Kolejny etap prac nad ustawą dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej

Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy wspierający rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jest on wynikiem  intensywnych prac oraz konsultacji z wieloma partnerami m.in. przedstawicielami sektora i biznesu.

więcej »
Nowe źródło kogenerancyjne w Pile

W Pile powstanie kogeneracyjne źródło ciepła. Współpracując z instalacją OZE, Grupa Enea przeprowadzi inwestycję o wartości ponad 48 mln zł. Projekt przyczyni się do modernizacji pilskiej energetyki cieplnej, a instalacja oparta o trzy źródła gazowe pomoże ograniczyć emisje i przeciwdziałać smogowi.

więcej »