Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Enefit Green wkracza na polski rynek produkcji energii

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia, zajmująca się wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, właśnie podpisała umowę na zakup 20 farm fotowoltaicznych w Polsce. Całkowita moc elektrowni słonecznych wynosi 19,15 MW.

więcej »
AI4EU, czyli sztuczna inteligencja po europejsku

Pod patronatem Unii Europejskiej wystartowała inicjatywa „AI4EU”. Ma ona na celu stworzenie wiodącej platformy AI dla Europy oraz zbliżenie świata nauki i biznesu właśnie w kontekście prac nad sztuczną inteligencją. W przedsięwzięciu, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, współpracuje ze sobą 80 podmiotów z 21 państw.

więcej »
Rosną ataki cyberprzestępców

Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni. Atakują częściej, oprócz tradycyjnych stosują też innowacyjne metody. W 2018 r. CERT Polska zanotował ponad 3,7 tys. incydentów. W ciągu roku aż trzykrotnie wzrosła liczba fałszywych sklepów internetowych, plagą były też fałszywe witryny usług pośredników płatności. 

więcej »
Czy będzie podwyżka cen prądu?

Samorządy, przedsiębiorstwa i jednostki administracyjne desperacko poszukują oszczędności w związku z zapowiadanym wzrostem cen prądu. W konsekwencji, w toczącej się od miesięcy batalii między rządem a władzami lokalnymi, przegranymi okażą się mieszkańcy, którzy to „z własnej kieszeni” zapłacą milionowe różnice w rachunkach za energię. 

więcej »
Inwestycje w alternatywne rakiety przynoszą zmniejszenie kosztów

Szybki i dynamiczny rozwój sektora jest związany m.in. z dużym zapotrzebowaniem na badania, które zostały przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji. Wiąże się to z zakończeniem dominacji programów kosmicznych w agencjach rządowych. 

więcej »
ESCO z możliwością na zmniejszenie kosztów zużycia energii

Choć ESCO nie jest nową formą rozliczania inwestycji, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej, okazuje się, że wiele podmiotów nadal nie ma dostatecznej wiedzy na ten temat. Jak wynika z doświadczenia firmy Promar, większość z nich kojarzy ESCO wyłącznie z głęboką termomodernizacją i długim okresem zwrotu z takiej inwestycji. Obawiają się także czasochłonnych procesów firm, a ich pracownicy – utraty miejsc pracy. 

więcej »
Distrelec nawiązał nową współpracę

Distrelec, który jest europejskim dystrybutorem elektroniki, automatyki i technologii pomiarowych, nawiązał współpracę ze znanym na całym świecie producentem pierwszej na świecie platformy Arduino o otwartym kodzie źródłowym, aby zostać wyłącznym dystrybutorem ekscytującego pakietu IoT Prime.

więcej »
Stan zaawansowania projektów wiatrowych w Polsce

Obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Wśród nich około 90% ma już zawarte umowy przyłączeniowe z Operatorami Sieci Dystrybucyjnych lub Operatorem Sieci Przesyłowej.

 

więcej »
Copa-Data kreuje przyszłość programu partnerskiego

Firma Copa-Data zwiększyła możliwości rozwoju wspólnie ze swoimi partnerami w przyszłości. Niezależny producent oprogramowania do automatyki przemysłowej i energetycznej opracował nowe założenia programu Partner Community, aby przygotować go na wyzwania przyszłości. Nowe formy zapewnią korzyści dla partnerów i większą transparentność dla klientów.

więcej »
Figene Capital nową grupą energetyczną

GPPI, obserwując globalne trendy przebiegu transformacji energetycznej i szybko rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię, dostrzegła szansę na rozwój działalności w sektorze OZE. Spółka przyjęła nowy strategiczny kierunek rozwoju, podejmując tym samym decyzję o zmianie nazwy na Figene Capital. 

więcej »
Reaktor zmieniający dwutlenek węgla w tlen pomoże skolonizować Marsa

Eksploracja kosmosu wymaga tego, żeby stale mieć dostęp do zapasu życiodajnego tlenu. Znacznie łatwiej by było wytwarzać go w kosmosie, zamiast zabierać z Ziemi. Dzięki specjalnemu reaktorowi stworzonemu przez naukowców z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) już wkrótce będzie to możliwe.

więcej »
Eksperymenty z ekologicznymi silnikami rakietowymi

Polscy naukowcy są liderami w badaniach nad ekologicznyi napędami rakietowymi. Są one wykorzystywane do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery podczas startu rakiety. Silniki napędzane paliwem płynnym zastępują konstrukcje z toksycznymi substancjami. Na świecie opracowywane są z kolei pojazdy kosmiczne, które byłyby zdolne do wytwarzania energii samodzielnie.

więcej »