Deutsch Version english version

 

Gospodarka

IoT przyszłością elektroenergetyki

Jednym z ważniejszych kierunków rozwoju branży energetycznej jest stworzenie nowego systemu dystrybucji energii elektrycznej, który w XXI wieku powinien być inteligentny, bezpieczny i zrównoważony. Nowy wyłącznik Masterpact MTZ jako część architektury EcoStruxure umożliwia zbudowanie takiego systemu - wszystko w oparciu o Internet of Things (IoT).

więcej »
Dane z satelitów coraz popularniejsze

Według raportu opublikowanego przez amerykański instytut badawczy P&S Market Research, globalny rynek usług opartych na obrazowaniu satelitarnym dynamicznie rośnie i już za 4 lata ma osiągnąć wartość ponad 5,2 mld dolarów. To ogromna szansa dla firm i instytucji z wielu sektorów rynku. Także z Polski. 

więcej »
Ekosystem 5G dla Łodzi

Łódź została wybrana przez rząd polski jako miasto testowe do wprowadzenia nowej technologii, której standardy zostaną ogłoszone na świecie w 2020 roku.

więcej »
Problemy z elektromobilnością

Ustawa o elektromobilności może być dla miast trudna w realizacji. Problemem pozyskanie środków i dopasowanie infrastruktury ładowania do potrzeb komunikacyjnych.

więcej »
GE Aviation rozwija cyfrowe środowisko pracy

Platforma 3DEXPERIENCE pomaga GE Aviation w rozwijaniu wątku cyfrowego zapewniającą ciągłość działania i współpracę w całym przedsiębiorstwie. Obejmuje to definicję wymagań, projektowanie, analizę, symulację, produkcję, kwalifikację i obsługę rozwoju nowych technologii i technik produkcji.

więcej »
Bezobsługowe wózki AGV Jungheinrich dla przedsiębiorstw

Czasy w których ludzie i maszyny pracowali oddzielnie dawno minęły. Obecnie te dwa światy funkcjonują równolegle, a automatyzacja ingeruje niemal w całe środowisko przedsiębiorstwa. Jak przewiduje firma doradztwa strategicznego McKinsey & Company, do 2030 roku czynności zajmujące prawie połowę czasu pracy w Polsce, będą mogły zostać zautomatyzowane za sprawą istniejących technologii.

więcej »
Robotyzacja i AI zmieniają nawyki zakupowe

Coraz większą rolę w zakupach odgrywają robotyzacja i sztuczna inteligencja, które pozwalają szybciej i łatwiej składać zamówienia, przetwarzać faktury czy rozliczać się z dostawcami. Technologie umożliwiają też lepsze zarządzanie czasem pracowników, którzy nie muszą się zajmować manualną pracą związaną z przetwarzaniem zamówień czy obsługą faktur, a mogą się skupić na strategicznych zadaniach. Wykorzystanie technologii wymaga jednak od pracowników całkiem nowych kompetencji.

więcej »
Polski Solar Holding realizuje projekty na Dolnym Śląsku

Unijne dofinansowanie na realizację dwóch proekologicznych projektów w gminach Stara Kamienica i Prusice na Dolnym Śląsku pozyskał Polski Solar Holding. W efekcie na dachach około 400 domów pojawią się panele słoneczne. PSH już planuje kolejne działania w obszarze produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

więcej »
Jednolity rynek cyfrowy przyniesie gospodarce UE miliardy euro

Wdrożenie jednolitego rynku cyfrowego w UE pomoże uzyskać dodatkowe 415 mld euro przepływu. Nowe technologie i transformacja cyfrowa oznaczają więc ogromną szansę, ale wiążą się także z poważnymi zagrożeniami. Fake newsy, bezpieczeństwo dzieci w internecie, rozwój sztucznej inteligencji, bezpieczne zakupy online i bankowość elektroniczna to tylko niektóre z nowych wyzwań, które stoją przed europejskimi gospodarkami. Te zagadnienia będą poruszane w trakcie Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, unijnej inicjatywy, która ma promować odpowiedzialne korzystanie z internetu.

więcej »
Innowacyjne rozwiązania ratują życie

Nowoczesne technologie mogą uratować życie kierowcy i pasażerów. Inteligentne czujniki zauważą brak rąk na kierownicy i poinformują służby o potencjalnym wypadku.

więcej »
Elektryczny autobus wjedzie do galerii handlowej

Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej takich pojazdów. Według prognoz PSPA w ciągu najbliższych 10 lat będzie ich już ponad 3,5 tysiąca.  A Polska może odegrać w Europie wiodącą rolę w tym zakresie.

więcej »
KE chce wspierać rynek baterii

Elektromobilność to trend, który obejmuje nie tylko Polskę, lecz także całą Europę, Stany Zjednoczone czy Azję. W ubiegłym roku w Chinach sprzedano już ok. 100 tys. autobusów elektrycznych i około miliona samochodów z napędem zeroemisyjnym. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii pomiędzy 2020 a 2030 rokiem nastąpi wyrównanie całkowitego kosztu posiadania samochodów z silnikiem spalinowym i aut elektrycznych, biorąc pod uwagę koszt zakupu, serwisu i ich utylizacji. To przyczyni się z kolei do skokowego wzrostu ich popularności i sprzedaży.

więcej »