Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Sól jako magazyn energii

Odnawialne źródła energii mają swoje problemy – w zależności od siły wiatru lub napromieniowania słonecznego mogą być mniej lub bardziej wydajne. Korzystanie z nich wymaga więc opracowania nowych sposobów magazynowania energii. Niemieckie Centrum Aeronautyczne (DLR) planuje zatem przekształcić konwencjonalne elektrownie w elektrociepłownie ze stopioną solą jako medium magazynującym.

więcej »
RODO. Cyberataki, gigantyczne wycieki danych i pierwsze wielomilionowe kary

Rok 2018 obfitował w szereg poważnych uchybień bezpieczeństwa danych osobowych, w tym gigantyczne wycieki informacji, których konsekwencją były niekiedy wielomilionowe kary. Wiele światowych koncernów, ale także rodzimych przedsiębiorstw przeszło pół roku po wprowadzeniu RODO poniosło w starciu z nim klęskę. Wśród największych cyberataków znalazły się te, których ofiarami padli m.in. użytkownicy Facebooka, Google+ czy sklepu internetowego Morele.net. Ekspert ODO 24 zwraca uwagę, że bezpieczeństwo w sieci bywa bardzo ulotne.

więcej »
Trendy IT W 2019 roku

Rittal przedstawia pięć trendów w branży centrów danych i rozwiązań chmurowych, którymi powinni zainteresować się menadżerowie IT w 2019 roku.

więcej »
Baterie z magnezu zastąpią litowo-jonowe

Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) prowadzą obecnie badania nad bateriami z magnezu. Docelowo mają one zastąpić powszechnie obecnie używane akumulatory litowo-jonowe, które są stosowane m.in. w smartfonach, laptopach czy nawet samochodach.

więcej »
Polski rynek e-commerce. Do zgarnięcia są miliardy

Polacy pokochali zakupy w Internecie i trudno wyobrazić sobie cokolwiek, co mogłoby ten trend zahamować. Osoby, które chcą zacząć przygodę z e-handlem, muszą jak najszybciej zająć swoje miejsce w sieci. Konkurencja robi się coraz większa, ale i rynek rośnie w ekspresowym tempie.

więcej »
Beghelli Polska kończy rok na plusie

Wzrosty w sprzedaży i zatrudnieniu, udany debiut na targach ENERGETAB w Bielsku-Białej oraz na Warsaw Industry Week czy wprowadzenie na rynek kilkunastu nowych opraw – to tylko niektóre osiągnięcia grupy Beghelli w Polsce. Europejski lider oświetlenia LED podsumowuje udany 2018 rok i zapowiada dalszy rozwój portfolio.

więcej »
Koksownia ArcelorMittal Poland podsumowuje ostatnie 12 miesięcy

Koksownia ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach równolegle z inwestycjami proekologicznymi i modernizacjami wartymi prawie 100 mln zł zrealizowała w 2018 roku w regionie liczne projekty społeczne.

więcej »
Sztuczna inteligencja przyspieszy transformację energetyczną

Nawet trzy czwarte światowej emisji dwutlenku węgla pochodzi z produkcji energii. Dlatego nadchodzi transformacja energetyczna. Na świecie stopniowo odchodzi się od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Już w 2017 roku na rynku przybyło więcej gigawatów energii ze źródeł odnawialnych niż pochodzących z kopalnych surowców energetycznych. Zmiany są konieczne, problemem jednak jest ich tempo. Pomóc mogą najnowsze technologie i sztuczna inteligencja, która może lepiej zarządzać energią odnawialną.

więcej »
Rozdzielnice dla fotowoltaiki

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane nadmierną emisją CO2 oraz jego wpływ na klimat, to jeden z najważniejszych tematów podejmowanych nie tylko przez aktywistów, działaczy społecznych i dziennikarzy, ale również najwyższej rangi polityków. Przyszłość naszego świata zależy wyłącznie od dostosowania norm emisji spalin do zmian klimatycznych w skali całego globu. Polska znajduje się w czołówce europejskich państw emitujących zanieczyszczenia spalinowe.

więcej »
Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystują coboty

Grono polskich partnerów Universal Robots, zwiększyło się o czterech nowych dystrybutorów: 5sAUTOMATE, Adva, Bosky i easycobots.com. Nowe firmy mają swoje siedziby kolejno we Wrocławiu, w Gdyni, Kielcach i Piasecznie k. 

więcej »
Polacy liderami w dziedzinie technologii blockchain

Polacy są jednymi z najlepszych specjalistów od blockchain. Niestety, uwarunkowania wynikające z regulacji prawnych często zmuszają ich do rozwijania swoich rozwiązań poza Polską. Tymczasem zapotrzebowanie biznesu na tego typu technologię rośnie lawinowo. Do blockchain przekonują się już też m.in. banki. W tym roku inwestycje w tę technologię mają osiągnąć wartość 1,5 mld dol.

więcej »
Jak zadbać o czyste powietrze

Dom to miejsce, które powinno gwarantować nam warunki pozwalające na zdrowe życie. Jakość powietrza w Polsce powoduje, że trujemy siebie i bliskich chcąc zapewnić sobie komfort, możliwie najniższym kosztem. I tutaj popełniamy kolejny błąd.

więcej »