Deutsch Version english version

 

Gospodarka

Pozytywna legislacja wspiera rozwój fotowoltaiki

Ustawa, która zakłada wprowa wprowadzenie jednolitej, wynoszącej 8% stawki VAT na domową fotowoltaikę oraz zwolnienia z PIT dotacji z programu „Mój Prąd” czeka na podpis prezydenta, Andrzeja Dudy. Sejm zaakceptował poprawki Senat, a  znowelizowane prawo wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

więcej »
Projekt inwestycyjny zwiększający bezpieczeństwo energetyczne

Rozstrzygnięto przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. To element realizacji II etapu rozbudowy pojemności na produkty naftowe PERN. Dzięki inwestycjom pojemność baz magazynowych zwiększy się o 126 tys. m³. 

więcej »
Unijne dofinansowanie energii odnawialnej

Zostały podpisane kolejne umowy o dofinansowanie ze środków UE w ramach poddziałania "Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

więcej »
Google wyda 2 miliardy USD na infrastrukturę energii odnawialnej

Wysiłki Google na rzecz zrównoważonego rozwoju zrobiły duży krok naprzód - firma poinformowała, że ​​wyda rekordową kwotę 2 miliardów dolarów na budowę infrastruktury energii odnawialnej. Umowa obejmuje zakup energii z 720 MW farm słonecznych w trzech stanach w USA, 125 MW w Chile, Ameryce Południowej i 793 MW energii odnawialnej zakupionej w krajach europejskich, w tym w Finlandii, Szwecji, Belgii i Danii.

więcej »
Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw

Zakończenie prac przy budowie dwóch nowych zbiorników na ropę w gdańskiej Bazie PERN (wiosną 2020 roku), planowane na jesień 2020 roku oddanie zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym (TNG) oraz oddanie do użytku do końca 2023 r. W połączeniu z Naftoportem inwestycje te umożliwią polskim rafineriom zakup surowca w wybranym wolumenie w dowolnym zakątku świata.

więcej »
Cyfrowe rozwiązania na rzecz rolnictwa

Continental, firma technologiczna zajmująca się produkcją opon rozwija swoją działalność w sektorze rolnym szczególnie w dziedzinie digitalizacji, automatyzacji oraz zrównoważonego rozwoju.

więcej »
Naftoserwis przeprowadził czyszczenie zbiornika na ropę

Naftoserwis z grupy Pern wykonał pierwsze czyszczenie zbiornika na ropę naftową. Prace obyły się w Bazie Gdańsk na zbiorniku o pojemności 50.000 m³. Spółka wykonała zlecenie za pomocą nowoczesnego systemu Bbabo produkcji duńskiej firmy Oreco. System umożliwia czyszczenie zbiornika z osadów, a także ich separację i odzysk węglowodorów na bardzo wysokim poziomie.

więcej »
Energa buduje kolejną farmę wiatrową

Na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla w Gminie Przykona powstaje nowa  farma wiatrową o docelowej mocy 31 MW. Realizacja inwestycji odbywa się zgodnie z harmonogramem. 3 września ukończono prace fundamentowe pod kolejny – siódmy generator. 

więcej »
W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni solarnych w Europie

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce i jedna z większych w Europie w ogóle. Powstająca elektrownia słoneczna w pobliżu miasta Turek docelowo ma produkować ok. 3% energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Za jej budowę będzie odpowiedzialna spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, we współpracy z chińskim partnerem.

więcej »
Stacje ładowania elektryków PGE będą zasilane przez odnawialne źródła energii

Kierowcy, którzy poruszają się samochodami elektrycznymi, będą mogli również ładować je ekologiczną energią z odnawialnych źródeł. Taką możliwość jako pierwsza w Polsce wprowadza firma PGE dzięki współpracy dwóch spółek ze swojej grupy kapitałowej. Na mocy gwarancji przekazanych przez spółkę PGE Energia Odnawialna cała energia elektryczna wykorzystywana do ładowania samochodów w sieci PGE Nowa Energia pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

więcej »
Koniec dobrej passy detalistów

Aż ponad 4 biliony dolarów – tyle w ostatnim roku obrotowym wyniosły przychody ze sprzedaży detalicznej 250 największych firm – wynika z najnowszego raportu Deloitte. To oznacza w przybliżeniu ponad 18 miliardów dolarów przychodów dla każdej z nich. Jednak eksperci prognozują, że dobra passa detalistów powoli się kończy. 

więcej »
Wysoki wolumen produkcji polskich farm fotowoltaicznych Enefit Green

Elektrownie słoneczne, które zostały zakupione w Polsce przez Enefit Green, spółkę zależną Grupy Eesti Energia, bardzo szybko pokazały swoją wydajność. Tylko w lipcu spółka wytworzyła 64 GWh energii elektrycznej. Do osiągnięcia wolumenu znacząco przyczyniły się farmy wiatrowe w Estonii i na Litwie. Swój udział miały także nowo nabyte polskie elektrownie słoneczne.

więcej »