Inne

Tauron Wydobycie uruchumi nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

Polska Strefa Inwestycji zastąpiła dotychczasowe zasady obowiązujące w specjalnych strefach ekonomicznych. Mimo początkowych obaw związanych z kryteriami jakościowymi i ilościowymi okazuje się, że nowy program wspierania inwestycji działa i przynosi duże efekty. Blisko 2 mld zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych, 817 miejsc pracy i 36 wydanych decyzji w 2019 r.

W toruńskim oddziale Energii Operatora powstał Ośrodek Tradycji Energetyki Polskiej. Oficjalnego otwarcia placówki dokonali Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski oraz kierujący Grupą Energa, Grzegorz Ksepko. W uroczystości wzięli również udział pracownicy Grupy Energa, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Torunia.

HPE ogłosiło, że zaprojektowało nowy superkomputer Aitken, który zostanie wdrożony przez NASA podczas przyszłych misji na Księżyc.

NASA potwierdziło podróż na jeden z księżyców Jowisza. Wyprawę planowano od 2017 r., a agencja kosmiczna prowadziła badania na temat tego jak dokładnie będzie wyglądać jej przebieg. NASA zapowiedziała, że pójdzie dalej i przejdzie do kluczowego etapu finalizacji projektu misji, w którym zostanie zbudowany statek kosmiczny, który poleci na księżyc oraz wyposażenie naukowe, jakie zostanie zabierane na pokład.

Transmisja i oglądanie filmów online powodują emisję 300 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Wysyłanie dziesiątek wiadomości e-mail dziennie, szybkie dzwonienie na WhatsApp, przesyłanie zdjęć do chmury, oglądanie krótkiego klipu na YouTube to tylko część codziennego cyfrowego życia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że odbija się to na całym środowisku.

Technologia łączności 5G zadebiutowała w branży mobilnej. Takie rozwiązania umożliwiają zwiększenie przepustowości danych oraz uniknięcie ryzyka przeciążenia sieci. Potencjał tej technologii w pełni wykorzystają przede wszystkim firmy z branży automatyki przemysłowej oraz motoryzacji.

Polski start-up tworzy zautomatyzowany system rekomendacji książek, który umożliwi dokonanie lepszego wyboru powieści.Działające w oparciu o uczenie maszynowe rozwiązanie dobiera lekturę w oparciu o pogłębioną analizę treści. Proces ten trwa zaledwie kilka sekund, a skuteczność działania sięga nawet 90%.
-1c030cf0640ff7b56c61d1ca49af3139.jpg)
Automatyzacja w lotnictwie wkrótce wykroczy dalece poza funkcje autopilota. Sztuczna inteligencja pozwoli rozwinąć zarówno systemy zainstalowane na pokładzie samolotów, jak i te funkcjonujące na lotnisku. Inżynierowanie zaczęli już pracę nad autnomicznymi pojazdami latającymi, które poruszają się bez wsparcia GPS-u. Powstaną także zaawansowane systemy bezpieczeństwa, rozpoznawania pasażerów oraz bezobsługowego nadawania bagażu.

Społeczność dla projektantów elektroniki: element14.com opublikowała najnowszy odcinek swojej serii programów „Workbench Wednesdays”, prowadzonych przez inżyniera, Jamesa Lewisa. Wyprodukowany cykl pokazuje wskazówki i porady na temat najnowszych narzędzi, które zwiększają produktywność w warsztatach elektronicznych, tak aby umożliwość tworzenie lepszych rozwiązań.

W związku z prężnym rozwojem firma Multiprojekt poszukuje nowych osób do swojego zespołu.

Blisko 70% światowych firm zaczęło eksperymentować ze sztuczną inteligencją lub ma to w planach. W Polsce decydują się na głównie firmy działające w e-commerce, finansach czy ubezpieczeniach. Jeszcze w tym roku prawie połowa firm na świecie połączy siły sztucznej inteligencji i zrobotyzowaną automatyzację procesów, aby stworzyć pracowników cyfrowych.