Deutsch Version english version

 

Ludzie

Giuseppe Menin przejmuje funkcję managera w Copa-Data

Producent oprogramowania do automatyzacji zenon - Copa-Data - awansował Giuseppe Menin na stanowisko: Industry Manager ds. branży farmaceutycznej. Ten ważny gest wzmacnia działania międzynarodowego producenta oprogramowania w ramach nieustannego rozwoju i specjalizacji w branży farmaceutycznej.

więcej »
50 lat od pierwszego lądowania na Księżycu. Zmiany i perspektywy

Dopiero w XX wieku możliwe było dotarcie do najbliżej położonego nam ciała niebieskiego. Na powierzchni Księżyca stanęło dwunastu śmiałków, którzy określani są do dzisiaj zaszczytnym mianem „MoonWalkers”. Warto wspomnieć, że od misji Apollo 15 astronauci wykorzystywali na powierzchni Srebrnego Globu łazik księżycowy Lunar Roving Vehicle, którego jednym z głównych konstruktorów był Mieczysław Bekker, inżynier polskiego pochodzenia pracujący w Stanach Zjednoczonych.

więcej »
Sztuczna inteligencja pokonuje najlepszych zawodników w pokera

Po raz kolejny sztuczna inteligencja pokazała swoją wyższość nad zwykłymi śmiertelnikami, wygrywając w ulubione gry. Pokonała kilku najlepszych pokerzystów na świecie w ciągu 12-dniowego turnieju Texas Hold'em w którym brało udział sześć zawodników.

więcej »
Startup Hub Poland poszukuje innowacji za granicą

Program akceleracyjny Startup Hub: Poland Prize daje możliwość zagranicznym start-upom utworzenia w Polsce swoich zespołów. Będą one pracować nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii. Jest to okazja na zdobycie grantu i wejścia na polski rynek.

więcej »
Praca 4.0: w oderwaniu od czasu i przestrzeni

Praca zdalna Postępująca cyfryzacja daje możliwość wdrożenia bardziej elastycznych modeli zatrudnienia. Najczęściej pierwszym krokiem ku temu jest wprowadzenie nienormowanych godzin pracy, zaś kolejnym – tzw. praca zdalna wykonywana poza biurem. Efekt jest najczęściej pozytywny, gdyż model ten sprzyja większej produktywności. Jak jednak zapatrują się na to sami pracodawcy?

więcej »
Nowy prezes Mitsubishi Electric na Europę Środkowo-Wschodnią

Wojciech Wąsik przejął stanowisko prezesa oddziału w polskim oddziale Mitsubishi Electric. Wąsik przejmuje stanowisko po Yutace Oyaizu, który po trzech latach dynamicznego rozwoju firmy powrócił do Japonii. Będzie tam odpowiedzialny za rozwój globalnych klientów Mitsubishi Electric.

więcej »
Kara 50 milionów euro dla Google LLC

W styczniu francuski organ nadzorczy (CNIL) nałożył na Google LLC karę w wysokości 50 mln euro za brak przejrzystości, nieadekwatne informowanie oraz brak ważnej zgody na personalizację reklam. Na czym dokładnie polegały niezgodności i dlaczego zdaniem organu, zasługiwały na tak wysokie sankcje? Co oznacza to dla innych administratorów?

więcej »
Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy

Rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do likwidacji niektórych zawodów. Już dziś algorytmy są w stanie zastępować pracowników działów HR i doradców finansowych. Roboty są też w stanie opiekować się pacjentami szpitali. Wraz z zastępowaniem coraz większej liczby profesji sztuczną inteligencją na rynku pojawi się jednak popyt na nowe zawody. Znaczna część pracodawców planuje zaproponować swoim podwładnym przekwalifikowanie.

więcej »
Java i rozwój aplikacji

O rozwiązaniach, które zyskują na popularności w tym roku mówi Cesar Saavedra, senior principal technical product marketing manager, Red Hat

więcej »
System „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve) przetestowany

Basefarm, norweska firma z branży data center, przetestowała usługę „system UPS jako rezerwa” (UPSaaR) firmy Eaton w ramach projektu prowadzonego przez firmę Statnett, norweskiego operatora systemu przesyłowego oraz firmę Fortum, wiodącego dostawcę energii w krajach bałtyckich i skandynawskich. Projekt pokazał, w jaki sposób odbiorcy energii elektrycznej mogą pomóc w zapewnieniu stabilnej sieci energetycznej.

więcej »
VX25 Ri4Power – integracja technologii systemowej do rozdziału mocy

Rozdzielnie niskiego napięcia i rozdzielnie instalacyjne można teraz zaprojektować i wykonać w nowym systemie szaf VX25 Rittal zgodnie z IEC 61439. Projektanci urządzeń mogą wykorzystać system szyn zbiorczych VX25 Ri4Power 185 mm do budowy centralnych i kompaktowych rozdzielnic o prądzie znamionowym do 2 100 A. Integrację z VX25 umożliwia również VX25 Ri4Power ISV jako rozdzielnia instalacyjna do automatyki budynkowej.

więcej »
Współpraca człowiek-maszyna

Klatki bezpieczeństwa w liniach produkcyjnych to już przeszłość. W fabryce przyszłości praca maszyn, robotów i ludzi przebiega bezkolizyjnie, mimo ograniczonej przestrzeni. W celu zapewnienia tego samego poziomu płynnej interakcji między ludźmi i inteligentnymi systemami transportu firma B&R, jako pierwszy z producentów, wprowadziła w życie koncepcję współpracy człowiek-maszyna w technologii LLM.

więcej »
Potencjał druku 3D i tworzyw kompozytowych

Michał Sołowow, kierujący jedną z największych grup kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w swojej strategii inwestycyjnej postawił m.in. na tworzywa kompozytowe, druk 3D i innowacje w medycynie. Na jakiej podstawie biznesmen wybiera potencjalne projekty? Zwraca uwagę na pomysł, poziom jego zaawansowania oraz pracujący nad nim zespół.

więcej »
Sztuczna inteligencja zastąpi myślenie?

W przyszłości sztuczna inteligencja (AI) będzie w pełni naśladować inteligencję człowieka. Napisze powieść, obroni doktorat, będzie potrafiła kłamać i symulować. Dziś, obecna w naszym życiu, podpowiada, jak ma wyglądać wiadomość, którą wysyłamy, pomaga nam zdiagnozować choroby, które mogą nas dotknąć, czy czyta numery rejestracyjne tablic samochodów, kiedy wjeżdżamy na parking do centrum handlowego.

więcej »
Sztuczna inteligencja w służbie przestępców

Cyberprzestępcy wykorzystają do wykradania danych sztuczną inteligencję. Technologia, by pozostać nierozpoznaną, będzie udawać żywego człowieka.

więcej »
Istotna rola technologii RFID we współczesnym handlu detalicznym

Jacek Żurowski, Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

więcej »
Wzmocnienie pozycji kobiet na rynku technologicznym

ABAX zainicjował nowy program szkoleniowy, którego celem jest wzmocnienie pozycji kobiet w organizacji oraz w sektorze technologicznym.

więcej »