Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

Przedsiębiorcy będą więcej inwestować w robotyzację

Prawie ⅓ małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych chce w najbliższym czasie więcej inwestować w robotyzacje - pokazują badania wykonanego na zlecenie Universal Robots „Barometr Robotyzacji MŚP”. 38,8% firm z tej grupy planuje wdrożenie robotów współpracujących, przy czym ten wskaźnik jest skorelowany z wielkością przedsiębiorstwa – wśród przedstawicieli małych firm na coboty wskazało 42,9%, natomiast wśród średnich – 36,8%. 

więcej »
Czy polskie firmy są przygotowane w zakresie cyberbezpieczeństwa?

Na początku tego roku firma Kantar przeprowadziła na zlecenie Volkswagen Financial Services badania dotyczące świadomości małych i średnich przedsiębiorców i klientów indywidualnych w kontekście bezpieczeństwa w sieci. Z przeprowadzonej ankiety wynikło, że tylko 8% firm w Polsce jest przygotowanych na zagrożenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

więcej »
Piekary Śląskie pierwszym miastem jutra w Polsce z technologią LoRa

Piekary Śląskie zostały wyposażone o inteligentną platformę IoT (Internet of Things) dla zdalnego odczytu stanów wodomierzy w oparciu o najnowszą bezprzewodową technologię transmisji LoRa. Projekt zrealizowany jest dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śl. przez polską spółkę AIUT.

więcej »
Wyzwania branży IT i data center w 2020 roku

Rosnące ilości danych, bezpieczna chmura, szybka modernizacja centrów danych oraz optymalizacja zużycia energii, będą stanowić główne wyzwania branży IT i data center w 2020 r. Odpowiedzią na stale powiększające się w tej dziedzinie potrzeby, może okazać się technologia Open Compute Project i odzyskiwanie ciepła.

więcej »
Robotyka i sztuczna inteligencja mają potężny wpływ na rynek pracy

Rok 2020 przyniesie dużo więcej interakcji z botami niż ze współmałżonkiem. Robotyzacja odnosi się do wszystkich dziedzin życia, a także ma wprowadza zmiany na rynku pracy. Do 2026 roku pracę może stracić ponad 400 mln osób na świecie. Technologie i robotyka mogą jednak stworzyć więcej miejsc pracy i nie muszą powodować bezrobocia.

więcej »
Trwają przygotowania do chmury nowej generacji

Rozwój technologii przetwarzania danych w chmurze jest zjawiskiem ciągłym, jednak jego tempo cały czas wzrasta. Masowa migracja systemów informatycznych do chmury stworzyła iluzję pełnej dojrzałości tych rozwiązań. Jesteśmy dopiero na wczesnym etapie wdrażania rozwiązań tego typu. Potwierdzeniem tego spostrzeżenia są wyniki raportu Veeam Cloud Data Management Report na rok 2019. 

więcej »
Sieci energetyczne przyczynią się do dekarbonizacji ciepłownictwa i chłodnictwa

Nowy raport opublikowany przez Uniwersytet w duńskim Aalborg pokazuje, w jaki sposób kraje Unii Europejskiej mogą zdekarbonizować sektor ciepłowniczy i chłodniczy do roku 2050 poprzez połączenie lokalnych sieci elektrociepłowniczych z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii.

więcej »
Sztuczna inteligencja to nie wojna z maszynami, a walka o ludzkie talenty

Eksperci już nie straszą sztuczną inteligencją i robotyzacją, które zabiorą milionom ludzi miejsca pracy. Wniosek jest inny. To ci, którzy nie nadążą za zmianami, sami się tej pracy pozbawią. A to dlatego, że popyt na wykwalifikowanych specjalistów będzie rósł w takim samym wykładniczym tempie, w jakim postępuje czwarta rewolucja przemysłowa.

więcej »
Fuzje i przejęcia na rynku firm rozwijających rewolucyjne technologie

Zwiększa się liczba międzynarodowych firm tworzących fundusze corporate venture capital (CVC). Obecnie na świecie działa ponad 770 takich podmiotów. W globalnym raporcie „Small Gains, Big Wins - Disruptive M&A: Creating value through innovation-led growth acquisition” eksperci firmy doradczej Deloitte zauważają, że w ubiegłym roku ponad połowa wszystkich transakcji M&A dotyczyła przejęcia aktywów technologicznych przez firmy spoza branży.

więcej »
Kraje nie są przygotowane na cyberzagrożenia

Wybory w coraz większym stopniu zależą od nowoczesnych technologii. Cyberataki stanowią coraz większe zagrożenie dla demokracji – mogą kształtować proces wyborczy czy osłabiać zaufanie obywateli. 

więcej »
Spore wyzwania przed branżą elektroenergetyczną

Branża elektroenergetyczna, nie tylko w naszym kraju, stoi przed dużymi wyzwaniami – są one efektem m.in. polityki środowiskowej prowadzonej przez Unię Europejską oraz rosnących cen energii elektrycznej. Dlatego też firmy działające na tym rynku muszą dostosować swoją ofertę pod kątem zaawansowanych, wysokowydajnych technologii oraz urządzeń i systemów, które w efekcie pozwolą im oraz ich kontrahentom obniżyć zużycie oraz koszty energii.

więcej »
Nowe technologie napędzają energetykę

Główną siłą napędzającą rozwój energetyki są innowacje i nowe technologie. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań pochodzących z różnorodnych sektorów rynku pozwala tej branży m.in. na zwiększenie konkurencyjności, uzyskiwanie dodatkowych źródeł przychodu, optymalizację kosztów czy podnoszenie jakości produktów i usług. 

więcej »
Na korzyści z robotyzacji warto poczekać

Wdrażanie automatyzacji nie przychodzi łatwo polskim przedsiębiorstwom. Najwięcej, bo 36% z nich deklaruje, że w organizacjach pilotażowo pracuje zaledwie od 1 do 10 robotów. Te dane zaskakują, ponieważ aż 66% liderów polskich firm uważa, że ich przedsiębiorstwa dysponują zasobami ludzkimi i umiejętnościami pozwalającymi na zwiększanie poziomu automatyzacji. 

więcej »
Czy Big Data ma sens w małych firmach?

W Europie tylko 12% małych i średnich firm korzystało z Big Data w 2018 r. Natomiast w Polsce duże zbiory danych analizowało jedynie 8% przedsiębiorców. Barierę dla firm stanowi m.in. określenie jakich informacji potrzebują i w jaki sposób mogą na nich skorzystać, a także stworzenie planu działania oraz zarządzanie danymi. Czy zatem Big Data w małych firmach w ogóle ma sens?

więcej »
Użycie sieci 5G spowoduje wzrost zużycia energii

Ciągłe wdrażenie sieci 5G ma ogromne znaczenie dla branży telekomunikacyjnej. Ankietowani przez Vertiv optymistycznie oceniają perspektywy biznesowe niesione przez tę technologię. Jednak jednocześnie trzeba mieć na uwadze ryzyko, że korzyści finansowe płynące z możliwości, jakie daje 5G, mogą być ograniczone przez niekontrolowane zużycie energii.

więcej »
Wpływ automatyzacji na rynek pracy

Automatyzacja wkracza do coraz większej liczby branż. Obecnie mamy z nią do czynienia nie tylko w sektorze przemysłowym, ale również w finansach, czy marketingu. Jednak czy nowe technologie mogą zastąpić człowieka w pracy? Jak wynika z raportu ADP „Workforce View in Europe 2019” aż 74% polskich pracowników sądzi, że nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny.

więcej »