Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

Cyberustawa młodszą siostrą RODO

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadza nowe wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji, zarządzania ryzykiem i zgłaszania incydentów przez firmy realizujące kluczowe dla państwa działania, takie jak dostarczanie energii czy ochrona zdrowia. Obejmuje także podmioty dostarczające usługi cyfrowe. Jej przepisy odzwierciedlają unijne prawo mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terenie UE. W praktyce mają pomóc zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wdrożenie w organizacji cyberustawy można połączyć z procesem dostosowania do RODO.

więcej »
Pierwszy robot współpracujący został sprzedany 10 lat temu

W grudniu 2008 roku Linatex, duński dostawca produktów z gumy i tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych, kupił od Universal Robots ramię robotyczne UR5, aby zautomatyzować obsługę maszyn CNC. Linatex zrobił wówczas coś niewyobrażalnego – postawił robota obok pracowników, bez klatki bezpieczeństwa, która była wówczas normą dla robotów przemysłowych.

więcej »
W transporcie cyfryzacja optymalizuje koszty

Jak podaje Eurostat, w 2017 roku Polska miała największy udział w drogowym transporcie towarów w UE. Z kolei z badań TomTom Telematics wynika, że zaledwie 13% polskich firm z sektora TSL (transport, spedycja, logistyka) wykorzystuje systemy wspierające zarządzanie flotą.

więcej »
Czynniki, które spowalniają cyfrową rewolucję

W przedsiębiorstwach wykorzystujących technologie Przemysłu 4.0 dane zbierane w czasie rzeczywistym z systemów, czujników i maszyn są wykorzystywane do inteligentnego i bardziej efektywnego kierowania działaniem organizacji. Jak wynika z globalnego badania firmy doradczej Deloitte „Paradoks Przemysłu 4.0. Pokonywanie przeciwności na drodze przekształceń cyfrowych” dla ponad połowy ankietowanych głównym celem inwestycji w transformację cyfrową jest ulepszenie trwających już procesów.

więcej »
W krajach rozwiniętych już 37 proc. aplikacji działa w chmurze

Pośród wszystkich systemów IT wykorzystywanych przez firmy i instytucje w USA aż 45 proc. zostało zbudowanych od podstaw lub przebudowanych do działania w chmurze. Adaptacja chmury postępuje bardzo szybko także w takich krajach, jak Australia (38 proc.), Japonia oraz Singapur (po 37 proc.). Wskaźniki dla krajów europejskich są nieco niższe – w Niemczech i Wielkiej Brytanii w środowisku chmury działa ok. 31 proc. aplikacji. Średnia dla wszystkich tych 6 krajów to 37 proc. - to wnioski z badań Longitude Research i Ovum, zrealizowanych na zlecenie firmy Pivotal Software.

więcej »
Ericsson Mobility Report - 5G urośnie bardzo szybko

Szacuje się, że do końca 2024 roku zasięg 5G pokryje ponad 40% globalnej populacji, a ulepszony mobilny internet szerokopasmowy osiągnie poziom 1,5 miliarda abonamentów. Sprawi to, że, zgodnie z najnowszą edycją Ericsson Mobility Report, 5G będzie najszybszą generacją technologii komórkowej, która zostanie wdrożona w skali globalnej.

więcej »
Niemieckie firmy nie wykorzystują potencjału cyfryzacji

Zaledwie jedna trzecia niemieckich firm przemysłowych, które wzięły udział w badaniu, opiera swoją działalność na cyfrowym modelu biznesowym, a 70% organizacji uważa taki model za decydujący o ich przyszłym sukcesie. Dane te pochodzą z badania przeprowadzonego przez International Data Corporation (IDC), zatytułowanego "Jak wykorzystać możliwości cyfryzacji dzięki nowym modelom biznesowym i nowym partnerstwom". Badanie to zostało przeprowadzone na zlecenie Dassault Systèmes i zaprezentowane podczas Forum 3DEXPERIENCE w Getyndze.

więcej »
Automatyzacja przynosi korzyści

Firmy zaczynają dostrzegać, że korzyści z robotyki i automatyzacji to nie tylko oszczędności. Prawie 40% menedżerów wskazuje zwiększenie produktywności jako główny cel wdrażania robotyzacji procesów biznesowych.

więcej »
Połowa firm korzysta z nielegalnego oprogramowania

Blisko połowa używanego w Polsce oprogramowania jest wykorzystywana nielegalnie, bez odpowiednich licencji. To naraża firmy na milionowe kary finansowe, a także na ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem. Z danych BSA, międzynarodowej organizacji zrzeszającej producentów oprogramowania komputerowego, wynika, że w globalnej skali zainfekowane oprogramowanie bez licencji kosztuje firmy prawie 359 mld dol. rocznie. Eksperci podkreślają, że profesjonalne zarządzanie zasobami informatycznymi i licencjami do oprogramowania jest fundamentem cyberbezpieczeństwa.

więcej »
Dwucyfrowe wzrosty zastosowania przemysłowego internetu rzeczy w ciągu roku

30-procentowy wzrost zastosowania internetu rzeczy (IoT) w zakresie zarządzania wydajnością zasobów, 10-procentowy wzrost zastosowania IoT w zakresie monitorowania sprzętu klientów - wynika z raportu przygotowanego przez firmę IFS.

więcej »
Liczba inteligentnych przedsiębiorstw podwoiła się od 2017 Roku

Firma Zebra Technologies Corporation, przedstawiła wyniki badania „Indeks Inteligentnych Przedsiębiorstw”. Jest to globalna analiza mierząca, na jakim etapie znajdują się firmy na drodze do „inteligentnego przedsiębiorstwa”. Pojęcie to oznacza podmiot, który łączy świat fizyczny i cyfrowy, wdrażając innowacyjne rozwiązania na podstawie wniosków wyciąganych w czasie rzeczywistym.

więcej »
Skuteczne firewalle

Firewalle nowej generacji SonicWall, producenta rozwiązań w obszarze cyberbezpieczeństwa, otrzymały ocenę „Rekomendowane” w teście przeprowadzonym przez niezależną organizację badawczą zajmującą się bezpieczeństwem NSS Labs. Celem testów było wskazanie najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych kosztowo rozwiązań na rynku firewalli w celu ułatwienia przedsiębiorstwom inwestującym w bezpieczeństwo IT podjęcia świadomych decyzji zakupowych.

więcej »