Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

Digitalizacja trendem nr 1 w motoryzacji

Kluczowym trendem w branży motoryzacyjnej do 2030 r. będzie zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacja – wynika z badania firmy doradczej KPMG przeprowadzonego wśród ponad 3 tys. przedstawicieli kadry menedżerskiej z firm motoryzacyjnych. Blisko 70% respondentów uważa, że do 2030 r. mniej niż 5% samochodów będzie produkowanych w Europie Zachodniej. Jednocześnie aż 3 na 4 menedżerów z branży jest zdania, że rodzime surowce są faktycznym motorem napędowym preferowanej w danym kraju technologii układu napędowego.

więcej »
Bezpieczna praca elektryka

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

więcej »
Największe cyberataki i miliardy dolarów strat

Najwyższe straty spowodowane przez cyberatak wyniosły 10 mld dolarów. W największym ataku skierowanym przeciwko jednej firmie skradziono dane miliarda użytkowników. Metody hakerów wciąż się zmieniają – od ransomware, przez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Natężenie i skala incydentów nie słabnie, a na celowniku są już nie tylko komputery, ale też smartfony, telewizory, a nawet samochody. Oto siedem przykładów cyberataków z ostatnich lat, które szczególnie zapamiętamy.

więcej »
Rekordowy rok pod względem inwestycji w startupy

W 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld USD – aż o 46% więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy preferują coraz bardziej rozwinięte spółki – spadła liczba transakcji, jednak znacząco wzrosła mediana wartości inwestycji w pojedyncze spółki – wynika z raportu firmy KPMG International pt. „Venture Pulse Q4 2018. Global analysis of venture funding”.

więcej »
Trendy, które zmienią produkcję, zarządzanie i zużycie energii

Big Data, Blockchain, Internet Rzeczy, Smart City oraz OZE – to trendy, które zdominują 2019 rok i nadadzą ton zmianom w dziedzinie produkcji, zarządzania i optymalizacji zużycia energii. Ubiegły rok stał bardzo mocno pod znakiem dyskusji i działań poświęconym rozwiązaniu realnego problemu zmian klimatycznych. Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu mniejszego niż 2°C, który pozwoli nam uniknąć poważnej katastrofy ekologicznej.

więcej »
Spada liczba sprzedanych smartfonów

Kurczy się światowy rynek smartfonów. Jak podaje firma analityczna Strategy Analytics w 2018 roku odnotowano spadek sprzedaży tych urządzeń o pięć procent

więcej »
Bezpieczeństwo danych w MŚP – mit czy prawda?

Prawie 2/3 małych i średnich firm upada w ciągu 6 miesięcy od ataku hakerskiego lub wycieku danych. Choć to wyniki amerykańskich badań, obrazują problemy, z jakim zmagają się przedsiębiorstwa i instytucje na całym świecie (w tym w Polsce). Co warto wiedzieć o bezpieczeństwie danych i zarządzaniu nimi, by z powodzeniem mierzyć się z licznymi zagrożeniami?

więcej »
Popyt na chmurę 5-krotnie większy, niż przewidywano 

Okazuje się, że prognozy dotyczące cloud computingu sprzed kilku lat były zbyt ostrożne. Jeszcze w 2013 r. szacowano, że na koniec ubiegłego roku wartość globalnego rynku chmury osiągnie poziom 32,5 mld dolarów. Tymczasem była ona aż 5-krotnie wyższa.  

więcej »
Ten years challenge – Jak zmieniła się Sieć przez dekadę

Z danych firmy Cisco wynika, że w tym roku średni miesięczny ruch w Sieci wyniesie 201 Eksabajtów. Oznacza to, ze w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł on trzynastokrotnie. Wszystko to sprawił postęp technologiczny - ceny urządzeń mobilnych znacznie spadły i są one obecnie powszechnie dostępne.

więcej »
Sieci 5G zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną

Rozwój sieci opartych na 5G znacznie zwiększy zapotrzebowanie operatorów na energie elektryczną. Już dziś są oni wielkimi odbiorcami prądu. Dlatego też niektóre firmy branży telekomunikacyjnej stawiają na odnawialne źródła energii.

więcej »
Oświetlenie profesjonalne: 5 wiodących trendów

Cyfryzacja i nacisk na energooszczędność to najpopularniejsze trendy, które można zauważyć w branżach proponujących rozwiązania instalacyjne dla obiektów komercyjnych. W sektorze oświetlenia zauważalny jest intensywny rozwój zarówno produktów w technologii LED, jak i automatyzacja oferowanych usług.

więcej »
Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?

Wraz z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw na znaczeniu zyskuje zjawisko BYOD, czyli Bring Your Own Device. Polega na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. Zjawisko dotyczy już 87% organizacji i może narażać je na cyberzagrożenia.

więcej »