Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

W jaki sposób technologia 5G zmieni świat?

Przeciętny użytkownik smartfona sięga po niego około 100 razy w ciągu dnia. Te dane pokazują, że współczesny człowiek nie jest w stanie na długo odłączyć się od internetowej rzeczywistości. Technologia 5G, gwarantująca szybszy mobilny transfer danych, ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ich wymianę. 

więcej »
IEO: Średniookresowa prognoza cen energii elektrycznej

Bieżące zjawiska w otoczeniu energetyki i trendy cenowe są niepokojące. Jednak bardzo ciężko jest je przewidzieć. Wskazują na konieczność odejścia od analiz statystycznych wyników historycznych i ekstrapolacji dotychczasowych trendów w stronę modelu kosztowego opierającego się na technicznych, ekonomicznych i politycznych założeniach.

więcej »
Raport Vertiv: wyzwania związane z wykorzystaniem sieci 5G w telekomunikacji

Aż 70% firm telekomunikacyjnych jest zdania, że perspektywy biznesowe związane z wdrożeniem sieci 5G jako bardzo pozytywne – tak wynika z badania 451 Research, które wykonane zostały na zlecenie firmy Vertiv. Jest to efekt przekonania, że możliwości 5G zwiększą różnorodność usług i szybkość transmisji danych w odpowiedzi na popyt na szerokopasmowe usługi internetowe. 

więcej »
Podwyżka cen prądu powoduje rozwój rynku LED

Na terenie całego kraju, jak szacuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, znajduje się ponad 3,3 mln opraw oświetleniowych. Zużywają one 1500 GWh energii. Niestety, większość z nich to przestarzałe technologie – lampy sodowe i rtęciowe, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, za którą opłaty ponoszą wszyscy polscy podatnicy. 

więcej »
Raport F-Secure: Ponad 80% sektora finansowego wykryło cyberatak w ostatnim roku

81% przedsiębiorstw z branży finansowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykryło cyberatak, którego padły ofiarą, a 26% odkryło ich więcej niż 5 (w porównaniu z odpowiednio 68% i 16% w pozostałych sektorach).

więcej »
Hurtownie elektrotechniczne: W stronę e-commerce i nowych trendów

Hurtownie elektrotechniczne korzystają z niezłej koniunktury, jaka utrzymuje się w polskim przemyśle, w tym również w branży elektrotechnicznej. Dystrybutorzy mogą liczyć na utrzymujące się duże zapotrzebowanie ze strony różnych gałęzi przemysłowych, w tym m.in. budowlano-montażowej, motoryzacji czy maszynówki, które już tradycyjnie należą do największych odbiorców produktów elektrotechnicznych.

więcej »
Czy polskie MŚP są przygotowane na chmurę?

Zaledwie 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 r. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa, a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Małym firmom często brakuje wiedzy jak w pełni wykorzystać możliwości rozwiązań chmurowych. Ich wdrożenie planuje jedynie 23% MŚP.

więcej »
Przemysł 4.0 w Polsce: widoczny brak strategii i liderów

Polskie przedsiębiorstwa są na początku drogi ku Gospodarce 4.0. Innowacyjność i stopień zaawansowania procesów są niskie, a plan wskazujący wizję i cele działań ma zaledwie 14% przedsiębiorstw. Badanie „W drodze ku Gospodarce 4.0” pokazuje, że firmom brakuje nie tylko strategii działania, ale także liderów transformacji. 

więcej »
Jak zmienią się ceny energii elektrycznej do 2040 r.?

Zespół Instytutu Energetyki Odnawialnej opracował już kolejną prognozę cen energii elektrycznej z polskiego systemu elektroenergetycznego. Model opiera się na założeniach najnowszego projektu polityki energetycznej, uszczegółowionego w projekcie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu.

więcej »
Jak zmienia się rynek fotowoltaiki w Polsce?

Sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie. Rynek fotowoltaiczny w Polsce ma olbrzymi, ale dotąd wysoce niewykorzystany potencjał rozwoju. Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował siódmą już edycję raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów.

więcej »
Grodno prognozuje wzrost przychodów w roku obrotowym 2018/19

Spółka Grodno przedstawiła szacunkowe wyniki za rok obrotowy zakończony 31 marca 2019 r., wykazując 489,4 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 8,2 mln zł zysku netto.

więcej »
Polski przemysł potrzebuje elastycznej automatyzacji

Większość krajowych przedsiębiorców jest zapewne przekonana o korzyściach, jakie może przynieść prawidłowo przeprowadzona automatyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych. Poza przemysłem motoryzacyjnym oraz nielicznymi innymi branżami nie przełożyło się to dotychczas na znaczący wzrost inwestycji w tym kierunku. Część przedsiębiorców zainteresowała się automatyką przemysłową, ale przeważnie sprowadziło się to do zakupu jednego lub kilku automatów obróbkowych, zaś automatyzacja całej linii wytwórczej zdarzała się relatywnie rzadko.

więcej »
Do 2025 roku liczba serwerowni wzrośnie o 226%

Według wyników badania Data Center 2025: Closer to the edge ponad połowa (53%) ankietowanych firm, które już korzystają z technologii edge computingu albo planują to do 2025 r., spodziewa się, że liczba ich serwerowni wzrośnie o co najmniej 100%, a 20% spodziewa się wzrostu czterokrotnego lub większego. Łącznie liczba takich placówek ma wzrosnąć o 226% do połowy przyszłej dekady.

więcej »
Stan zaawansowania projektów wiatrowych w Polsce

Obecnie ważne warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej posiada 570 projektów wiatrowych o łącznej mocy przyłączeniowej ponad 8 GW. Wśród nich około 90% ma już zawarte umowy przyłączeniowe z Operatorami Sieci Dystrybucyjnych lub Operatorem Sieci Przesyłowej.

 

więcej »
SAP: badanie emocji i danych przyszłością biznesu

Według danych SAP Customer Experience Polacy rzadko wybaczają słabą obslugę klienta. Aż 73% osób porzuca marki, które reagują zbyt wolno na zapytania, a blisko co druga – te, które powtarzają stale te same błędy. O sukcesie firm coraz częściej decyduje więc sprawne zarządzanie doświadczeniami klientów.

więcej »
Avnet podaje wyniki finansowe za pierwszy kwartał w roku 2019

Ekosystem Avnet nadal przyczynia się do zmian i transformacji. W podanym raporcie pierwszego kwartału w 2019 r. odnotowano znaczący wzrost m.in. sprzedaży, która wzrosła o 1,2% w porównaniu z okresem ubiegłego roku.

więcej »
Projekty elektroniczne coraz łatwiejsze do wdrożenia

Osoby odpowiedzialne za zakup komponentów elektronicznych do projektów, rozwiązań, produkcji czy konserwacji stoją dzisiaj przed sporym wyzwaniem. Dlatego reichelt elektronik przeprowadził badanie wśród 500 pracowników z branż projektowania oprogramowania, technologii, rozwoju, programowania, IT i zakupów.

więcej »