Deutsch Version english version

 

Raporty branżowe

IFS liderem dzięki funkcjonalności EAM

IFS, czyli globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, poinformował, że dzięki oferowanym rozbudowanym możliwościom w zakresie zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa został uznany za lidera w raporcie IDC MarketScape.

więcej »
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Według najnowszych danych firmy analitycznej IDC, światowe przychody rynku serwerów w IV kwartale 2018 r. wzrosły o 12,6% w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. W sumie wyniosły one 23,6 mld dolarów.

więcej »
Przemysł 4.0 czyli jak pogodzić automatyzację z pracą ludzi

Od 2000 roku gwałtownie przyspieszył postęp technologiczny. Niecałe dziesięć lat później pojawiła się koncepcja Przemysłu 4.0. Ma ona na celu jak najbardziej efektywną integrację pracy człowieka i maszyny. Idea ta wciąż się rozwija. Takiego postępu nie da się zatrzymać… ale czy ma on swoje konsekwencje? Przede wszystkim zaczęły padać pytania, gdzie w tym wszystkim znajdą swoje miejsce pracownicy. Specjaliści twierdzą, że technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić pracy ludzkich rąk i umysłów.

więcej »
Czy małe i średnie firmy nadążą za cyfrową transformacją

Główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsiębiorstw. Takie wnioski płyną z badania Konica Minolta. Czy mały biznes jest gotowy na cyfrową transformację?

więcej »
Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce w 2018 roku

Rok 2018 był kolejnym z rzędu rokiem prężnego rozwoju fotowoltaiki w Polsce – szczególnie w zakresie mikroinstalacji, w ramach których powstało ich ponad 27 tysięcy o łącznej mocy ponad 160 MWp. To imponujący wynik. Dane zebrane przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV pokazują, jak dynamicznie branża fotowoltaiczna rozwija się we wszystkich sektorach.

więcej »
813 milionów prób cyberataków w pół roku

Według danych firmy F-Secure liczba podjętych prób cyberataków w 2018 roku wzrosła o 32% w stosunku do roku poprzedniego. Ankieta przeprowadzona wśród osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach pokazuje natomiast, że wykrywanie incydentów bezpieczeństwa może wciąż stanowić wyzwanie dla wielu organizacji.

więcej »
Trendy w zarządzaniu budynkami

Wyzwania, które pojawiły się w 2018 roku, sprawiły, że technologie już znane w zarządzaniu budynkami stały się jeszcze bardziej popularne. Zaawansowana automatyka, eko-budynki czy większa dbałość o cyberbezpieczeństwo to najważniejsze trendy, na które zwracaliśmy uwagę w minionym roku.

więcej »
Rozwiązania zabezpieczające dla sieci 5G

Firma Fortinet przedstawiła rozwiązania ochronne dla sieci 5G – w tym technologię Virtual SPU (Security Processing Unit). Dzięki szybszej łączności, ogromnej skali połączeń i nowym możliwościom uzyskiwania przychodów przez przedsiębiorstwa, technologia 5G będzie miała bardzo duży wpływ na transformację cyfrową.

więcej »
Wrocław bada rozwiązania Internetu Rzeczy

Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez miasto Wrocław, Tauron i firmę Ericsson. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce realizowane dla dużego miasta.

więcej »
Pracownicy Rittal z Haiger gotowi na Przemysł 4.0

Według popularnego przesądu digitalizacja w kontekście miejsc pracy nie jest korzystna. Co cyfryzacja tak naprawdę oznacza dla pracowników przedsiębiorstwa, które przechodzi na nowe systemy i całkowicie zmienia proces produkcji? To zależy od wartości firmy. Sprawa jest jednak jasna - nawet w aspekcie automatyzacji przedsiębiorstwa i tak zawsze najważniejsi pozostają ludzie. Dlatego przedsiębiorstwo inwestuje w ofertę kształcenia i doskonalenia zawodowego dla swoich pracowników.

więcej »
Digitalizacja trendem nr 1 w motoryzacji

Kluczowym trendem w branży motoryzacyjnej do 2030 r. będzie zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacja – wynika z badania firmy doradczej KPMG przeprowadzonego wśród ponad 3 tys. przedstawicieli kadry menedżerskiej z firm motoryzacyjnych. Blisko 70% respondentów uważa, że do 2030 r. mniej niż 5% samochodów będzie produkowanych w Europie Zachodniej. Jednocześnie aż 3 na 4 menedżerów z branży jest zdania, że rodzime surowce są faktycznym motorem napędowym preferowanej w danym kraju technologii układu napędowego.

więcej »
Bezpieczna praca elektryka

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

więcej »
Największe cyberataki i miliardy dolarów strat

Najwyższe straty spowodowane przez cyberatak wyniosły 10 mld dolarów. W największym ataku skierowanym przeciwko jednej firmie skradziono dane miliarda użytkowników. Metody hakerów wciąż się zmieniają – od ransomware, przez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Natężenie i skala incydentów nie słabnie, a na celowniku są już nie tylko komputery, ale też smartfony, telewizory, a nawet samochody. Oto siedem przykładów cyberataków z ostatnich lat, które szczególnie zapamiętamy.

więcej »
Rekordowy rok pod względem inwestycji w startupy

W 2018 r. fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld USD – aż o 46% więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy preferują coraz bardziej rozwinięte spółki – spadła liczba transakcji, jednak znacząco wzrosła mediana wartości inwestycji w pojedyncze spółki – wynika z raportu firmy KPMG International pt. „Venture Pulse Q4 2018. Global analysis of venture funding”.

więcej »
Trendy, które zmienią produkcję, zarządzanie i zużycie energii

Big Data, Blockchain, Internet Rzeczy, Smart City oraz OZE – to trendy, które zdominują 2019 rok i nadadzą ton zmianom w dziedzinie produkcji, zarządzania i optymalizacji zużycia energii. Ubiegły rok stał bardzo mocno pod znakiem dyskusji i działań poświęconym rozwiązaniu realnego problemu zmian klimatycznych. Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu mniejszego niż 2°C, który pozwoli nam uniknąć poważnej katastrofy ekologicznej.

więcej »
Spada liczba sprzedanych smartfonów

Kurczy się światowy rynek smartfonów. Jak podaje firma analityczna Strategy Analytics w 2018 roku odnotowano spadek sprzedaży tych urządzeń o pięć procent

więcej »
Bezpieczeństwo danych w MŚP – mit czy prawda?

Prawie 2/3 małych i średnich firm upada w ciągu 6 miesięcy od ataku hakerskiego lub wycieku danych. Choć to wyniki amerykańskich badań, obrazują problemy, z jakim zmagają się przedsiębiorstwa i instytucje na całym świecie (w tym w Polsce). Co warto wiedzieć o bezpieczeństwie danych i zarządzaniu nimi, by z powodzeniem mierzyć się z licznymi zagrożeniami?

więcej »