Ethernetowe sieci przemysłowe coraz szerzej stosowane są w automatyzacji produkcji oraz w zarządzaniu i monitorowaniu parametrów wielu urządzeń znajdujących się na małej przestrzeni gdzie stosowanie zbyt wielu urządzeń bezprzewodowych może być kłopotliwe.

Coraz więcej urządzeń, takich jak: listwy zasilające PDU, klimatyzatory szaf sterowniczych, wymienniki powietrze-woda można podpiąć do sieci ethernetowej dzięki czemu możemy nimi zdalnie zarządzań i monitorować parametry środowiskowe w czasie rzeczywistym. Zdalne zarządzanie usprawnia nie tylko procesy produkcyjne i pozwala na zwiększenie wydajności zakładu, ale także pozwala na obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie żywotności urządzeń.

Wybór urządzeń uzależniony jest od potrzeb danego przedsiębiorstwa i trudno wskazać jednoznacznie, które są najczęściej zamawiane i wdrażane, gdyż jest to też uzależnione od specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej.

Wszystko wskazuje na to, że będą służyć również do sterowania i zarządzania zaawansowanymi procesami w firmach produkcyjnych. Będą pełnić również funkcję monitorowania, a to kolejny atut i tym samym korzyść dla zakładów, które potrzebować będą sprawnych technologii pozwalających rozwiązać szereg problemów. Reasumują, przyszłość może pokazać, że sieci ethernetowe nie będą już służyły jak do niedawna tylko w celu przesyłania danych, a to niewątpliwie daje nadzieję na lepszą efektywność pracy.

Uniwersalność standardu ethernetowego pozwala na stosowanie wielu urządzeń różnych producentów