Stworzone wspólnie przez naukowców z australijskiego Macquarie University Photonics Research Center oraz Uniwersytetu Hokkaido i Fujikura włókno światłowodowe ma grubość ludzkiego włosa i jest w stanie dokonać transmisji danych z prędkością 12 petabitów (1 Pb = 1000 Tb) na sekundę, tj. 12 razy szybciej niż w przypadku rozwiązania oferowanego przez australijski rządowy program NBN.

Wprawdzie prace nad ultraszybkim połączeniem światłowodowym prowadzone są przez różne zespoły naukowców, to jednak dotychczasowe rozwiązania bazują na grubych włóknach, które są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane zginaniem czy ciągnięciem.

4-rdzeniowe, 3-modułowe włókno opracowane przez Hokkaido University i Fujikura ma prawie taką samą szerokość jak istniejące standardowe światłowody, ale może przesyłać 12 razy więcej danych na sekundę. Jego węższa średnica oznacza, że ​​jest mniej podatna na uszkodzenia i może być łatwo okablowana i połączona przy użyciu istniejącego sprzętu, co powoduje znaczne oszczędności w stosunku do innych rodzajów włókien.

Nowy typ światłowodu mógłby znaleźć zastosowanie w przesyłaniu danych pomiędzy centrami danych, sieciami metropolitalnymi lub podmorskimi kablami komunikacyjnymi, z możliwością płynnego dostosowania ruchu do dużych zbiorów danych i usług 5G.

Źródło: mq.edu.au