Novatek i Techno

Podstawowym elementem każdego z systemów jest słup łączący poszczególne moduły. Zapewnia on sztywność całej konstrukcji dzięki trwałemu połączeniu podstawy ze słupem. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu jak i również zapewnia prostotę i uniwersalność podczas samego procesu montażu wygrodzenia. Unikamy zbędnego łączenia podstaw ze słupami, poziomowania oraz okresowej kontroli śrub mocujących.

System wygrodzeń Novatek został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu go do zabezpieczenia stref niebezpiecznych wymagających wysokiej odporności uderzeniowej. Jego największą zaletą jest duża widoczność wydzielonego obszaru dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów wygrodzenia. Osłony siatkowe wykonane są z ocynkowanego drutu o średnicy 3 mm, tworząc zestandaryzowane moduły paneli o zewnętrznych wymiarach oczek 32x 67mm. Siatka wygrodzenia pokryta jest czarną, odporną na uszkodzenia mechaniczne, farbą o kolorze RAL9005. Zastosowanie tego konkretnego koloru gwarantuje optymalną widoczność wygrodzonych przestrzeni. W zależności od zastosowanego systemu, wygrodzenia mają wysokość od 950 aż do 3910mm. Na życzenie klienta producent wykonuje również panele o niestandardowych kształtach i wymiarach według indywidualnego projektu. Ponadto poszczególne moduły wygrodzeń mogą być wypełnione nie tylko siatką, ale również stanowić połączenie dwóch różnych materiałów takich jak aluminium czy PVC. Takie rozwiązania spotyka się w różnorodnych aplikacjach m.in. podczas operacji toczenia bądź spawania, gdzie w trakcie procesu produkcji powstają liczne wióry bądź inne płynne gorące odpryski mogące wydostać się poza strefę zabezpieczoną, dokonując niezamierzonych zniszczeń.

W celu zapewnienia optymalizacji czasu montażu wygrodzeń producent zapewnia zestaw trzech pomocniczych uchwytów, które pozwalają w kilku prostych krokach złożyć całą konstrukcję- nawet przez jedną osobę. Do montażu wygrodzeń producent posiada pełną ofertę akcesoriów – kotwy, śruby oraz poprzeczki, a także zestawy pozwalające na ustawienie pod kątem kilku modułów paneli względem siebie. Wszystkie elementy mocujące, zgodnie z najnowszą dyrektywą maszynową, muszą pozostać zintegrowane z panelami wygrodzenia, nawet podczas demontażu osłon w celach konserwacyjnych. Poprawność w tej kwestii zapewniona jest przez specjalny system mocowań zaprojektowany przez producenta, który nie pozwala, aby elementy mocujące zostały całkowicie zdemontowane z paneli. W wielu aplikacjach przemysłowych dopuszcza się możliwość incydentalnego dostępu do strefy niebezpiecznej przez osoby serwisujące lub obsługujące maszyny w strefie niebezpiecznej. Możliwość takiego dostępu jest zagwarantowana również poprzez szereg drzwi zarówno w wersji uchylnej, jak i przesuwnej.

Druga seria wygrodzeń – Techno, charakteryzuje się brakiem ramki okalającej siatkę. Jest ona dzięki temu bardzo łatwa w modyfikacji, aby dopasować się do potrzeb wygrodzenia danej linii. Pozwala to za spore oszczędności przy zakupie i montażu. Siatka posiada ten sam rozmiar oczek jak seria Novatek. Pozwala nam to na jej montaż w odległości minimalnej 200mm od strefy niebezpiecznej. Przetłoczenia poprzeczne mocno usztywniają panele i sprawiają, iż są one bardzo odporne na uderzenia. Wszystkie rodzaje wygrodzeń spełniają normę EN ISO 14120 dotyczącą wytrzymałości uderzeniowej. Seria Techno dostępna jest w dwóch wersjach wysokości standardowych wysokości: 2m oraz 2,5m. Podstawowy kolor tego rozwiązania to RAL 1003, ale za dodatkową opłatą producent może przygotować wygrodzenie w dowolny kolorze z palety RAL. Producent opracował pełną gamę dedykowanych rozwiązań w zakresie dostępu. Jedno- bądź dwuskrzydłowych systemów drzwiowych. Uchylnych oraz przesuwnych: na szynie po ziemi, na szynie podwieszanej, z prowadnicą montowaną wzdłuż wygrodzenia lub rozwiązania teleskopowe.

Systemy ryglowania drzwi P-Kube

Zastosowanie samych drzwi nie rozwiązuje w pełni kwestii dostępu do strefy niebezpiecznej. Taki dostęp powinien być zapewniony jedynie uprawnionym do tego osobom. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania w postaci klamek bezpieczeństwa oraz wyłączników bezpieczeństwa z solenoidem firmy Pizzato, czyli innymi słowy – systemy ryglowania do zabezpieczenia wejścia do strefy niebezpiecznej.

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest system bezpiecznej klamki z serii P-Kube z najnowszym wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie serii NG. Elektrorygiel wyposażony jest w elektroniczny system wykrywania elementu aktywującego oparty na technologii RFID o wysokim stopniu kodowania. Każdy element aktywujący ma inny unikalny kod, co zapobiega możliwości manipulowania z wykorzystaniem innego aktywatora z tej samej serii i tym samym spełnia wymagania najnowszych norm dotyczących monitorowania położenia osłony/drzwi wg normy EN ISO 14119. Dzięki temu zastowanie tylko jednego wyłącznika w układzie maszyny zapewnia bezpieczeństwo na poziomie Ple i SIL3.

Ponadto, wyłączniki mogą być połączone szeregowo w maksymalnej ilości do 32 sztuk, utrzymując najwyższy poziom bezpieczeństwa Ple i SIL 3. Elektrorygle zamontowane na wygrodzeniach przemysłowych opcjonalnie mogą być wyposażone w przycisk typu anty-panic, który wychodzi z głowicy elektrorygla i znajduje się w strefie niebezpiecznej. W przypadku nieumyślnego zamknięcia operatora lub serwisanta wewnątrz strefy może on nacisnąć przycisk i natychmiast odblokować elektrorygiel wydostając się na zewnątrz strefy. Firma Pizzato przewidziała również możliwość umieszczenia dwóch przycisków oraz dodatkowego wyłącznika E-Stop na obudowie elektrorygla serii NG. Dzięki dodatkowej funkcjonalności, jaką jest wejście EDM w samym elektroryglu, możemy kontrolować styczniki wykonawcze przekaźników.

Wyłączniki bezpieczeństwa uzyskały pozytywny wynik podczas testów na stopień ochrony IP69K i dzięki temu mogą być stosowane w maszynach, które czyszczone są strumieniem wody o wysokim ciśnieniu i temperaturze. Zastosowany system bezpiecznej klamki z wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie gwarantuje siłę trzymania równą 9750 N. Jest to jeden z najwyższych wartości dostępnych obecnie na rynku, dzięki temu urządzenie to nadaje się do zastosowania w ciężkich i trudnych warunkach pracy.

Wyrodzenia przemysłowe firmy Protec stanowią właściwe rozwiązanie do zabezpieczenia stref niebezpiecznych zarówno o małej, jak i dużej powierzchni. Wspomagane przez inne, dodatkowe, elementy zabezpieczające jak elektrorygle firmy Pizzato zapewniają gwarancję bezpiecznej pracy osób w sąsiedztwie z maszynami. Autoryzowanym przedstawicielem firm Protec oraz Pizzato w Polsce jest firmy INSTOM z Łodzi.

Źródło: INSTOM