Finanse

Kradzieże tożsamości i wyłudzenia kredytów przy pomocy skradzionych dokumentów lub danych do logowania to najczęstsze oszustwa w sektorze finansowym. Z pomocą przychodzi im sztuczna inteligencja, która pozwala na automatyczną prewencję oszustw finansowych. W regionie EMEA ponad połowa instytucji finansowych planuje w kolejnych trzech latach inwestycje w rozwiązania oparte na AI.

Dystrybucja w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. przyłączyła do sieci energetycznej 14,5 tys. odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 158 MW. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nowe technologie zajmują coraz ważniejsze miejsce w sektorze finansowym, zwłaszcza sztuczna inteligencja, która wspiera zarządzanie ryzykiem kredytowym. BIK testuje tę technologię przy tworzeniu profili kredytowych klientów, wykorzystując dane pochodzące zarówno z banków, jak również od ubezpieczycieli i firm telekomunikacyjnych.

Wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego może zrewolucjonizować sektor finansowy. Banki coraz śmielej inwestują w systemy chmurowe oraz aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy dużych zasobów informacji. Dzięki nim mogą przeprowadzać dokładniejsze prognozy finansowe.

Tauron uzyskał kolejne środki unijne na budowę i modernizację sieci średniego i niskiego napięcia. Głównym celem realizowanych projektów będzie budowa i modernizacja sieci elektroenergetycznej.. W sumie w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 spółka na realizację inwestycji pozyskała dotace w wysokości ponad 195 mln zł.

Ceny energii, które rosną powodują, że zaopatrzenie przedsiębiorców w dostateczną ilość prądu będzie coraz trudniejsze i mniej opłacalne. Dobrym wyjściem jest zainwestowanie np. w panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika to przyszłościowa metoda przetwarzania energii z promieniowania słonecznego.

Zostały podpisane kolejne umowy o dofinansowanie ze środków UE w ramach poddziałania "Wspieranie projektów dotyczących budowy oraz przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii z OZE" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wysiłki Google na rzecz zrównoważonego rozwoju zrobiły duży krok naprzód - firma poinformowała, że wyda rekordową kwotę 2 miliardów dolarów na budowę infrastruktury energii odnawialnej. Umowa obejmuje zakup energii z 720 MW farm słonecznych w trzech stanach w USA, 125 MW w Chile, Ameryce Południowej i 793 MW energii odnawialnej zakupionej w krajach europejskich, w tym w Finlandii, Szwecji, Belgii i Danii.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przeznaczy 30 milionów złotych na wsparcie przedsiębiorców oraz innych instytucji w transformacji przemysłowej. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej, które w sposób ustandaryzowany będą wspierać przedsiębiorców w transformacji cyfrowej.

Polska branża ICT wypracowuje zbyt mały udział w PKB i notuje zbyt małe wzrosty, by rodzima gospodarka mogła stać się liczącą w obliczu odbywającej się czwartej rewolucji przemysłowej – twierdzą twórcy raportu „Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Sugerują 12 rozwiązań mogących poprawić sytuację. To m.in. wsparcie w postaci zamówień rodzimych rozwiązań przez stronę rządową.

Rynek finansowy to dzisiaj przedewszystkim oczekiwania klientów, zwłaszcza młodych, którzy przywykli do usług finansowych dostępnych w telefonie, od ręki. Dlatego branża zmierza w kierunku finansów autonomicznych, które nie będą wymagać angażowania klienta w proces decyzyjny ani poszczególne kroki wymagane do tego, by otrzymać produkt finansowy. Kołem zamachowym tej zmiany są technologie, takie jak sztuczna inteligencja.

W ramach programu Sokół, stworzonego dla wspierania eko-innowacyjności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dotację firmie Mielec Diesel Gaz na realizację projektu pt. „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”. Dofinansowanie z NFOŚiGW pokryje ponad 70% kosztów całkowitych tego nowatorskiego przedsięwzięcia.