Deutsch Version english version

 

Finanse

Sztuczna inteligencja przejmuje usługi na rynku finansowym

Rynek finansowy to dzisiaj przedewszystkim oczekiwania klientów, zwłaszcza młodych, którzy przywykli do usług finansowych dostępnych w telefonie, od ręki. Dlatego branża zmierza w kierunku finansów autonomicznych, które nie będą wymagać angażowania klienta w proces decyzyjny ani poszczególne kroki wymagane do tego, by otrzymać produkt finansowy. Kołem zamachowym tej zmiany są technologie, takie jak sztuczna inteligencja.

więcej »
Dotacja na nowatorski system zarządzania energią

W ramach programu Sokół, stworzonego dla wspierania eko-innowacyjności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dotację firmie Mielec Diesel Gaz na realizację projektu pt. „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”. Dofinansowanie z NFOŚiGW pokryje ponad 70% kosztów całkowitych tego nowatorskiego przedsięwzięcia.

więcej »
Luxon LED na liście Deloitte Technology Fast 50 2018 Central Europe

Luxon LED został wyróżniony już w 2017 roku na liście Deloitte Technology Fast 500 regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W tym roku firma trafiła do grona 50 firm z regionu Europy Środkowej, dzięki 286% wzrostu jaki odnotowała od 2014-2017 roku. W okresie ostatnich 4 lat przychody firmy Luxon LED wzrosły z 5,5 mln PLN do 21,8 mln PLN.

więcej »
PARP dofinansuje wdrażanie innowacji w Polsce wschodniej

Małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski wschodniej mają szanse na dofinansowanie w wysokości nawet 7 mln zł na inwestycje związane z wdrażaniem innowacji. Wnioski o dofinansowanie można składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do końca lipca.

więcej »
Wzrasta zagrożenie oszustw przy płatnościach internetowych

W Polsce jeszcze nie, ale na świecie wzrasta liczba oszustw w handlu internetowym. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zetknęła z tym co piąta firma. Jak wynika z badań EY i Nethone straty mogą być bardzo duże. Najbardziej niebezpieczne są transakcje wykonywane za pomocą kart płatniczych, a te stanowią 10% ogółu.

więcej »
Karty płatnicze z czytnikiem linii papilarnych

Niektórzy eksperci przekonują, że niebawem biometria zastąpi tradycyjne metody tożsamości i stanie się standardem we wszystkich dziedzinach naszego życia. Zastąpi ona kody PIN, hasła, dowody osobiste. Już niebawem na rynku mają się pojawić pierwsze karty płatnicze z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Komisja Europejska rekomenduje wprowadzenie we wszystkich krajach członkowskich biometrycznych dowodów osobistych, które uniemożliwiłyby kradzież tożsamości.  

więcej »
Nawet 2,5 mln euro na grant dla małych i średnich przedsiębiorstw w UE

Na grant w wysokości nawet do 2,5 mln euro mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach programu SME Instrument. O wsparcie mogą walczyć innowacyjne przedsiębiorstwa planujące nie tylko rozwój produktu, lecz także jego promocję oraz rozpoczęcie procesu komercjalizacji. SME Instrument jest częścią programu Horyzont 2020, będącego największym w historii Unii Europejskiej programem dofinansowania innowacji.

więcej »
Grupa Enea kończy I kwartał 2018 r. wzrostem EBITDA i znacznie wyższą produkcją energii

Wstępne wyniki za I kwartał 2018 r. Grupy Enea wskazują na poprawę EBITDA o 5,4% r/r. Wyraźnie widoczne są też efekty zwiększenia mocy wytwórczych Grupy za sprawą uruchomienia nowego bloku o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice oraz przejęcia Elektrowni Połaniec – wytwarzanie energii elektrycznej w I kwartale wzrosło o 68,7% r/r, wynika ze wstępnych danych.

więcej »
PGE opracuje prototyp robota do zadań specjalnych w elektrowni

Grupa PGE pozyskała 27,5 mln zł na realizację innowacyjnych projektów w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego. Granty z NCBR otrzyma 6 projektów rozwijanych na rzecz spółek z Grupy PGE. Jeden z nich polega na budowie robota do inspekcji kotłów energetycznych, w których elektrownie spalają zmielony węgiel.   

więcej »
Wyniki finansowe Grupy ABB w I kwartale 2018 roku

Rok 2018 rozpoczęliśmy od wzrostu zamówień we wszystkich dywizjach, wyższych obrotów i lepszych wyników operacyjnych. Integracja B&R przebiega bez problemów. Starannie przygotowujemy się do integracji biznesu GE Industrial Solutions, która ma nastąpić w II kwartale tego roku – powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Kontynuujemy inwestycje w obszar sprzedaży, badań i rozwoju oraz w ABB Ability, czyli nasze portfolio rozwiązań cyfrowych. ABB przeszła zmianę w ciągu ubiegłego roku, jest sprawniejsza w działaniu i silniejsza jako firma. Dzięki temu możemy w większym stopniu skupić się na naszych klientach i realizacji projektów – dodał Spiesshofer.

więcej »
Cyfryzacja napędza gospodarkę i zwiększa konkurencję

Nie ma branży, w którą nie wkracza cyfryzacja. Transformacja cyfrowa dotyka małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Od handlu i finansów po wielkie przedsiębiorstwa. Jak obliczą eksperci w ciągu ostatnich pięciu lat globalne wydatki na cyfryzację wyniosły 100 mld dolarów.

więcej »
e-Xim IT zadebiutuje na NewConnect

Na rynku NewConnect w drugiej połowie roku zadebiutuje firma e-Xim IT. Działalność firmy obejmuje usługi, w ramach których eksperci Spółki zapewniają całościową implementację rozwiązania w środowisku klienta, począwszy od analiz przedwdrożeniowych oraz konsultacji, poprzez instalację i szkolenia, kończąc na późniejszym, niejednokrotnie wieloletnim, wsparciu i rozwoju.

więcej »