Deutsch Version english version

 

Technologie

Technologia 5G zapewni dom przyszłości

Dom znający wszystkie upodobania swojego właściciela oraz szafa pełna inteligentnych ubrań z funkcją kontroli stanu zdrowia. Brzmi jak wizja przyszłości? Rozwiązania z obszaru inteligentnych domów wprowadzane są już teraz i choć na co dzień się o tym nie myśli, to za ich upowszechnieniem stoi nadchodząca technologia 5G.

więcej »
Predictive Maintenance Cloud Solution, czyli rozwiązanie dla Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 kryje w sobie potencjał dla nowych strategii biznesowych. Pomimo tego, iż istnieje wiele różnych metod, wartość każdej z nich zależy od jej praktycznego zastosowania. Portal Predictive Maintenance nie tylko skierował działalność zakładu produkcyjnego firmy Eaton w Dausenau na drogę przekształcenia się w inteligentną fabrykę - udało się jemu także przekonać do siebie jury przyznające nagrody Przemysłu 4.0 już w 2017 r.

więcej »
Algorytmy powiedzą robotom, dokąd zmierzają ludzie w pobliżu

Roboty już od dawna pomagają i uefektywniają pracę człowieka. Najczęściej jednak współpraca między nimi odbywa się z pewnym dystansem i ograniczeniami. Nowe narzędzie do przewidywania trajektorii ruchu człowieka może znacznie usprawnić współpracę człowieka z robotem w niewielkiej odległości. 

więcej »
Połączenie wymagającego środowiska IoT i zdalnej lokalizacji przez Cisco

Do najbardziej wymagających środowisk pracy na świecie można zaliczyć zakłady chemiczne, rafinerie oraz kopalnie. W wymienionych branżach kluczowe znaczenie mają łączność oraz bezpieczeństwo pracowników. Cisco zaprezentowało nową technologię sieciową stworzoną specjalnie, aby sprostać najtrudniejszym warunkom jakie mogą panować w miejscu pracy. 

więcej »
Akcelerator AIM - pojawi się 6 rozwiązań dla inteligentnych miast

Madkom oraz Edge One Solutions obejmą udziały i dokapitalizują Akcelerator Inteligentnych Miast. AIM ma zadanie tworzyć centrum akceleracyjne, którego głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji programistów przy równoczesnym dążeniu do rozwiązywania problemów społecznych oraz gospodarczych przez wykorzystanie zaawansowanych kompetencji cyfrowych.

więcej »
Technologiczne Pomorze wciąż się rozwija

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji są coraz szerzej wykorzystywane zastosowanie w różnych dziedzinach życia – od obsługi klienta, przez korzystanie z pomocy wirtualnych asystentów, aż po medycynę. Według raportu opublikowanego przez Digital Poland, Gdańsk zajmuje drugie po Warszawie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o ilość firm wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji. 

więcej »
Eksperymenty z ekologicznymi silnikami rakietowymi

Polscy naukowcy są liderami w badaniach nad ekologicznyi napędami rakietowymi. Są one wykorzystywane do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery podczas startu rakiety. Silniki napędzane paliwem płynnym zastępują konstrukcje z toksycznymi substancjami. Na świecie opracowywane są z kolei pojazdy kosmiczne, które byłyby zdolne do wytwarzania energii samodzielnie.

więcej »
Technologie inteligentne w branży lotniczej

Automatyzacja w lotnictwie wkrótce wykroczy dalece poza funkcje autopilota. Sztuczna inteligencja pozwoli rozwinąć zarówno systemy zainstalowane na pokładzie samolotów, jak i te funkcjonujące na lotnisku. Inżynierowanie zaczęli już pracę nad autnomicznymi pojazdami latającymi, które poruszają się bez wsparcia GPS-u. Powstaną także zaawansowane systemy bezpieczeństwa, rozpoznawania pasażerów oraz bezobsługowego nadawania bagażu.

więcej »
Microsoft zainwestował w polską kolej przyszłości HyperLoop

Polscy studenci i inżynierowie z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej pracują nad HyperLoop, czyli koleją przyszłości. Projekt ma bardzo duży potencjał - docenił go nawet sam Microsoft, który wesprze go swoimi funduszami.

więcej »
Wartościowe porady na temat kariery w IoT

Internetowa społeczność inżynierska - element.com, udostępniła nowego e-booka dla inżynierów, absolwentów i profesjonalistów z dziedzin technicznych, którzy chcieliby rozwinąć swoją karierę w szybko rosnącym świecie IoT.

więcej »
Innowacyjne i zielone rozwiązania wspomagają energetykę

Start-upy i młode firmy oferują rozwiązania, które są szansą na zwiększenie innowacyjności w energetyce. Bardziej elastyczne i nowatorskie podejście do problemu niż w przypadku wielu koncernów energetycznych pomaga im szybciej i precyzyjniej odpowiadać na największe wyzwania w branży. W przypadku InnoEnergy jednym ze sposobów poszukiwania obiecujących technologii jest międzynarodowy konkurs PowerUp!.

więcej »
Innowacyjne projekty z oświetleniem Ledvance

W ostatnich miesiącach aż cztery obiekty w Lublinie zostały oświetlone paskami LED dostarczonymi przez firmę LEDVANCE. W każdym z nich wymagano spełnienia innych warunków, jednak we wszystkich użyto takich samych pasków VALUE Flex Protect 600. 

więcej »