Deutsch Version english version

 

Technologie

Dokąd zmierza analityka danych

Wraz z rozwojem Internetu rzeczy i pozyskaniem dostępu do nieograniczonej liczby danych pojawia się kluczowe pytanie: jak najlepiej wykorzystać otrzymywane informacje oraz jaką rolę zajmuje w IIoT analityka danych?

więcej »
Polska studentka stworzyła robota z „Gwiezdnych Wojen”

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach swojej pracy inżynierskiej zbudowała replikę robota BB-8 występującego w najnowszych częściach sagi „Gwiezdne Wojny”.

więcej »
Robot Stan sam zaparkuje samochód

Firma Stanley Robotics stworzyła autonomicznego robota o imieniu Stan, którego zadaniem będzie samodzielne parkowanie samochodów. Stan obecnie jest testowany na londyńskim lotnisku Gatwick, gdzie na parkingu, na którym standardowo mieści się ok. 170 samochodów, jest w stanie zaparkować ich nawet o 100 więcej.

więcej »
Na Politechnice Wrocławskiej badają nowe źródła światła

Na Politechnice Wrocławskiej dobiega końca projekt badawczy nad nowymi źródłami światła na zakres średniej podczerwieni. To bardzo zaawansowana technologia, którą jak na razie testuje niewiele ośrodków naukowych na świecie.

więcej »
Nowe obejmy mocujące do e-prowadników na cobotach

Nowa koncepcja obejm dla e-prowadników triflex R zapewnia bezpieczną interakcję między człowiekiem a maszyną.

więcej »
To będzie najnowocześniejsze centrum badawcze robotów

Firma Nvidia w Seattle otwiera najnowocześniejsze na świecie centrum robotyczne. Amerykański gigant branży komputerowej od pewnego już czasu zajmuje się także szeroko pojętą robotyką i teraz postanowił wziąć udział w projekcie, którego celem jest rozwój nowej generacji robotów.

więcej »
W Arabii Saudyjskiej powstanie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna

200 gigawatów mocy ma mieć największa na świecie elektrownia słoneczna, która powstanie w Arabii Saudyjskiej. To ponad 2 razy więcej niż łączny potencjał wszystkich obecnych na świecie elektrowni wykorzystujących energię słoneczną i aż 200-krotnie więcej od największego tego typu obiektu.

więcej »
Autonomiczny pojazd potrącił autonomicznego robota

W Las Vegas na wystawie CES (Consumer Electronics Show) zobaczymy najnowocześniejsze zdobycze techniki, których pewna część za kilka, kilkanaście lat może zdominować nasze codzienne życie. Okazuje się jednak, że nowoczesne technologie wcale nie są tak bezpieczne, jak przekonują ich twórcy. Na jednym z parkingów w pobliżu targów samoporuszający się samochód potrącił autonomicznego robota. Czyżby nowoczesne technologie chciały się nawzajem unicestwić?

więcej »
Ten salon samochodowy będzie samowystarczalny energetycznie

Firmy Mitsubishi Motors Corporation oraz Kyushu Mitsubishi Motors Sales zamierzają stworzyć salon samochodowy, który będzie samowystarczalny pod względem wykorzystania energii, a także będzie w stanie zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej pojazdom w czasie klęski żywiołowej.

więcej »
To największa na świecie antena. Ma powierzchnię większą od Nowego Jorku

Kiedyś rywalizację o to, by być pierwszym, największym czy najpotężniejszym toczyły między sobą ZSRR oraz USA. Dziś do tego wyścigu włączyły się Chiny i w wielu aspektach prześcignęły dwa wspomniane wcześniej mocarstwa (w miejsce ZSRR naturalnie mamy dziś Rosję). W Chinach powstała właśnie potężna antena, której powierzchnia jest pięciokrotnie większa od Nowego Jorku.

więcej »
Powerbank do samochodów elektrycznych

Ładowanie akumulatorów to wciąż jedna z największych barier szybszego rozwoju segmentu pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne punkty ładowania energii elektrycznej. Taką mobilną ładowarkę zaprezentował właśnie Volkswagen.

więcej »
Chmura, DevOps i roboty – technologie, które zdominowały miniony rok

Eksperci firmy doradczej Deloitte przygotowali podsumowanie 2018 r., przynoszące odpowiedź na pytanie, które technologie miały największy wpływ na rozwój biznesu. W ostatnich dwunastu miesiącach kluczowe zarówno dla firm w Polsce, jak na świecie były: robotyzacja, automatyzacja, transformacja roli działów IT oraz rozwiązania w chmurze. Nadal istotna jest również kwestia cyberbezpieczeństwa. Z kolei blockchain pozostaje technologią o której jest wciąż bardzo głośno, ale rzeczywista adopcja w produkcyjnych zastosowaniach jest marginalna.

więcej »