Deutsch Version english version

 

Technologie

NASA uruchomi „hotel robota” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej roboty pomagają astronautom wykonywać codzienne czynności, a następnie są przechowywane w ISS, kiedy nie są używane. Jednak wkrótce maszyny otrzymają specjalne miejsce, w którym będą przechowywane na zewnątrz, dzięki czemu astronauci będą mieli więcej miejsca do prowadzenia badań.

więcej »
AI walczy z oszustwami finansowymi

Kradzieże tożsamości i wyłudzenia kredytów przy pomocy skradzionych dokumentów lub danych do logowania to najczęstsze oszustwa w sektorze finansowym. Z pomocą przychodzi im sztuczna inteligencja, która pozwala na automatyczną prewencję oszustw finansowych. W regionie EMEA ponad połowa instytucji finansowych planuje w kolejnych trzech latach inwestycje w rozwiązania oparte na AI.

więcej »
ABB umożliwia autonomiczną pracę w porcie w Singapurze

ABB we współpracy z Keppel Marine and Deepwater Technology zmodernizuje 32-metrowy holownik portowy, wyposażając go w rozwiązania cyfrowe, które pozwolą na autonomiczną pracę jednostki w porcie w Singapurze. Po zakończeniu projektu zdalnie sterowany holownik ma być pierwszą tego typu jednostką w południowej Azji.

więcej »
Robot KUKA automatyzuje operowanie wtryskarką

Na bazie robota KUKA z serii KR AGILUS firma robomotion opracowała elastyczny moduł robota do produkcji metodą wtryskową. Jest on stosowany w firmie Gindele w mieście Pforzheim na południu Niemiec, gdzie optymalizuje wieloetapowy proces obróbki trwałych sztućców z tworzywa sztucznego.

więcej »
Innowacyjne kompostowniki wyręczą człowieka w segregowaniu śmieci

Tylko 2/3 Polaków przyznaje się do segregacji odpadów, jednak zaledwie 15% jest pewnych, że robi to w odpowiedni sposób. Dzięki inteligentnym urządzeniom przeznaczonym do segregowania i recyklingu będzie można poprawić te statystyki. Sztuczna inteligencja sama posegreguje śmieci do odpowiednich pojemników, dzięki technologii rozpoznawania obrazu. 

więcej »
Zasady ochrony przed cyberzagrożeniami

Sztuczna inteligencja to nie sen o przyszłości. Bardzo często można się z nią spotkać podczas każdego kolejnego dnia. Znajduje zastosowanie zarówno w nauce, jak i biznesie. Wykorzystują ją też producenci zabezpieczeń sieciowych, opracowując wielowarstwowe systemy ochrony, by skutecznie walczyć z coraz częstszymi cyberzagrożeniami.

więcej »
Mobilne okablowywanie nowym stanowiskiem roboczym firmy Rittal

Ergonomiczność, modułowość i uniwersalność to podstawowe cechy nowego, mobilnego stołu do okablowywania Wire Station 540 firmy Rittal. Nowy, modułowy system Rittal pozwala na indywidualne dopasowanie stołu do procesu montażu. W połączeniu z automatem do konfekcjonowania przewodów Wire Terminal i oprogramowaniem narzędziowym Eplan Smart Wiring jest kolejnym krokiem w kierunku automatyzacji.

więcej »
Inteligentne sieci dystrybucyjne odpowiedzią na wyzwania jutra

Tak produkcja, jak i zapotrzebowanie na energię elektryczną są coraz bardziej dynamiczne i zróżnicowane. Tradycyjne sieci przesyłowe i dystrybucyjne, część z których funkcjonuje już ponad 50 lat musi stać się inteligentna, by być gotową na wyzwania XXI w.

więcej »
AI zwiększy bezpieczeństwo na torach

Rok 2018 przyniósł 639 wypadków do których doszło na polskiej kolei, w tym czterech poważnych. Sztuczna inteligencja zwiększa bezpieczeństwo podróży, ostrzega maszynistów, sprawdza ich stan psycho-fizyczny, a czujniki monitorują stan torów i pociągów. Polacy opracowali innowacyjny system centralny, który nie tylko ostrzega przed niebezpieczeństwem, lecz także przewiduje zagrożenia.

więcej »
Rewolucja infrastruktury chmury hybrydowej

Schneider Electric i NetApp oferują rozwiązanie Optimized Edge for NetApp HCI stworzone na podstawie infrastruktury hiperkonwergentnej firmy NetApp. Produkt ten zaprojektowano z myślą o dużych przedsiębiorstwach, oddziałach zamiejscowych oraz małych i średnich firmach. 

więcej »
Chmura danych usprawnia badania naukowców

Aż 61% firm inwestuje w technologie inteligentne - tak wynika z z badań Intelligent Enterprise Index. Narzędzia tego typu coraz częściej trafiają także w ręce jednostek naukowych, które wykorzystują je do usprawnienia procesów decyzyjnych oraz procedur badawczych.

więcej »
Elektryczny bolid wyścigowy skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej

Studenci Politechniki Warszawskiej oficjalnie zaprezentowali elektryczny bolid wyścigowy, który skonstruowali specjalnie dla niepełnosprawnego 10-latka. Projekt wsparła finansowo i merytorycznie firma ABB. Premiera odbyła się podczas Global e-Mobility Forum w Warszawie.

więcej »