Deutsch Version english version

 

Technologie

PigeonBot - latający robot przypominający ptaka

Najbardziej znani i wykształceni mechanicy na świecie walczą o odtworzenie robota, przypominającego ptaka, który porusza się bez wysiłku, z elegancją oraz gracją. PigeonBot to nowy wynalazek stworzony przez specjalistów ze Stanford.

więcej »
Budowa sieci 5G na Politechnice Łódzkiej

Ericsson we współpracy z Instytutem Łączności oraz Politechniką Łódzką zawarły umowę Ministerstwem Rozwoju, aby utworzyć tzw. Hub innowacji Cyfrowej. Podstawowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej.

więcej »
Piekary Śląskie pierwszym miastem jutra w Polsce z technologią LoRa

Piekary Śląskie zostały wyposażone o inteligentną platformę IoT (Internet of Things) dla zdalnego odczytu stanów wodomierzy w oparciu o najnowszą bezprzewodową technologię transmisji LoRa. Projekt zrealizowany jest dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śl. przez polską spółkę AIUT.

więcej »
Autonomiczny dron bezpieczeństwa pomaga chronić domy

Jednym z nowych produktów zaprezentowanych w tym roku na targach CES jest system bezpieczeństwa w domu. Są to drony do patrolowania miejsca zamieszkania, a także czujniki zaprojektowane do naśladowania oświetlenia ogrodowego i centralny procesor, który ma za zadanie wszystko ze sobą połączyć.

więcej »
Sieć 5G została uruchomiona w Gdyni

Po trzech miesiącach testów Play uruchomił technologię 5G w Gdyni. Operator podkreśla, że jest to pionierskie na skalę światową wdrożenie 5G z zastosowaniem takiego rozwiązania technologicznego i jest gotów objąć nim kolejne miasta. Nowy standard telekomunikacyjny ma przynieść nie tylko korzyści dla klientów, ale w długiej perspektywie ma też stanowić istotny czynnik wzrostu PKB i impuls dla rozwoju przemysłu.

więcej »
Wirtualna rzeczywistość umożliwi podbój kosmosu

Gogle VR oraz innowacyjne akcesoria usprawnią procedury pracy w zerowej grawitacji i przygotują astronautów na to, czego doświadczą w przestrzeni kosmicznej. Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie.

więcej »
Intel zaprezentuje nowy system chłodzenia laptopów na wystawie CES

Podczas przyszłotygodniowych targów Consumer Electronics Show 2020 w Las Vegas firma Intel zaprezentuje nowoczesny system chłodzenia, dzięki któremu laptopy będą znacznie lepiej odprowadzać ciepło. Nowe rozwiązanie ma sprawić, że mobilne komputery będą pracować dużo bardziej cicho i będą mogły być jeszcze mniejsze od urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży.

więcej »
Mały robot DEAnsect przypomina kształtem owada

Natura jest dobrym źródłem inspiracji, jednak rzadko zdarza się, że jej geniusz natury można odtworzyć. Przykładem jest mały robot przypominający owady, który wykonany jest z miękkich materiałów i waży mniej niż gram, ale może poruszać się szybko, używając sztucznej inteligencji. Dodatkowo jest wystarczająco wytrzymały, aby przetrwać uderzanie packą na muchy.

więcej »
Technologie światowego formatu na Śląsku

Śląsk ma kapitał intelektualny i technologiczny, a specjalizacje regionalne opierają się m.in. na energetyce, motoryzacji, ICT czy medycynie. Klaster ma być platformą współpracy firm, instytucji naukowych i administracji na rzecz rozwoju tej technologii. Jego pomysłodawcy chcą, żeby efektem były produkty i rozwiązania z zakresu IoT przeznaczone do sprzedaży na globalnym rynku.

więcej »
Stacje szybkiego ładowania z technologią ABB

Kompleksowe rozwiązanie obejmuje same ładowarki, infrastrukturę do przyłączenia do sieci, a także dodatkowe cyfrowe funkcje. Wszystko ma działać niezawodnie nawet w czasie srogich, szwedzkich zim.

więcej »
Wpływ sztucznej inteligencji na branżę cyberbezpieczeństwa

W ubiegłym roku wykryto 813 mln ataków na polskie firmy, a już ponad połowa polskich firm narażona jest na cyberataki. Cyberzagrożeń przybywa, a co więcej, pojawiają się ich nowe rodzaje wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak 5G czy internet rzeczy. Największym wyzwaniem jest jednak brak kadr, bo konkurencja o specjalistów na rynku IT jest dziś bardzo duża.

więcej »
Trendy technologiczne w biznesie w 2020 roku

Firma Zebra Technologies Corporation zebrała trendy technologiczne, które mają znaczenie dla biznesowych dyrektorów i menedżerów ds. IT oraz technologii w 2020 r. Takie rozwiązania, jak blockchain i inteligentna automatyzacja oraz zaawansowane technologie monitorujące pozwolą firmom w nowej dekadzie działać bardziej innowacyjnie. 

więcej »
Udało się stworzyć projekt obwodu niewymagającego elektryczności

Naukowcy z MIT stworzyli projekt obwodu, który do działania nie wymaga elektryczności. Amerykanom udało się to osiągnąć za pomocą fal magnetycznych i spintroniki.

więcej »
Ogromna siła technologii w 2020 roku

W erze cyfrowej rozwój technologii na nowo definiuje nie tylko działalność wielu firm, ale także życie konsumentów. Ponad jedna trzecia, czyli prawie 520 milionów wszystkich sprzedanych na świecie w 2020 r. smartfonów, będzie posiadać chipy sztucznej inteligencji. 

więcej »
Trwają przygotowania do chmury nowej generacji

Rozwój technologii przetwarzania danych w chmurze jest zjawiskiem ciągłym, jednak jego tempo cały czas wzrasta. Masowa migracja systemów informatycznych do chmury stworzyła iluzję pełnej dojrzałości tych rozwiązań. Jesteśmy dopiero na wczesnym etapie wdrażania rozwiązań tego typu. Potwierdzeniem tego spostrzeżenia są wyniki raportu Veeam Cloud Data Management Report na rok 2019. 

więcej »
Internet Zmysłów zapewni zrównoważony rozwój społeczeństw?

Konsumenci oczekują, że nowoczesne technologie sieciowe współpracujące z naszymi zmysłami wzroku, słuchu, smaku, zapachu i dotyku będą w roku 2030 w powszechnym użytku, oraz że zaoferują im one wiele nieznanych dotąd możliwości. 

więcej »
NASA uruchomi „hotel robota” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej roboty pomagają astronautom wykonywać codzienne czynności, a następnie są przechowywane w ISS, kiedy nie są używane. Jednak wkrótce maszyny otrzymają specjalne miejsce, w którym będą przechowywane na zewnątrz, dzięki czemu astronauci będą mieli więcej miejsca do prowadzenia badań.

więcej »