Deutsch Version english version

 

Technologie

Siemens bada cyfryzację w dziedzinie spożywczej

Trwająca cyfrowa transformacja przyczynia się do zmiany sektoru żywności i napojów. W ten sposób staje się wschodzącą branżą o ogromnym potencjale w zakresie digitalizacji. Tak naprawdę w ciągu najbliższych 5 lat zobaczymy więcej zmian w pakowanych towarach niż w ciągu ostatnich 50 lat. Do 2020 r. pojawią się 3 mld nowych konsumentów, którzy wygenerują dodatkowych 8 mld dolarów dla branży pakowanych towarów konsumpcyjnych. 

więcej »
Pierwszy polski odrzutowiec Flaris Lar1 w powietrzu

Flaris Lar1 to samolot wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to pierwszy polski odrzutowiec, ale także ma szansę stać się najtańszą oraz najlżejszą maszyną tego typu.

więcej »
Rusza sprzedaż pierwszych latających samochodów

Choć o latających samochodach mówi i słyszy się już od co najmniej kilku lat, powstały już nawet różne prototypy, to jednak wciąż o jakimś poważnym zainteresowaniu tym tematem nie ma mowy. Choć może właśnie się to zmienia, gdyż do sprzedaży trafił pierwszy latający samochód firmy Pal-V.

więcej »
Wykryje awarie, zanim do niej dojdzie

Zawsze jest lepiej zapobiegać niż leczyć i nowe rozwiązanie inżynierów z MIT wydaje się idealnym przykładem zastosowania tej dewizy. Skonstruowany przez nich system NILM pozwala wykryć potencjalne awarie, zanim do nich dojdzie.

więcej »
Elastyczne samoloty? NASA prezentuje nowy kształt skrzydła

Nowy kształt skrzydła, które zaprezentowało NASA, nie sprawia jeszcze, że samoloty wyglądają jak statki kosmiczne, ale już niewiele im do tego brakuje. Dzięki najnowszej technologii mogą one bowiem zmieniać swój kształt, a to już jest technologia wyższych lotów.

więcej »
Jak będzie wyglądał świat nowoczesnych technologii?

Na przestrzeni kilku najbliższych lat krajobraz technologiczny zmieni się diametralnie – prognozuje firma doradcza IDC. Sztuczna inteligencja stanie się wszechobecna, coraz częściej będziemy wykorzystać cyfrowych asystentów w domu i w pracy. Dzięki nowym narzędziom powstanie nowa grupa programistów, która będzie tworzyć kod bez potrzeby pisania skryptu.

więcej »
Już prawie trzy czwarte ruchu internetowego jest zaszyfrowane

W 2018 r. zaszyfrowany ruch stanowił aż 72% całkowitego ruchu internetowego  – to niemal 20% więcej niż rok wcześniej. Z jednej strony jest to bardzo pozytywne zjawisko, dzięki któremu zainicjowane transakcje, procesy i dane można z łatwością i bezpiecznie przesyłać tam, gdzie są potrzebne. Z drugiej, tworzy ono wyzwania przy wykrywaniu zagrożeń, utrudniając monitorowanie i głęboką inspekcję ruchu sieciowego. 

więcej »
Siemens wprowadza sztuczną inteligencję do oprogramowania NX

Firma Siemens ogłosiła, Platforma Innowacji Cyfrowych zostanie rozbudowana o najnowszą wersję oprogramowania NX™ wzbogaconą o funkcje uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI). Pozwalają one przewidzieć kolejne kroki i zaktualizować interfejs użytkownika w celu efektywniejszego korzystania z oprogramowania. Możliwość automatycznej adaptacji interfejsu do potrzeb różnych typów użytkowników w wielu działach może podnieść jakość korzystania z rozwiązań, prowadząc tym samym do poprawy systemu technologii wspomaganych komputerowo.

więcej »
Producent aluminium sparaliżowany

Systemy informatyczne międzynarodowego producenta aluminium Norsk Hydro 18 marca zostały zaatakowane przez znany od niedawna rodzaj ransomware o nazwie LockerGoga. Złośliwe oprogramowanie sparaliżowało działanie firmy, która swoje oddziały ma również w Polsce. Pracownicy części zakładów musieli przejść w tryb ręcznego sterowania.

więcej »
Większe bezpieczeństwo Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

Firma Atos opracowała Advanced Access Control System dla potrzeb najbardziej innowacyjnych Igrzysk Olimpijskich w historii - Tokio 2020. Atos, pełniąc funkcję światowego partnera IT Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, będzie zarządzać systemem przy wsparciu dwóch kluczowych partnerów - wykorzysta rozwiązania i sprzęt firmy Panasonic oraz system rozpoznawania twarzy firmy NEC. 

więcej »
Sztuczna inteligencja przyczyni się do powstania nowych zawodów

To tylko kwestia czasu, kiedy człowiek będzie pracować ramię w ramię z robotem. Sztuczna inteligencja zmienia praktycznie wszystkie dziedziny życia, a jej rozwój może zrewolucjonizować większość branż. Do tego jednak konieczna jest zmiana mentalności, a przede wszystkim zmiana edukacji. 

więcej »
Najmniejszy egzoszkielet na świecie

Podczas targów Hannover Messe, które odbędą się od 1 do 5 kwietnia 2019 r., firma Ottobock zaprezentuje najnowsze, przemysłowe egzoszkielety. Wszyscy, którzy odwiedzą stoisko G18 w hali nr 17, będą mieli okazję osobiście przetestować wynalazek i ocenić jego działanie.

więcej »