Deutsch Version english version

 

Technologie

Robot humanoidalny T-HR3 Toyoty sterowany zdalnie przez sieć 5G

Toyota i japoński operator komórkowy NTT Docomo opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej piątej generacji. Dzięki nowej technologii, robot ten precyzyjnie odwzorowujący ludzkie ruchy i czynności, będzie mógł być sterowany z dowolnego miejsca na świecie.

więcej »
Udany testowy lot pierwszej polskiej rakiety

Choć wydawało się, że w kwestii podboju kosmosu polski przemysł może służyć wyłącznie jako dostawca poszczególnych podzespołów, to jednak przykład gdyńskiej firmy Space Forest pokazuje, że możemy odgrywać w tej materii większą rolę. W listopadzie odbyły się dwukrotnie testy najnowszej rakiety o nazwie BIGOS 4, na bazie której ma powstać suborbitalna rakieta z kategorii SIR o nazwie Perun.

więcej »
Latająca taksówka coraz bliżej

O pomyśle latającej taksówki słyszeliśmy już nie raz. Jak na razie jednak wciąż tego typu pomysły znajdują się w fazie koncepcyjnej i co najwyżej prototypów. Być może jednak właśnie coś drgnęło w tej kwestii.

więcej »
W chińskim KFC do płatności można wykorzystać swoją twarz

Niedługo standardem może być płacenie twarzą. Już teraz w Chinach można użyć swojej twarzy, aby dostać się do biura, wsiąść do pociągu lub wziąć pożyczkę. W KFC zamówienie można złożyć w terminalu, który skanuje twarz klienta. Jeśli pasuje do obrazu z identyfikatora zdjęcia zapisanego w systemie, klient musi jedynie podać swój numer telefonu, a płatność zostanie zrealizowana automatycznie. 

więcej »
Kawałek steku z druku 3D

Giuseppe Scionti, naukowiec i właściciel włoskiej firmy Nova Meat, opracował syntetyczne mięso o strukturze przypominającej wołowinę lub kurczaka na bazie białek roślinnych, które w swojej budowie przypominają strukturę białek występującą w prawdziwym mięsie. Całość powstała w technologii druku 3D.

więcej »
Latające kombinezony usprawnią miejski ruch?

Choć idea latających ludzi dzięki specjalnym kombinezonom nie jest niczym nowym, i pracują nad nimi różne firmy, to jednak wciąż nie udało się wprowadzić do masowej produkcji tego typu rozwiązań. Kolejny krok w celu przybliżenia tej formy transportu miejskiego wykonały firmy Eos oraz Gravity Industries przentując swój wynalazek o nazwie Jet Suit.

więcej »
Rekordowo szybki światłowód

Zmiany w przedsiębiorstwach produkcyjnych zgodne z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0, wymagania związane z wprowadzaniem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji czy wreszcie coraz większe potrzeby zwykłych użytkowników sieci sprawiają, że obecne technologie transmisji danych coraz częściej stają się niewystarczające. Z pomocą idą im jednak naukowcy, którzy pracują nad coraz szybszymi połączeniami. Przykładem takiego rozwiązania jest włókno światłowodowe, które jest w stanie przesyłać nawet 1,2 petabitów danych na sekundę.

więcej »
Chińczycy z rekordową temperaturą plazmy. To kolejny krok w kierunku taniej energii

Naukowcy z różnych krajów i instytucji prowadzą przeróżne badania i eksperymenty, których celem jest pozyskanie tanich źródeł energii. Ostatnio głośno zrobiło się o osiągnięciu chińskich naukowców, którzy w swoim sztucznym słońcu uzyskali temperaturę plazmy ponad 100 milionów stopni Celsjusza.

więcej »
Ten nowy patent zwiększy wydajność baterii

Coraz większa liczba urządzeń elektronicznych i elektrycznych, jakie użytkujemy na co dzień, do tego rosnąca rola pojazdów napędzanych energią elektryczną stawiają coraz większe wymagania przed producentami baterii.

więcej »
Czy zaawansowane technologie ogłupiają ludzi?

Najnowsze zdobycze techniki mają ułatwić nam codzienne życie, pomóc albo wręcz zastąpić w wykonywaniu niektórych czynności. Okazuje się jednak, że również mogą nam one zaszkodzić. Zwłaszcza, jeśli będziemy korzystać z nich bez opamiętania i całkowicie na nie się zdawać.

więcej »
Grzyby wytwarzające prąd? To żadne science-fiction

O halucynogennych właściwościach pewnych gatunków grzybów coś tam słyszeliśmy. Ale że grzyby będą mogły służyć do generowania energii elektrycznej - tego się nie spodziewaliśmy. A tymczasem nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy ze Stevens Institute of Technology w New Jersey.

więcej »
Ten superkomputer może symulować pracę ludzkiego mózgu

Po 12 latach pracy naukowcy z Uniwersytetu w Manchester uruchomili w końcu budowany superkomputer SpiNNaker, który posiada milion rdzeni i może symulować pracę nawet miliarda neuronów. SpiNNaker ma pomóc lepiej poznać możliwości ludzkiego mózgu.

więcej »