Deutsch Version english version

 

Technologie

10 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Katowicach

W Katowicach do końca sierpnia 2020 r. powstanie 10 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych, które będą dysponować 20. punktami ładowania. Nowe stacje to inicjatywa władz miejskich, a ich instalacją i obsługą zajmie się GreenWay Polska przy współudziale lokalnej, śląskiej spółki z branży elektromobilności – GreenGoo.

więcej »
Sztuczna inteligencja dużo wcześniej wykryła zagrożenia związane z koronawirusem

Na podstawie analizy miliarda danych z całego świata kanadyjska platforma monitorowania zdrowia, wykorzystując rozwiązania oparte m.in. na sztucznej inteligencji, powiadomiła o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jeszcze zanim zrobiły to światowe organizacje.

więcej »
Najnowocześniejszy superkomputer do prognozowania pogody

Popularne jest stwierdzenie, że meteorolog jest jednym z zawodów, w którym można się często mylić, bez ryzyka utraty pracy. Prognozowanie pogody jest niezwykle trudne ze względu na nieprzewidywalność natury. Jednak technologia może pomóc.

więcej »
Superkomputer firmy Atos poprawi możliwości prognozowania pogody

Firma Atos podpisała nowy 4-letni kontrakt z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Umowa o wartości prawie 80 milionów euro obejmie dostawę jednego z najpotężniejszych superkomputerów meteorologicznych na świecie – BullSequana XH2000, który wesprze pracowników ośrodka w pracach nad prognozowaniem pogody średniego i dalekiego zasięgu czasowego.

więcej »
Roboty będą stawać się empatyczne

Globalny rynek rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, które pomagają rozpoznać emocje człowieka, będzie rósł o 32,3% w skali roku w ciągu najbliższych czterech lat. To jeden z tych trendów technologicznych, które mogą w znaczący sposób zmienić biznes w najbliższej przyszłości.

więcej »
Jak technologia 5G wpłynie na cyfryzację przemysłu?

Dwa roboty, które dzieli 1500 metrów, i przepisywana na bieżąco wiadomość – ABB, Ericsson oraz Swisscom pokazały jak łatwo i skutecznie można sterować robotami na dużą odległość przy wykorzystaniu 5G W czasie rzeczywistym.

więcej »
Innowacje w automatyce przemysłowej Eplan i Rittal

Cyfryzacja staje się priorytetem w branży związanej z aparaturą sterowniczą i rozdzielczą. Firmy Rittal i Eplan w ramach programu „Digital Information Management (DIM)” przygotowały innowacyjne rozwiązania branżowe. Do nowości można zaliczyć cyfrową kieszeń na schematy, która zastępujuje dotychczasową papierową dokumentację szafy sterowniczej. 

więcej »
Statki powietrzne eVTOL łączą cechy helikopterów i małych samolotów

Electric Vertical Take-Off and Landing, czyli elektryczne samoloty przypominające drony, to nowa nadzieja na lepszy transport w miastach. Toyota postanowiła wejść na ten rynek, nawiązując współpracę z Joby Aviation, który zajmuje się rozwojem samolotów eVTOL.

więcej »
Współpraca ABB i Porsche w kierunku rozwoju elektromobilności

Spółka ABB została oficjalnym partnerem zespołu TAG Heuer Porsche Formula E Team. Dla Porsche Motorsport to pierwszy rok w Formule E,  natomiast ABB już trzeci rok z rzędu jest partnerem tytularnym pierwszej globalnej serii wyścigów samochodów elektrycznych.

więcej »
Inteligentne okulary Light Drive już gotowe do wdrożenia

Spółka Bosch Sensortec zaprezentowała optyczny system Light Drive do inteligentnych okularów. 

więcej »
Trendy w centrach danych w 2020 roku

W momencie wkroczenia w 2020 rok, zarządy rzadko zastanawiają się czy postawić na infrastrukturę IT wdrażaną lokalnie czy też w chmurze. Rezultatem tych debat coraz częściej jest decyzja o skorzystaniu z modelu hybrydowego, będącego połączeniem chmury publicznej i prywatnej. Ten ewoluujący sposób podejścia do zarządzania danymi i zasobami obliczeniowymi jest jednym z pięciu zyskujących popularność trendów w centrach danych w 2020 r.

więcej »
Największy radioteleskop na świecie już działa. Ma 500 metrów średnicy

FAST, czyli Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope, rozpoczął ostatnio pracę, która może dostarczyć wielu nowych informacji o początku i ewolucji Wszechświata. 

więcej »
Sztuczna inteligencja w walce z atakami socjotechnicznymi

Forum Energii opracowało raport  „Ciepłownictwo w Polsce. Edycja 2019”, który pokazuje, że polscy odbiorcy odpowiadają za spalanie aż 87% węgla w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej. Szacuje się, że 47% polskich gospodarstw jest ogrzewanych za pomocą paliw stałych, co przyczynia się do emisji 68 mln ton dwutlenku węgla w skali roku. 

więcej »
PigeonBot - latający robot przypominający ptaka

Najbardziej znani i wykształceni mechanicy na świecie walczą o odtworzenie robota, przypominającego ptaka, który porusza się bez wysiłku, z elegancją oraz gracją. PigeonBot to nowy wynalazek stworzony przez specjalistów ze Stanford.

więcej »
Budowa sieci 5G na Politechnice Łódzkiej

Ericsson we współpracy z Instytutem Łączności oraz Politechniką Łódzką zawarły umowę Ministerstwem Rozwoju, aby utworzyć tzw. Hub innowacji Cyfrowej. Podstawowym elementem projektu będzie budowa sieci 5G na terenie Kampusu Politechniki Łódzkiej.

więcej »
Piekary Śląskie pierwszym miastem jutra w Polsce z technologią LoRa

Piekary Śląskie zostały wyposażone o inteligentną platformę IoT (Internet of Things) dla zdalnego odczytu stanów wodomierzy w oparciu o najnowszą bezprzewodową technologię transmisji LoRa. Projekt zrealizowany jest dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śl. przez polską spółkę AIUT.

więcej »
Autonomiczny dron bezpieczeństwa pomaga chronić domy

Jednym z nowych produktów zaprezentowanych w tym roku na targach CES jest system bezpieczeństwa w domu. Są to drony do patrolowania miejsca zamieszkania, a także czujniki zaprojektowane do naśladowania oświetlenia ogrodowego i centralny procesor, który ma za zadanie wszystko ze sobą połączyć.

więcej »