Deutsch Version english version

 

Technologie

Sztuczna inteligencja odbierze prywatność i miejsca pracy?

Prawie 90% Polaków zna pojęcie sztucznej inteligencji, jednak nie zawsze wiedzą, co naprawdę oznacza. Wprawdzie dostrzegają korzyści związane np. z poprawą komfortu życia czy bezpieczeństwa w miejscu pracy, jednak tylko co szósta osoba skorzystałaby z pomocy urządzenia opartego na SI zamiast lekarza – wynika z raportu NASK „Sztuczna Inteligencja w społeczeństwie i gospodarce”. 

więcej »
Nowe technologie napędzają energetykę

Główną siłą napędzającą rozwój energetyki są innowacje i nowe technologie. Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań pochodzących z różnorodnych sektorów rynku pozwala tej branży m.in. na zwiększenie konkurencyjności, uzyskiwanie dodatkowych źródeł przychodu, optymalizację kosztów czy podnoszenie jakości produktów i usług. 

więcej »
Inteligentne systemy zabezpieczeń w formie smart alarmów i bram

Popularyzacja inteligentnych systemów monitoringu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania systemami ochrony mienia. Najlepsze efekty dają rozwiązania wykorzystujące urządzenia elektroniczne pełniące funkcję systemów wczesnego ostrzegania wsparte fizycznymi barierami bezpieczeństwa.

więcej »
Internet rzeczy usprawnia procesy produkcyjne

Coraz częściej spółki korzystają z branży przemysłowego internetu rzeczy.  Przykładem są inteligentne okulary czy rękawice wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną pozwalają sprawniej zarządzać siecią urządzeń połączonych przetwarzać dokumentację bez opuszczania stanowiska pracy. Wdrożenie kompleksowych sieci urządzeń połączonych umożliwi przeprowadzanie monitoringu procesów przemysłowych w czasie rzeczywistym.

więcej »
Czy inteligentny kosz na śmieci SmartCan jest praktyczny?

Technologia IoT ma za zadanie ułatwić codzienne życie, oszczędzać czas i sprawiać by było ono mniej stresujące. Czy inteligentne śmieci mogą spełnić te kryteria?

więcej »
Inwestycja technologiczna podwyższy jakość paliw

Tauron Wydobycie uruchumi nowoczesny kompleks technologiczny umożliwiający produkcję najlepszych jakościowo paliw węglowych m.in. do produkcji ekologicznych produktów grzewczych.

więcej »
ABB tworzy nowy projekt robota laboratoryjnego

Na terenie kampusu Centrum Medycznego w Teksasie powstało pierwsze globalne centrum badań nad rozwiązaniami dla opieki zdrowotnej. Firma ABB zaprezentowała szereg koncepcyjnych technologii, w tym mobilnego robota YuMi, który będzie wspierał personel, wykonując zadania związane z pracą w laboratorium i logistyką w szpitalach.

więcej »
Nowa metoda zarządzania energią odnawialną zmniejsza koszty i zwiększa efektywność

Wykorzystanie sieci energetycznych jest coraz większe, a w najbliższej przyszłości będzie ono stale rosnąć. Wytwarzanie energii przez farmy solarne czy powietrzne przyczynia się do ich wydajności, jednak w obliczu rosnących wymagań to może nie wystarczyć. Zespół badaczy z całego świata pod wodzą singapurskiego University of Technology and Design znalazł sposób na zwiększenie efektywności działania sieci energetycznych.

więcej »
Naukowcy stworzyli system usprawniający działanie Internetu Rzeczy

Naukowcy z MIT stworzyli system, który pomaga lokalizować urządzenia nawet w trudnodostępnych i zatłoczonych miejscach. Rozwiązanie może znacznie usprawnić korzystanie z Internetu Rzeczy.

więcej »
Okręt ABB z elektrycznym napędem

Do bieguna północnego dotarła pierwsza jednostka pływająca wyposażona w napęd Azipod, który przystosowany jest do pracy na zalodzonych akwenach KV Svalbard to okręt Norweskiej Straży Wybrzeża. Statek został zbudowany w 2001 r.

więcej »
Kitty Hawk od założyciela Google prezentuje nowy samolot elektryczny. Jest cichy i ma ogromny zasięg

Kitty Hawk to startup, za którym stoi Larry Page, jeden z założycieli Google. Nie minęło dużo czasu, od kiedy zainwestował w latające taksówki, a jego Kitty Hawk pokazało już latającego Heaviside – elektryczny samolot typu VTOL, który jest zdecydowanie cichszy od helikoptera i ma ogromny zasięg. 

więcej »
Elektryczny samolot NASA gotowy do testów

NASA będzie latała załogowym samolotem X, jednym z eksperymentalnych samolotów, który tworzy firma, aby przetestować różne technologie. Samolot X, a dokładniej X-57 Maxwell, ma również znaczenie z innego powodu: jest to pierwszy w pełni elektryczny i eksperymentalny samolot, jaki znajdzie się na wyposażeniu NASA.

więcej »