Deutsch Version english version

 

Usługi

Sieć 5G już działa. Ale jeszcze nie w Polsce

W Seulu uruchomiona została pierwsza usługa oparta o technologię 5G. Na początku skierowana jest ona do odbiorców korporacyjnych, ale już na wiosnę z tej superszybkiej formy komunikacji będzie mogło skorzystać 25 milionów mieszkańców stolicy Korei Południowej.

więcej »
W chińskim KFC do płatności można wykorzystać swoją twarz

Niedługo standardem może być płacenie twarzą. Już teraz w Chinach można użyć swojej twarzy, aby dostać się do biura, wsiąść do pociągu lub wziąć pożyczkę. W KFC zamówienie można złożyć w terminalu, który skanuje twarz klienta. Jeśli pasuje do obrazu z identyfikatora zdjęcia zapisanego w systemie, klient musi jedynie podać swój numer telefonu, a płatność zostanie zrealizowana automatycznie. 

więcej »
Sieć 5G w Polsce dopiero w 2022 roku

Sieć 5G ruszy w Polsce dopiero w 2022 roku – podaje stacja TVN24 powołując się na ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Minister przyznaje, że początkowo nowa technologia dostępna będzie tylko w 20 największych miastach. Te bowiem wytypował podległy ministrowi Urząd Komunikacji Elektronicznej.

więcej »
Wrocław stanie się inteligentnym miastem

Usługi na potrzeby inteligentnego miasta z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez Tauron Polska Energia oraz firmę Ericsson we Wrocławiu. Wdrożenie tego typu rozwiązań będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, które wykorzystuje Internet Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta.

więcej »
Jak niebawem będą nas leczyć roboty?

Roboty w zastosowaniach przemysłowych wykonują coraz więcej skomplikowanych zadań. Jednak przyszłość nie należy wyłącznie do robotów przemysłowych. W najnowszej edycji konkursu Kuka Innovation Award możemy przyjrzeć się, jakie zabiegi medyczne w niedalekiej przyszłości będą w stanie wykonywać roboty.

więcej »
Elon Musk na nowo wymyślił metro

10 grudnia br. w Los Angeles uruchomiona zostanie pierwsza linia podziemnego transportu drogowego o nazwie Loop. Skojarzenie z systemem transportu Hyperloop jak najbardziej na miejscu, choć to niemal całkowicie inna technologia i znacznie mniejsze prędkości.

więcej »
Robo-pojazdy zdominują miejskie ulice?

Branża motoryzacyjna zmienia się na naszych oczach. I nie chodzi tu jedynie o stopniowe przechodzenie od napędów spalinowych na hybrydowe bądź elektryczne. Coraz więcej mówi się zautonomizowaniu pojazdów, które będą mogły częściowo, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zastąpić kierowcę w jego zadaniach związanych z prowadzeniem samochodu i przyczynić się do wdrożenia koncepcji inteligentnych miast. Kolejną firmą, która przedstawiła swoją wizję tego typu pojazdów do transportu towarów oraz osób jest Renault.

więcej »
Toyota to nie tylko samochody. To także roboty

Choć główną gałęzią działalności Toyoty jest naturalnie motoryzacja, to jednak japoński koncern prowadzi prace badawcze także w innych dziedzinach. Jedną z nich jest robotyzacja. Podczas konferencji IROS 2018 w Madrycie Japończycy zaprezentowali roboty domowe Human Support Robot (HSR).

więcej »
Inteligentne pojemniki na śmieci? To już działa w Mysłowicach

Rozwiązania z tzw. Internetu Rzeczy powoli obejmują coraz więcej obszarów naszego codziennego życia. W Mysłowicach ruszył właśnie nowatorski program, w ramach którego pojemniki na śmieci zostaną podpięte do internetu i dadzą znać, kiedy się zapełnią.

więcej »
Akumulatory i auta elektryczne jako magazyny energii

Dynamiczny rozwój elektrycznych samochodów ma sprawić, że branża motoryzacyjna będzie w mniejszym stopniu zatruwać nasze środowisko. Być może jednak rola pojazdów napędzanych energią elektryczną będzie dużo większa niż tylko bezemisyjny transport ludzi bądź towarów. Renault rozpoczął właśnie projekt „Advanced Battery Storage”, którego celem jest utworzenie największego stacjonarnego systemu magazynowania energii.

więcej »
Będzie można sprawdzić jakość dostarczanego internetu

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Dostępne w sieci narzędzia do monitorowania oferowanych prędkości przesyłu danych nie zapewniają dokładnych pomiarów. Dlatego też powstaje nowy mechanizm, certyfikowany przez Prezesa UKE, który pozwoli zmierzyć jakość internetu.

więcej »
Kursy nt. podstaw nowoczesnej elektroniki

Społeczność element14 wspiera inżynierów, publikując nowe kursy na temat podstaw nowoczesnej elektroniki. Wśród nowych kursów można znaleźć samouczki na temat Internetu Rzeczy, układów programowalnych, sterowania silnikami i wiele innych.

więcej »