Automatyka budynków przemysłowych

Dobrze zaplanowane oświetlenie poprawia samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników oraz zwiększa ich efektywność. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego. Dlatego producenci opraw wprowadzają na rynek coraz nowocześniejsze rozwiązania oraz inteligentne systemy, które są zgodne z wymaganiami prawnymi i Polskimi Normami, poprawiają jakość pracy oraz dbają o budżet właściciela.

Z oświetleniem przemysłowym wielu z nas wciąż kojarzy bladoniebieskie świetlówki starej generacji, emitujące chłodny strumień światła. Dziś w większości obiektów tego rodzaju dominuje oświetlenie oparte na diodach LED i złożone z opraw kasetonowych lub liniowych. I choć obiekty przemysłowe oferują bardzo trudne warunki pracy dla tych opraw, czołowi producenci oświetlenia LED doskonale poradzili sobie ze wszystkimi ograniczeniami.
-bebc47beb1720730288578ff29bb7659.jpg)
Ceny energii elektrycznej wzrosły w tym roku roku już o 70% i wszystko wskazuje, że nadal będzie drożeć. Dlatego wielu przedsiębiorców zaczęło rozważać sposoby zoptymalizowania wydatków za energię elektryczną. Według Beghelli sama wymiana oświetlenia na energooszczędne może przynieść oszczędności rzędu 50%.

Nowoczesne systemy sterowania wentylacją, ogrzewaniem i chłodzeniem to nie tylko nowa jakość w systemach zapewnienia komfortu, ale również znaczący element w obniżeniu zużycia energii.

Sterowanie oświetleniem to idea, której podporządkowane są dwa cele: energooszczędność (rozumiana jako efektywność energetyczna) i komfort. Warto zauważyć, że oba te cele świetnie się uzupełniają. Do tego dochodzi ekologia – wszak automatyczne oświetlenie oparte na źródłach LED, przejmujące palmę pierwszeństwa w obiektach przemysłowych, pobiera znacznie mniej energii elektrycznej przy produkcji, której emitowane są do środowiska duże ilości dwutlenku węgla.

Inteligentne budynki przemysłowe stają się nie tyle modą co wymogiem rynku. Ograniczenie kosztów produkcji, przyśpieszenie procesu diagnozy i usuwania usterek, dbałość o środowisko to są tylko jedne z podstawowych zalet jakie, decydując się na inteligencję budynku, zyskujemy.

Skanska stworzyła autorski system operacyjny do całościowego zarządzania budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy. Dzięki otwartej architekturze, będzie systematycznie rozwijany i elastycznie dopasowywany do zmieniających się potrzeb. Warszawski biurowiec Spark jest pierwszym obiektem, w którym zastosowano Connected by Skanska.

Firma INSTOM przeniosła się do nowo wybudowanego biurowca klasy A pod koniec maja. Działają w nim nowoczesne systemy bezpieczeństwa, wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i zarządzania energią. Przy tej okazji rozmawiamy z Tomaszem Kaczmarkiem, prezesem firmy INSTOM.

Ponieważ wymagania energetyczne budynków komercyjnych i przemysłowych rosną zarówno pod względem ich ilości, jak i złożoności, infrastruktura elektryczna niskiego napięcia podlega coraz szerszej kontroli pod wieloma względami. Od szpitali po hotele, rozdzielnice niskiego napięcia odgrywają istotną rolę w dostarczaniu energii użytkownikom, którzy najbardziej tego potrzebują. Wymaganie zapewnienia najwyższego poziomu wydajności i bezpieczeństwa podczas gdy codzienne funkcje budynku są nieustannie rozszerzane, sprawia, że niskonapięciowe systemy dystrybucji nigdy nie powinny być traktowane jak zwykły element wyposażenia.

Do nowego, własnego biurowca łódzka firma Instom przeprowadziła się w maju. Nowy budynek wyposażony został niemal we wszystkie najnowocześniejsze systemy automatyki budynków. Okazuje się, że to wystarcza, by stać się bardziej atrakcyjnym pracodawcą.

Dom przyszłości myśli, jest bezpieczniejszy i ekonomiczny. Kto nie marzy o inteligentnym domu? Dzięki licznym możliwościom automatyzacji budynków życzenia te nie są już czarną magią dla planistów TGA i integratorów systemów sieciowych. Wymagane jest jednak dobre planowanie.

O koncepcji Przemysłu 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej, słyszał już chyba każdy, kto choć średnio interesuje się tematyką produkcji przemysłowej, nowymi technologiami produkcyjnymi czy też nowoczesnymi procesami biznesowymi. Z pojęciem tym nierozerwalnie połączone jest też inne – Smart Factory – które warunkuje pełne wdrożenie w przedsiębiorstwie koncepcji Industry 4.0. Jak pokazują jednak polskie realia, choć nie tylko, wciąż są problemy z pełną implementacją poszczególnych elementów "inteligentnej fabryki".