Deutsch Version english version

 

Automatyzacja produkcji

Czy polskie MŚP są przygotowane na chmurę?

Zaledwie 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 r. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa, a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Małym firmom często brakuje wiedzy jak w pełni wykorzystać możliwości rozwiązań chmurowych. Ich wdrożenie planuje jedynie 23% MŚP.

więcej »
Pszczoły dla miast przyszłości

Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju aglomeracji. Tak jest również w Krakowie, gdzie pszczoły mogą nie tylko sprawić, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona, ale także pomóc naukowcom rozwijać technologie, które będą służyć miastom przyszłości.

więcej »
Globalne megatrendy i nowe technologie

Branża elektroniki przemysłowej podlega w ostatnich latach istotnym, niemalże rewolucyjnym zmianom. Dotyczy to zarówno elektroniki użytkowej, jak i elektroniki stricte przemysłowej. Zmiany te z jednej strony są następstwem globalnych trendów, jakie obserwujemy w różnych gałęziach przemysłowych, z drugiej strony zaś specyficznych uwarunkowań, jakie pojawiają się w konkretnych branżach, dla których przemysł elektroniczny pełni funkcję usługową.

więcej »
Prognoza i zapobieganie możliwym awariom

Każda awaria maszyny lub przestój z powodu wymaganej konserwacji oznacza wymierną stratę. Nie chodzi tutaj jedynie o koszt prac naprawczych i części zamiennych, ale raczej o przychód tracony w każdej minucie bezczynności linii produkcyjnej. Inwestycja w predykcyjne utrzymanie ruchu może naprawdę okazać się strzałem w dziesiątkę, dzięki możliwości wykrywania zagrożeń maszyny jeszcze przed wystąpieniem problemu. Predykcyjne utrzymanie ruchu nie tylko zapobiega przestojom w produkcji, ale ponadto wydłuża okres eksploatacji maszyny, a nawet otwiera nowe możliwości biznesowe.

więcej »
Roboty przemysłowe coraz powszechniejsze

Dynamiczny rozwój zaawansowanych form produkcji przekłada się na niesłabnące zainteresowanie robotami przemysłowymi ze strony licznych branż wytwórczych. Wzrost sprzedaży zauważalny jest praktycznie na wszystkich rynkach, choć hierarchia w branży robotów przemysłowych pozostaje niezmienna. Dobra informacja dla producentów jest taka, że przewidywany popyt na zrobotyzowane urządzenia będzie utrzymywał trend wzrostowy również w następnej dekadzie.

więcej »
Cyberataki: niedoszacowane ryzyko

Przetwórstwo przemysłowe przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju – zarówno pod względem inteligencji parku maszynowego, jak i efektywności procesów wytwórczych. Zmiana ta prowadzi jednak także do wzrostu ich podatności na cyberataki. Luki w systemach zabezpieczeń maszyn, a także błędy ludzkie zachęcają hakerów do włamywania się do sieci przemysłowych. Dlatego zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem nabierają dziś kluczowego znaczenia dla zapewnienia ciągłości pracy zakładu.

więcej »
Wyłączniki bezpieczeństwa. Dla bezpieczeństwa ludzi i maszyn

Wyłączniki bezpieczeństwa, zwane często awaryjnymi, stosuje się wszędzie tam, gdzie w celu zachowania bezpieczeństwa pracy – zarówno ludzi, jak i samych urządzeń –  wymagane jest zatrzymanie awaryjne urządzeń lub maszyn. Ponieważ są obowiązkowym rozwiązaniem ochronnym, stosuje się je niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a ich działanie opiera się na zróżnicowanych technologiach – w zależności od ich rodzaju.

więcej »
Technologia czujników

O roli czujników w erze Przemysły 4.0 mówi Marek Łozowski z firmy Pepperl+Fuchs.

więcej »
Przemysł 4.0 a zmiany na rynku pracy

Rozwój nowoczesnego przemysłu wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do biznesu. Nie dotyczy to jedynie otwierania się na innowacyjne rozwiązania. Firmy, które chcą zachować przewagę konkurencyjną, muszą również uświadomić sobie potencjał wykwalifikowanych, dostosowanych do panujących trendów pracowników.

więcej »
Szybsza konfiguracja przekaźników dzięki technologii NFC

Aby zapewnić niezakłóconą pracę maszyn i linii produkcyjnych, warto zainwestować w konfigurowalne przekaźniki monitorujące zapewniające stałą kontrolę parametrów zasilania. Teraz można je konfigurować także za pomocą standardowego smartfona z funkcją NFC, co znacznie przyspiesza i ułatwia ten proces.

więcej »
Czy małe i średnie firmy nadążą za cyfrową transformacją

Główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsiębiorstw. Takie wnioski płyną z badania Konica Minolta. Czy mały biznes jest gotowy na cyfrową transformację?

więcej »
Trendy IT W 2019 roku

Rittal przedstawia pięć trendów w branży centrów danych i rozwiązań chmurowych, którymi powinni zainteresować się menadżerowie IT w 2019 roku.

więcej »