Deutsch Version english version

 

Automatyzacja produkcji

Cyberataki: niedoszacowane ryzyko

Przetwórstwo przemysłowe przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju – zarówno pod względem inteligencji parku maszynowego, jak i efektywności procesów wytwórczych. Zmiana ta prowadzi jednak także do wzrostu ich podatności na cyberataki. Luki w systemach zabezpieczeń maszyn, a także błędy ludzkie zachęcają hakerów do włamywania się do sieci przemysłowych. Dlatego zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem nabierają dziś kluczowego znaczenia dla zapewnienia ciągłości pracy zakładu.

więcej »
Wyłączniki bezpieczeństwa. Dla bezpieczeństwa ludzi i maszyn

Wyłączniki bezpieczeństwa, zwane często awaryjnymi, stosuje się wszędzie tam, gdzie w celu zachowania bezpieczeństwa pracy – zarówno ludzi, jak i samych urządzeń –  wymagane jest zatrzymanie awaryjne urządzeń lub maszyn. Ponieważ są obowiązkowym rozwiązaniem ochronnym, stosuje się je niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a ich działanie opiera się na zróżnicowanych technologiach – w zależności od ich rodzaju.

więcej »
Technologia czujników

O roli czujników w erze Przemysły 4.0 mówi Marek Łozowski z firmy Pepperl+Fuchs.

więcej »
Przemysł 4.0 a zmiany na rynku pracy

Rozwój nowoczesnego przemysłu wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do biznesu. Nie dotyczy to jedynie otwierania się na innowacyjne rozwiązania. Firmy, które chcą zachować przewagę konkurencyjną, muszą również uświadomić sobie potencjał wykwalifikowanych, dostosowanych do panujących trendów pracowników.

więcej »
Szybsza konfiguracja przekaźników dzięki technologii NFC

Aby zapewnić niezakłóconą pracę maszyn i linii produkcyjnych, warto zainwestować w konfigurowalne przekaźniki monitorujące zapewniające stałą kontrolę parametrów zasilania. Teraz można je konfigurować także za pomocą standardowego smartfona z funkcją NFC, co znacznie przyspiesza i ułatwia ten proces.

więcej »
Czy małe i średnie firmy nadążą za cyfrową transformacją

Główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsiębiorstw. Takie wnioski płyną z badania Konica Minolta. Czy mały biznes jest gotowy na cyfrową transformację?

więcej »
Trendy IT W 2019 roku

Rittal przedstawia pięć trendów w branży centrów danych i rozwiązań chmurowych, którymi powinni zainteresować się menadżerowie IT w 2019 roku.

więcej »
Wrocław jak dolina Krzemowa

Jeszcze kilka lat temu przemysł kosmiczny w Polsce prawie nie istniał. Dziś z branżą tą identyfikuje się ponad 300 przedsiębiorstw, głównie małych i średnich. Coraz więcej takich firm powstaje w stolicy Dolnego Śląska, gdzie warunki do rozwoju ich działalności są coraz bardziej sprzyjające.

więcej »
Ruch, głos czy myśl. Przyszłość HMI

HMI czyli Human Machine Interface po polsku zwane panelem operacyjnym, to nic innego jak urządzenie elektryczne umożliwiające kontrolę innych urządzeń elektrycznych realizujące pewne procesy technologiczne lub produkcyjne. Do głównych funkcji panelu operacyjnego należy pośredniczenie w komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną, zbieranie danych, kontrola procesów i sygnalizacja nieprawidłowości.

więcej »
Robot-pies dostarczy przesyłkę na biurko

Firma Continental zademonstrowała płynne podejście do dostawy towarów za  pomocą robotów dostawczych i pojazdów bez kierowcy. Ta koncepcja dostawy zwiększa dostępność, efektywność i bezpieczeństwo w zakresie  łańcucha dostaw towarów i dostawy paczek oraz  e-commerce i urbanizacji. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na zautomatyzowane dostawy wzrośnie z powodu wzrostu globalnego.

więcej »
W przyszłym roku nawet 20 mld urządzeń podłączonych do IoT

Jeszcze przed rozpoczęciem kolejnej dekady liczba urządzeń wykorzystujących internet rzeczy sięgnie 20 mld. Do zapewnienia dalszego rozwoju IoT niezbędny jest edge computing, czyli przetwarzanie rozproszone, gdzie dane są przechowywane i analizowane bezpośrednio w urządzeniach końcowych. Dzięki temu do centralnych serwerów chmurowych trafiają tylko najważniejsze informacje. Działanie w oparciu o dane uzyskane w czasie rzeczywistym pozwoli zaś np. na rozwój pojazdów autonomicznych – nie tylko samochodów, lecz także kontenerowców.

więcej »
Przyszłość przemysłu

Przenikanie się świata fizycznego ze światem cyfrowym - tak w jednym zdaniu można określić odbywającą się na naszych oczach czwartą rewolucję przemysłową. O tym, jakie trendy technologiczne będę odgrywać największą rolę w przemyśle na przestrzeni lat oraz w jaki sposób będę wpływać na jego dalszy rozwój przewidują przedstawiciele firm specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu IIoT.

więcej »