Deutsch Version english version

 

Automatyzacja produkcji

Osłony bezpieczeństwa z ryglowaniem

Osłony bezpieczeństwa są podstawowym środkiem ochronnym w tych procesach produkcyjnych, gdzie istnieje potencjalne ryzyko kontaktu człowieka z niebezpiecznym czynnikiem, np. ruchomym elementem maszyny. Aby taka konstrukcja była jednak funkcjonalna, musi zapewniać dostęp do strefy niebezpiecznej bez konieczności demontażu całej osłony. W tym celu stosuje się np. wyłączniki bezpieczeństwa z funkcją ryglowania.

więcej »
Zawody przyszłości, czyli jak będzie wyglądał rynek pracy?

Wraz z szybkim tempem rozwoju technologicznego świata zmienia się globalny przemysł, a w konsekwencji także rynek pracy. Duża część wykonywanych obecnie przez człowieka czynności w bliższej lub dalszej przyszłości zostanie zautomatyzowana bądź będą ją wykonywać roboty. Jednak w miejsce profesji, które odejdą do lamusa, pojawią się nowe. Szacuje się, że ponad połowa dzieci urodzonych w ostatnich dziesięciu latach będzie pracować w zawodach, które dopiero się tworzą lub jeszcze nie istnieją.

więcej »
Czujniki stają się coraz bardziej inteligentne

Nabiera tempa dyskusja na temat wdrażania technologii IIoT i Przemysłu 4.0, od inteligentnych urządzeń po sztuczną inteligencję w fabryce. Dzieje się to zwłaszcza w wyniku zwiększenia mocy obliczeniowej i dostępności coraz większej ilości danych, a także stosowania czujników z funkcjami IoT i wprowadzenia sztucznej inteligencji do hali produkcyjnej. 

więcej »
Robotyka i sztuczna inteligencja mają potężny wpływ na rynek pracy

Rok 2020 przyniesie dużo więcej interakcji z botami niż ze współmałżonkiem. Robotyzacja odnosi się do wszystkich dziedzin życia, a także ma wprowadza zmiany na rynku pracy. Do 2026 roku pracę może stracić ponad 400 mln osób na świecie. Technologie i robotyka mogą jednak stworzyć więcej miejsc pracy i nie muszą powodować bezrobocia.

więcej »
Ogromna siła technologii w 2020 roku

W erze cyfrowej rozwój technologii na nowo definiuje nie tylko działalność wielu firm, ale także życie konsumentów. Ponad jedna trzecia, czyli prawie 520 milionów wszystkich sprzedanych na świecie w 2020 r. smartfonów, będzie posiadać chipy sztucznej inteligencji. 

więcej »
Bezpieczna produkcja dzięki wygrodzeniom i elektroryglom 

System wygrodzeń przemysłowych, elektrorygle, klamki bezpieczeństwa to absolutna podstawa w dzisiejszych czasach w każdym zakładzie produkcyjnym, w którym pracownik ma bliski kontakt z maszyną. Ograniczają one dostęp do niebezpiecznych stref operatorom maszyn, a także postronnym osobom, zapewniając dobrą widoczność wydzielonego obszaru, a przy tym pozwalają lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. W ofercie firmy INSTOM można znaleźć zarówno rozwiązania z grupy wygrodzeń przemysłowych, jak i elektrorygli, w tym klamek bezpieczeństwa.

więcej »
Roboty ozdabiają witrynę sklepu Bloomingdale’s

Roboty ABB zostały stworzone m.in. z myślą o współpracy z ludźmi w środowisku przemysłowym. Ale potrafią o wiele więcej. W Nowym Jorku witają obecnie klientów Bloomingdale’s – jednego z najbardziej kultowych sklepów w mieście – aby bożonarodzeniowe zakupy były przyjemniejsze.

więcej »
Roboty przemysłowe w Polsce i na świecie

Wiele współczesnych, zaawansowanych technologii, które stanowią podwaliny pod koncepcję Przemysłu 4.0 – takich jak przemysłowy internet rzeczy, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja czy autonomiczne systemy mobilne – związana jest ściśle z robotyzacją produkcji, która jest kluczowym elementem procesu digitalizacji przemysłu produkcyjnego. Dlatego też nie dziwi utrzymująca się niemal od początku obecnej dekady rosnąca liczba instalacji robotów przemysłowych.

więcej »
Poznań europejską stolicą robotyki

Roboty przemysłowe, kroczące, a nawet marsjańskie - to między innymi te konstrukcje można było zobaczyć w ostatni weekend w stolicy Wielkopolski. Europejski Tydzień Robotyki to cykl ponad 1000 wydarzeń odbywających się w 37 krajach, a gospodarzem najważniejszego z nich, tzw. Centralnego Wydarzenia, był w tym roku Poznań.

więcej »
Najlepsze rozwiązania automatyzacji i bezpieczeństwa ABB

Wykorzystując system ABB Ability 800xA, Sabic zastosuje zintegrowane rozwiązania ABB w zakresie automatyzacji, sterowania i bezpieczeństwa w projekcie Utilities Park i Pilot. Park jest częścią Sabic Technology Center, która oznacza największą globalną inwestycję firmy w innowacje oraz największe z 21 centrów technologicznych na świecie.

więcej »
Testowanie urządzeń pod kątem smart grid

Politechnika Gdańska będzie akademickim centrum testowania technologii związanych z inteligentnymi sieciami energetycznymi. Dwa doskonale wyposażone laboratoria oraz nowe stanowisko dydaktyczne pozwalają testować i certyfikować urządzenia pod kątem wymogów sieci nowej generacji.

więcej »
Na korzyści z robotyzacji warto poczekać

Wdrażanie automatyzacji nie przychodzi łatwo polskim przedsiębiorstwom. Najwięcej, bo 36% z nich deklaruje, że w organizacjach pilotażowo pracuje zaledwie od 1 do 10 robotów. Te dane zaskakują, ponieważ aż 66% liderów polskich firm uważa, że ich przedsiębiorstwa dysponują zasobami ludzkimi i umiejętnościami pozwalającymi na zwiększanie poziomu automatyzacji. 

więcej »
Maty bezpieczeństwa

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa jest dziś kluczowym elementem, jaki musi być brany pod uwagę podczas projektowania każdej linii produkcyjnej. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa, począwszy od prostych wygrodzeń po systemy oparte na technicznie zaawansowanych urządzeniach.

więcej »
Internet rzeczy usprawnia procesy produkcyjne

Coraz częściej spółki korzystają z branży przemysłowego internetu rzeczy.  Przykładem są inteligentne okulary czy rękawice wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną pozwalają sprawniej zarządzać siecią urządzeń połączonych przetwarzać dokumentację bez opuszczania stanowiska pracy. Wdrożenie kompleksowych sieci urządzeń połączonych umożliwi przeprowadzanie monitoringu procesów przemysłowych w czasie rzeczywistym.

więcej »
Mniejsze koszty życia dzięki IIoT i cyfryzacji

Lodówki same będą zamawiać jedzenie, a żelazka automatycznie dostosują temperaturę do rodzaju prasowanej tkaniny - to technologiczne perspektywy. To będzie możliwe dzięki rozwojowi internetu rzeczy, czyli podłączeniu urządzeń codziennego użytku do sieci. Cyfryzacja przyspieszy w Polsce dzięki wprowadzeniu chmury krajowej oraz budowie infrastruktury sieci 5G. 

więcej »
RFID dla bezpieczeństwa procesów przemysłowych

Automatyzacja produkcji ma usprawnić cały proces, ograniczając udział człowieka, a tym samym eliminując jego potencjalne błędy. Wiąże się z tym konieczność stworzenia niezawodnych i odpornych na zakłócenia zabezpieczeń, w tym o wyeliminowanie „tamperingu”, czyli świadomego omijania zabezpieczeń w celu wymuszenia pracy urządzeń niezgodnej z zasadami bezpieczeństwa.

więcej »
Wpływ automatyzacji na rynek pracy

Automatyzacja wkracza do coraz większej liczby branż. Obecnie mamy z nią do czynienia nie tylko w sektorze przemysłowym, ale również w finansach, czy marketingu. Jednak czy nowe technologie mogą zastąpić człowieka w pracy? Jak wynika z raportu ADP „Workforce View in Europe 2019” aż 74% polskich pracowników sądzi, że nigdy nie zostaną zastąpieni przez maszyny.

więcej »