Deutsch Version english version

 

Inżynieria energetyczna

Elektrownia, czyli znakomita symbioza natury i technologii

Jeśli bateria jest rozładowana, sięga się po ładowarkę. W mgnieniu oka jest podłączona do gniazdka. Dzienne ładowanie zużywa następnie 3,9 kWh energii rocznie. To jest tylko jeden z niezliczonych przykładów zużycia energii. To, jak bardzo na tym polegamy w życiu codziennym, widać tylko w rocznej spłacie energii elektrycznej. Ponieważ „prądożercy” są wszędzie. 

więcej »
Efektywne energetycznie instalacje sprężonego powietrza

Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu.

więcej »
Dlaczego warto postawić na panele fotowoltaiczne?

Istotną zaletą systemu fotowoltaicznego w porównaniu do alternatywnych źródeł jest to, że energia słoneczna jest naturalnie bezpłatna i prawie każdy może zainwestować w wytwarzanie energii. Panele można łatwo zainstalować na dachach budynków mieszkalnych lub na ziemi, nie powodując żadnych zakłóceń dla mieszkańców. Jakie są jeszcze zalety fotowoltaiki?

więcej »
Drony, roboty i algorytmy sztucznej inteligencji wspierają sektor energetyczny

Badania, które prowadzone są w opraciu o pracę algorytmów sztucznej inteligencji pomogą wydłużyć pracę najstarszych bloków energetycznych nawet o 15 lat. Zarówno drony jak i roboty analizują dno wypełnione paliwem zbiornika.

więcej »
Spore wyzwania przed branżą elektroenergetyczną

Branża elektroenergetyczna, nie tylko w naszym kraju, stoi przed dużymi wyzwaniami – są one efektem m.in. polityki środowiskowej prowadzonej przez Unię Europejską oraz rosnących cen energii elektrycznej. Dlatego też firmy działające na tym rynku muszą dostosować swoją ofertę pod kątem zaawansowanych, wysokowydajnych technologii oraz urządzeń i systemów, które w efekcie pozwolą im oraz ich kontrahentom obniżyć zużycie oraz koszty energii.

więcej »
Kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa?

Reaktory lekkowodne mają różnorodne zastosowanie. Mogą posłużyć nie tylko do produkcji energii na potrzeby ciepłownictwa, lecz także zasilić proces elektrolizy w produkcji wodoru. Dzięki temu powstanie paliwo, które napędzi zeroemisyjny transport. Tego typu elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej w Idaho. Tymczasem w Polsce wciąż nie działa żadna taka elektrownia.

więcej »
Użycie sieci 5G spowoduje wzrost zużycia energii

Ciągłe wdrażenie sieci 5G ma ogromne znaczenie dla branży telekomunikacyjnej. Ankietowani przez Vertiv optymistycznie oceniają perspektywy biznesowe niesione przez tę technologię. Jednak jednocześnie trzeba mieć na uwadze ryzyko, że korzyści finansowe płynące z możliwości, jakie daje 5G, mogą być ograniczone przez niekontrolowane zużycie energii.

więcej »
Kable dla kolejnictwa – wiele norm i specyficznych wymagań

Rozwój transportu kolejowego, spowodowany m.in. potrzebami ekologicznymi, napędza liczne inwestycje w nowy tabor szynowy, a także w całą infrastrukturę kolejową. A to z kolei przekłada się na wzrost zapotrzebowania na wszelkiej maści kable i przewody, które wciąż w tej branży odgrywają olbrzymią rolę.

więcej »
ESCO z możliwością na zmniejszenie kosztów zużycia energii

Choć ESCO nie jest nową formą rozliczania inwestycji, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej, okazuje się, że wiele podmiotów nadal nie ma dostatecznej wiedzy na ten temat. Jak wynika z doświadczenia firmy Promar, większość z nich kojarzy ESCO wyłącznie z głęboką termomodernizacją i długim okresem zwrotu z takiej inwestycji. Obawiają się także czasochłonnych procesów firm, a ich pracownicy – utraty miejsc pracy. 

więcej »
Niezwykle ważne oświetlenie miejsca pracy

Dobrze zaplanowane oświetlenie poprawia samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników oraz zwiększa ich efektywność. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego. Dlatego producenci opraw wprowadzają na rynek coraz nowocześniejsze rozwiązania oraz inteligentne systemy, które są zgodne z wymaganiami prawnymi i Polskimi Normami, poprawiają jakość pracy oraz dbają o budżet właściciela.

więcej »
Oświetlenie profesjonalne: 5 wiodących trendów

Cyfryzacja i nacisk na energooszczędność to najpopularniejsze trendy, które można zauważyć w branżach proponujących rozwiązania instalacyjne dla obiektów komercyjnych. W sektorze oświetlenia zauważalny jest intensywny rozwój zarówno produktów w technologii LED, jak i automatyzacja oferowanych usług.

więcej »
10 błędów popełnianych przy pomiarach elektrycznych

Osoby pracujące przy instalacjach elektrycznych szybko nabierają dobrego zwyczaju ostrożnego traktowania wszystkich elementów, które mogą znajdować się pod napięciem, jednak działając w pośpiechu każdy z nas może popełnić nieoczywiste pomyłki. Przedstawiamy krótką listę czego nie należy robić podczas wykonywania pomiarów elektrycznych.

więcej »
Roboty biohybrydowe budują z roślin

Celem projektu Flora Robotica, opracowywanego na uniwersytecie w Lubece, jest zbadanie symbiotycznych związków między robotami i roślinami naturalnymi oraz zbadanie potencjału społeczeństwa robotów-roślin zdolnego do wytwarzania artefaktów architektonicznych i przestrzeni życiowych.

więcej »
Branże elektroniczna i elektrotechniczna coraz ważniejsze

Branża elektroniczna i elektrotechniczna nabiera coraz większego znaczenia i ich rola w najbliższej przyszłości powinna jeszcze rosnąć. Firmy działające w tym segmencie polskiego przemysłu stoją więc przed szansą dynamicznego rozwoju, gdyż zamówienia na elektronikę i urządzenia elektryczne będą płynęły coraz szerszym strumieniem z praktycznie wszystkich sektorów przemysłu.

więcej »
31. Targi ENERGETAB

W Bielsku-Białej rozpoczęły się Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Co roku przyciągają one czołowych producentów, nie tylko z Polski, nowoczesnych urządzeń i aparatury, zaawansowanych technologii i konstrukcji dla przemysłu energetycznego. Również i w tym roku organizatorzy targów ENERGETAB liczą na sukces tego jednego z największych spotkań branży elektrotechniki i energetyki w naszym kraju.

więcej »
Firmy zawalczą o „zieloną” energię

Na całym świecie dynamicznie rośnie liczba wielkich firm, które zaopatrują się w energię ze źródeł odnawialnych (OZE), a czasem nawet całkowicie rezygnują z wykorzystania paliw kopalnych. Tą samą drogą zaczynają podążać również średniej wielkości firmy, co pokazuje raport „Serious business: Corporate procurement rivals policy in driving growth of renewable energy”. 

więcej »
Zbudowano pierwszy dom plus-energetyczny

Prawie co szósty Europejczyk wydaje na koszty związane z zamieszkaniem ponad 40% swoich przychodów. Jednocześnie budynki odpowiadają za 40% całkowitego zużycia energii w Europie i za 36% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwiązaniem mogą być zaprojektowane przez polski start-up domy samodzielne energetycznie, które same generują więcej energii niż jest jej zużywanej.

więcej »